bugün

insanları düşündüren, ben sadece metroya binmiştim neredeyim ben diye insanın kendini sorgulamaya başladığı anonslardır.

*lütfen kapı hareketlerine engel olabilecek hareketlerde bulunmayınız.
"gazi, yaşlı, engelli ve hamile kadınlara lütfen yer veriniz." * *
-ooooo,hadi ama oturmaya mı geldik
+nooluyo lan!?!
ankara metrosunda anonsları ikbal gülpınar'ın seslendirdiğini duymuştum ama bi türlü sesini benzetemedim.**
bursaraydaki anonsları vatmanların yaptığı dönemde fatih sultan mehmet durağına gelinir. fatih'in adını unutan vatman:
--"bi padişahın durağı işte" diyerek yolcuları koparmıştır.
Kibar bir bayan sesi : lütfen sarı çizgileri geçmeyiniz.
Vatman amca: Kırmızılı delihanlu şimdi çarpacak metro az kenara çekil.
makinist metroya canlı baglanır ve bizi kopartacak cümleyi kurar..
"kapıyı zorlayarak giren kişi senin bu yaptıgın terbıyesızlık"

ilk defa bireysel uyarı yapan makinist gordum..
istanbul m1 metrosunun yeni trenlerinde yapılan anonslar içten içe güldürür insanı. mesela itü durağına geldiğimizi versayalım:

- gelecek istasyon istanbul teknik üniversitesi. next station istanbul technical university

araya bir is demek çok mu zor be kardeşim diye düşünüyor insan.
aracımız yenikapı'ya gidecektir.
istanbul tramvayında, zeytinburnu'nda duyulan bir anons:
aracımız güngören'den geçerek bağcılar'a gidecektir. *
dıdıdındın. gelecek istasyon kocatepe. next station is kocatepe.
lütfen inenlere öncelik tanıyınız. kocatepe. aracımız ataköy-şirinevler yönüne gidecektir.
coach station. sayın yolcularımız, aracımız ataköy-şirinevler yönüne gidecektir. esenler, menderes, üçyüzlü, bağcılar meydan ve bağcılar kirazlı'ya gidecek yolcularımızın otogar istasyonunda inerek bağcılar kirazlı trenine binmeleri gerekmektedir.
seslendireni merak etmiyor değilim.
marmaray ama olsun:

bu istasyon üsküdar. sayın yolcularımız, üsküdar istasyonumuzdan üsküdar, ümraniye, yamanevler metrosuna aktarma yapabilirsiniz. this station is üsküdar. dear passengers, üsküdar is the interchange station is to üsküdar, ümraniye, yamanevler metro line.
lütfen inenlere öncelik tanıyınız. kocatepe. aracımız ataköy-şirinevler yönüne gidecektir.
kadıköy bu yöndeki son istasyonumuzdur.
bir sonraki durak x.

next station x.
istanbul: aracımız ataköy şirinevler yönüne gidecektir.
ankara: sayın yolcularımız, trenimiz batıkent istikametine gider.

istanbul: kadıköy bu yöndeki son istasyonumuzdur.
ankara: son istasyon dikimevi.
iki trenin teması sonucu zarar gören kuplajların tamir işlemleri devam etmektedir. Zorunlu bakım çalışmalarının 24 Nisan Çarşamba gecesi tamamlanması ve 25 Nisan sabahı itibarıyla normal işletmeye geçilmesi planlanmaktadır.

temas nedir ulan?
büyük bir kaza olmuş.