bugün

dmitry glukhovsky tarafından yazılmış, sayesinde neredeyse moskova metrosunu öğrenmiş olduğum bilim kurgu kitabı.
aşk, ihtiras ve korku dolu bir oyun.
good ending thema şarkısı insanı tribe sokan oyundur. ama güzel müzik şimdi allah için...

böyrun efenim şiş var, adana var; http://www.youtube.com/watch?v=Xbi9h0Lhj98
an itibarıyla steam üzerinden bedava olarak dağıtılmaktadır, evet aynen öyle.

Gerekenler:
Facebook hesabı
Steam hesabı(kolaylıkla alırsınız)
Beğen butonuna basabilme yeteneği

yapmanız gereken tek şey
https://www.facebook.com/...os?sk=app_395840630491782

bu sayfayı beğenin, ardından size bir kod verecek.saklayın o kodu ve .exe dosyasını indirin, çalıştırın.Onu çıkartın bir yere.Sonrasında steam gelecektir.Steamdan hesabınızla giriş yapın, en üstte games sekmesi var, tıklayın ona ve active a product on steam'a tıklayın.Size verilen kodu girin ve oyununuz inmeye başlayacak.hemi de yasal.ben şu an indiriyorum
metro enerjisi ile çalışan motorsikletin üretileceği tarihi belirten model ismi.
nvidia'nın bedava key dağıttığı oyun.

https://www.facebook.com/...Force/app_424559564282066
directx11 de ki görüntü ve efektlerin oyunu oynamayı inanılmaz derecede zorlaştırdığı oyun.

oysa ki directx10 seçilerek oynanması daha kolay.
Şu oyunu bir türlü yükleyemedim yahu. Gerçekten çok merak ettiğim bir oyun.
daha önce bir yere kadar gelip bıraktığım, şimdi nvidia'nın dağıtmış olduğu free key ile steam üzerinden indirip oynadığım ve bitirdiğim oyun.

ilk oynayışımda pek dikkatimi çekmemişti ama oyunda yaratık ve çevre sesleri ve modellemeleri bende doom 3'ü andırdı. kitabını okuyan arkadaşlarımdan oyunun kitapla çok paralel olmadığını duysam da hala oynamamış olanlara şiddetle tavsiyemdir.

bakalım metro last light'ta neler göreceğiz...
Çıkarıldığı zamana bakarsak o zamana göre afmosferi, grafikleri harika olan FPS oyunu. Hikayesini anlatmaya gerek yok, çok iyi. Fakat sinir eden tek nokta var, ani fps düşüşleri ve yapay zekanın arada salaklaşması. Dibimdeki adam beni görmüyor, zıplıyorum ateş ediyorum, yok.
Fakat sana puanım 8.8/10
karakterimizin ayaklarının görülmediği bir oyundu.
ankara keçiören metrosunun yeni sloganı olabilir. melih gökçek 20 sene sonraya randevu vermiştir bizlere.
en gerçekçi oyunlardan bir tanesi.

gaz maskesi taktığımızdaki nefes sesleri, yaratıkların çizimleri ve maskenize saldırması güzel ayrıntılar. ama en güzeli sizi sanki o metronun içinde tek başınıza bırakıyormuş hissini vermesi.

gizli gizli faşist insanların kaldığı bölmelerden kaçtığımız bölümler, sırtımıza aldığımız kayıp çocukla beraber kontrolümüzün zorlaşması ve yaratıklara karşı savaştığımız anlar çok etkileyiciydi.

bilgisayarda oynamak kısmet olmadı lakin xbox 360 ile bitirdim ve grafikler de gayet iyiydi. nefes aldıkça ekranın buğulanması ve maskenin camının kırılması falan hoştu yani.

oynayın.
bu romanı okurken her şey gözünüzün önünde canlanıyor. Kelime anlamları, yakından ve uzaktan verilen haritalarıyla falan uğraşırken mühim bi işle uğraşır gibi hissediyorum kendimi.*
Bir de metro 2034 var, metro 2033'den sonra okunuyor.
Hikaye olarak gayet iyi ancak oynanabilirlik açısından aynısının söylenemeyeceği oyun. Aim bile çok kötü iken bitirebilmek gerçekten büyük başarı. Heleki en zorda bitiren cs turnuvalarına falan katılsın o derece iyidir.
okunurken insanı arkasına baktırır.
fall out benzeri bir oyundur, daha iyisi ama daha zor olanıdır. senaryosu güzeldir, gerçekle örtüşür. çünkü moskova metroları eskiden savaş durumunda sivillerin sığınacağı barınaklar olarak inşa edilmiş, sonradan metroya çevirilmiştir. ama yinede hala olası bir savaş, terörist saldırısı, havadan yayılan ölümcül virüslerin ortaya çıkması halinde sağlıklı insanların sığınabilmesi için sığınak işlevini de yitirmemiştir.

oyunda 2033 yılında dünyayı mahvedecek bir nükleer patlama olur. insanlık ölür, hayatta kalanlar küçük gruplar halinde metrolara sığınır, hayat orada devam eder. dışarı çıkmak olanaksızdır çünkü havadaki radyasyon yüzünden dışarıda kalan hayvanlar ve insanlar mutasyon geçirmiştir. para geçerliliğini yitirmiş, en değerli şey kurşundur ve her şey kurşunla takas edilir.

oyuna başladığınız anda diğer insanlara oranla radyasyona karşı bağışıklığınız olduğunu keşfedersiniz. ancak dışarıda geçirebileceğiniz yalnızca 1 dakikanız vardır. zaman kavramı işin içine girince bende panik atak başlıyor, elim ayağıma dolaşıyor. yani bu oyunu pek oynayamadım.

ancak gerilim/korku temalı oyunları sevenler şuna baksınlar:
(bkz: silent hill)
grafiklerinin gelişmiş hali olan redux sürümleri (metro last light motoru kullanan hali) 2014 yazında satışı sunulacaktır , steam üzerinden 49.98 dolar ile metro last light redux ile beraber (gerçi onu almaya gerek var mı bilmiyorum , grafiksel bir gelişmeden söz edemeyiz. ama performans artışı ve yeni zorluk seviyeleri var) ön sipariş ile şu anda alınabilir.
dün başladığım ve 4 bölüm geçtiğim oyundur. Korku oyunlarını oynarken çok fazla panik atak geçiririm ve dün de geçirdim diyebilirim. Havası, kurgusu, oynanışı güzel. Direx 11 ile oynama keyfi daha da güzel. Modellemeler 2 katı güzelleşiyor. Oyunda ki tek sıkıntı seslerin rahatsız edici olması, Tek başına oynanılan bölümler geçmek bilmiyor. Öyle bir anda çıkan yaratıkları yok, Saldırdımmı toplu saldırıyorlar.Kurşun sıkıntısı fazla, alışveriş imkanı vermişler ama alışveriş yapabilmek için kurşun bulamıyorsunuz. Gaz maskesi çatladığında görüş mesafesi çok kısıtlanıyor. Yenisini bulmakta zor.

Eve gidip 1-2 bölüm geçmek için can atıyorum vallahi.
korku oyunu gibi oyun. her an her şeye hazır olmazsanız bitirmeniz imkansız. çok küfür edeceksiniz, bölümü geçmek için 20 kere uğraşacaksınız ama çok zevk alacak, o tünellerde yaşadığınızı hissedeceksiniz. 6. bölümü bitirmek üzereyim.
27 Ağustosta piyasaya sürülen Redux versiyonu güzelliğine güzellik katmıştır.
daha önce metro 2033 last light'ı oynamış gerilimini kaldıramamıştım ancak şimdi 2033 redux'a başladım.sizi oradaymış gibi tedirgin eden bir oyun ancak oynamak zor,normal seviye bile zor çünkü silahları kullanmak zor ki silahlar da milattan önce 2033'ten kalma gibi biraz.yine de denenmesi gereken bir oyun.
bağırarak oynadığım bir oyundur. rusya hayranlığı geliştiren ve besleten bir oyun . ünlü moskova metrosunda geçen bir oyundur oynanması gerekir 2010 yılında yapılmasına rağmen kanımca günümüzdeki çoğu oyunla yarışabilir.
an itibarıyle beleş oyun, link atamayacağım için öğrenmek isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler,
Oyunu gördükten sonra ilk önce kitabını okuduğum sonra oyununu oynayıp oyunu ne saçmaymış kitapla alakası yok deyip kitap üzerinden serisine devam ettiğim çok güzel bir bilimkurgu Kitabı'dır Artyom Burbon Khan Hunter ve birsürü aksiyon dolu hikayeyi içinde barındıran kitaptır okumanızı öneririm...
güncel Önemli Başlıklar