bugün

Yeni bitirdiğim oyun.

--spoiler--
Pek anlamadan oymadım. Biz bir mesaj falan taşıyorduk ne ara bütün mutantları yok ettik. Bir de 3 tane missile atınca niye kazanmış sayıldık?
--spoiler--
çizgisel bir oynanışı olmasına rağmen sıkmayan, hikayesi ile merak içerisinde oynanan ama kısa sürede biten güzel bir oyun. metro last night diye bir devamı varmış, umarım güzel bir final yapıyordur. bu arada playstation 4 te oynadım ama pek korkutmadı.
çok fazla scarecam içeren, saçma içerikli oyun.
Malum serilerin devamını beklerken farklı bir evrene giriş yapma isteğimden dolayı başladığım güzel kitaptır kendisi.

1. metro 2033 (kitap)
2. metro 2033 (oyun)
3. metro 2034 (kitap)
4. metro last light (oyun)
5. metro 2035 (kitap)

Şeklinde gidicem. ilk kitap bitmek üzere. Bu yaz ya da sonbahar'da 2035'in de oyunu çıkacak (metro exodus) ve ona yetişeceğim.

Tavsiye ederim arkadaşlar. Kendine çekiyor, başta biraz akmıyor gibi geliyor ama 40 sayfa kadar dişinizi sıkın, o zaman başlıyor olaylar. Benim gibi pek demir yollarına işi düşmemiş dolayısıyla yeraltını hayal etmekte zorlanan arkadaşlar özellikle oyunları da oynamalı. Bazı betimlemeleri tam anlayamıyorum (metro içerisinde üst geçit olması, kemer vb. ögelerin tasviri) ama oyunu oynarken ortamı çözerim diye çok zorlamadım, Moskova metro duraklarını vb inceledim, yıkım sonrası hali aklında daha iyi canlanıyor insanın.
Kitabını okuduktan sonra mutlaka oyununu da oynayın.

Hiçbir şey kitabın zevkini vermiyor demeyin çünkü oyun yazarla beraber yapıldı.
10 numara kitap serisinin 1. kitabı. 2 gün gibi kısa sürede bitirmiştim.
Kitabin yarısına geldim. Kafamda kurduğum ortam o kadar güzel ki kitabi bırakasım gelmiyor.
Ağır gerilim içeren, bilim kurgu ve gerilim temalı (dmitry glukhovsky'nin aynı ismi taşıyan kitabından uyarlanmış) fps oyunu.
Hikayesi oldukça Sürükleyicidir.
Özgür bir metro şehirine gelsemde 2-3 saldırmayan insan görsem diye iç geçirilen oyun.
iyi sonunun yarak gibi olduğu oyundur. Onun dışında oynadığım en iyi fpslerden biridir...
Atmosfer olarakta stalkerden sonra en iyi atmosfere sahiptir tartışmasız.

Haftaya last lighta başlayacam o daha yarmış gözüküyor umarım yanılmam.
Oyundaki gölge meselesini bir türlü anlayamadım.

Tünelde önce bir tren sesi geliyor. Trenin ışıkları ve gölgesi var ama kendi yok. Ve önünden çekilmezseniz sizi eziyor. Başta ekran kartımın yetmediğini düşünsemde oyunun bir parçası olduğunu anladım.

Daha sonra diğer insan gölgelerine yaklaşırsanız ekran kayıyor. Daha da yaklaşınca ölüyorsunuz.

Hiçbir mantıklı açıklaması yok. Fantezi olsun diye konmuş.
kitabı için konuşuyorum , mükemmel ötesidir.
olum şimdi bu kitap bittiginde bir sürü şey anlasilmaz kalıyor. 2. kitabida bulamadim. o ışık ne o ışık allah askina biri anlatsin.
Artyom karakteri beni mest etmiştir.Tam bir gerilim hissiyatı veren oyun.
Redux sürümünün ne olduğunu bilmediğim oyun.

O ne ki la ?
2034 versiyonundan oncekidir.
dmitry glukhovsky'nin kıyamet sonrasında geçen bilim kurgu türündeki, içinde başka bir âlem yarattığı romanı.bilgisayar oyunu da bulunmaktadır.
Oynarken acayip gerildiğim oyun. Gaz maskesindeki çatlak, maskenin süresi biterken gelen nefes alma sesi, sürekli arkadan saldıran domuzcuğa benzeyen pembe mutantlar, devamlı bitmek üzere olan mermi.

Tek oturuşta çok ilerleyemiyorum. Daralıyorum bildiğin oynarken.
devamı da en az kendisi kadar güzel oyundur.

(bkz: metro last light)
Dmitry glukhovsky'in romanından uyarlanan korku/fps oyunudur.Steamdan ilk kez para verip bir oyun almama neden olmuştur. Oyundaki atmosfer inanılmaz gerçekcidir ve oyunda size gerçekten çaresizliği hissettirir. Oyundaki konuşmaları hafife almayın, dinlemeden geçmeyin. ikinci oyunu olan Metro Last Light da efsane bir oyundur fakat bana göre 2033'den daha kolaydır. 2033de gerçekten çaresizliği tadarsınız.

Not : Mgm tarafından sağlam bir filmi çekilecekmiş fakat gelişmeler hakkında haberdar değilim. Film çekimleri nasıl gidiyor hangi yılda çıkar veya proje iptal oldu mu ? vs vs.. Bilen arkadaşlar beni de bilgilendirirse çok sevinirim.
sürükleyici bir aksiyon oyunudur. iki seri halindedir. ikincisi metro last night'dır. romandan çeviridir. rus yapımıdır.
mükemmel oyundur. kitabıyla birlikte aşkımlardır.
hikayesi, giriş müziği mükemmel.evet. herşeyi çok iyi.
Oyunu gördükten sonra ilk önce kitabını okuduğum sonra oyununu oynayıp oyunu ne saçmaymış kitapla alakası yok deyip kitap üzerinden serisine devam ettiğim çok güzel bir bilimkurgu Kitabı'dır Artyom Burbon Khan Hunter ve birsürü aksiyon dolu hikayeyi içinde barındıran kitaptır okumanızı öneririm...
an itibarıyle beleş oyun, link atamayacağım için öğrenmek isteyen arkadaşlar mesaj atabilirler,
bağırarak oynadığım bir oyundur. rusya hayranlığı geliştiren ve besleten bir oyun . ünlü moskova metrosunda geçen bir oyundur oynanması gerekir 2010 yılında yapılmasına rağmen kanımca günümüzdeki çoğu oyunla yarışabilir.