bugün

bize türktür. herkese almandır. nasıl ki zidane deyince bizim aklımıza fransa geliyorsa bu adamda dünyada alman olarak biliniyor. nitekin madrid e transfer olduğunda da zidane a benzetilmiştir bu yönüyle.
hala daha hakkında yok türk, yok kürt yok eşşeğin ziki diye tartışılan futbolcu. la adam alman alman. adam kürtlüğünü türklüğünü geçmiş alman olmuş. salak salak şeylere takılmaktan alamıyoruz kendimizi. aha varsayalım türk, noldu? adam türk hadi hobarey, ne hayrı var şimdi bize? ya da kürt? noluyor yani? hala daha salak milliyetçi duygularınızı başka ülkenin vatandaşlarıyla tatmin etmekten bıkmadınız mı?
miroslav klose'nin polonyalı olduğu kadar türktür.

yani tüm dünya tarafından alman olarak lanse edilmektedir.gerisi önemli değil.
"ehehehühehü almancilar cok gerizekali ya! apaçi bunlar. türkiye'ye bi bok kazandirmiyolar ki! ehi ehi..." diyenlerin, mesut özil'e neden bu kadar tepki gösterdiklerini anlayamiyorum. almanya'da yasayan gurbetci vatandaslarimizi "almanci" diye asagilayacaksin, akillarindan süphe edeceksin, sonra "almancilardan" biri alman milli takimini secince agla dur.

mesut özil kariyeri acisindan en dogru karari vermistir. ay yildizli formayla mücadele etmesini tabii ki her türk gibi ben de isterdim, ancak elindeki nuri sahin gibi adamlari dahi degerlendiremeyen bir takimda, yedek kulübesinde koltuklari isitmaktan baska bir sey yapamazdi mesut.

ufak bir hikaye anlatayim:

fatih terim köln'deki scoutlarini ziyaret edip, almanya'da yasayan gurbetci futbolcularimiz hakkinda bilgi almak ister. scout'lar mesut özil'i de davet ederler. o zamanlar henüz meshur olmayan ve schalke'de oynayan mesut babasiyla birlikte köln'e gelir ve bir iki antrenmana katilir, fatih terim "isimize yaramaz" der ve keser atar. scoutlar terim'i ikna etmek isterler, mesut'un babasi da terim'le bir görüsme daha yapar, fakat nafile. "imparator" kabul etmez. aradan kisa bir süre gecer, mesut werder bremen'e transfer olur ve alman ümit milli takimin'da harikalar yaratir. bu kez mesut'un babasiyla görüsmeye g*tü yemeyen terim araya adamlar sokup mesut'u ikna etmeye calisir, bu adamlarin arasinda erman toroglu da vardir. fakat mesut'un babasi gururu zedelendigi icin buna karsi cikar ve mesut alman milli takimi'nin yolunu tutar.

"nereden biliyosun lan bunlari? atma!" diyenler olursa, köln'de yasiyorum ve üstte degindigim olayi adini burada yazamayacagim, fakat herkesin tanidigi bir sahistan duydum. kaynak fazlasiyla saglam, merak etmeyin...
dünya tarafından nası lanse edildiği umrumda olmayan yıldızdır.ancak bana koyan türk olup alman vatandaşı olmasına rağmen röportajlarında ben almanım demesidir.
asimilasyonun en çarpıcı örneği.
adolf hitler'in kemiklerini sızlatan futbolcu. adam yıllarca ari ırk, üstün ırk diye canını yedi sonra da türk kökenli biri ülkesinin milli takımının en iyi oyuncularından biri olsun. tabii asamoah'ın hitler'in kemiklerine yarattığı sızının etkisi yanında bir hiçtir.
ülkem milli takımımda oynamadığı için zerre üzülmediğim futbolcu. ama onun başarısından niye gurur duyayım ki? nerdeyse mesut'u sevmiyoruz diye boğazımıza yapışacaklar sevmiyorum abi şart mı? hele hele mesut eleştirildiğinde -yuuh seni gidi faşist- yaftaları yemekten sıkıldım.
o değilde beni asıl üzen, şaşırtan ve güldüren; almanya'nın entegrasyonunun türkiye'yi coşturmasıdır.
mesut özil bana göre alman milli takımında olarak en iyisini yapmıştır.
türk milli takımında yıldıraylar mustafa izzetler halil altıntoplar nuri şahinler erip giderken bunlara katılmaktansa almanyada oynuyordur.
yalnız şu an almanya türkiye maçı var diye bu kadar duygusal davranmak normal.
türk milli takımında eriyip gitmektense,
ama mesut en doğrusunu yapıp alman milli futbulcu olmuştur.
almanyada doğmuş orada büyümüş, oranın havasını solumuş adı türk olan alman futbolcu.
vatan haini, kansız, şerefsiz olarak yaftalanan adam.

kendisi türk kökenli olabilir. ama adam almanya'da yetişmiş, belki türkiye'ye senede bir defa gelmiş, 1 ay kalıp tatil yapıp gitmiş bir adam bu. kendini tabii ki "türk kökenli alman" olarak nitelendirecek. aksini kimse bekleyemez. vatan haini falan da olamaz bu yüzden. adamın memleketi almanya bir kere. orda büyümüş, okula gitmiş, orda yemiş içmiş, orda arkadaş edinip, çevresi olmuş. orayı ve oranın şartlarını benimsemiş. ona futbolcu olup, dünyaca ünlü olma imkanını almanya sağlamış. kendisi almanya'da futbolcu olarak yetişmiş. türkiye'yle tek bağlantısı senede bir defa gelip, tatil yapmak olan bir adama "vatan haini" demek bu yüzden imkansızdır. orda yetişmiş adamı alıp "başarısı" yüzünden bağrına basmak istiyor milletimiz. oysa yine aynı milletimiz, "gurbetçi" kelimesini hakaret olarak kullanıyor. bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?

siz mesut özil'in yerinde olup, onun şartlarına sahip olsaydınız, "hayır ben alman değil, türküm türk takımında oynamak istiyorum" diyebilecek miydiniz merak ediyorum.
asıl "hayır ben türk milli takımında oynamak istiyorum" deseydi, bir hainlik yapmış olurdu.

düşünün; alman kökenli bir türk var, bizim ülkemizde doğup büyümüş, ve ünlü bir futbolcu olmuş. hatta dünyanın en önde gelen futbol takımlarında bizim ülkemizin sağladığı altyapı sayesinde oynamaya başlamış.
sonra bu adam kalkıp "hayır ben türk değil almanım. alman milli takımında oynayacağım hadi size eyvallah" dese, nolur?
işte ben öyle adama "hain" derim o zaman. biraz empati.
kendisi şahsi çıkarlarını düşünerek alman milli takımını seçmiştir. saygımız sonsuzdur. ama sevgi başka birşeydir. kendisini, birçok türkiye cumhuriyeti vatandaşı gibi sevmiyorum. sevmek zorunda da değilim. teknik futbolculuğu, popüler olması, bunlar gelip geçici şeylerdir. ama türk milli takımının ay yıldızlı formasını giymek zaten herkese nasip olmaz. giyenler, dünyanın ne kadar şanslı insanlar olduklarınıidrak ettikleri için, * mesut ile aynı düşünceyi paylaşmazlar.

dipnot: umarım cuma günü sırf mesut özil için yaldır yaldır oynar bizimkiler de, içimin yağları şööle bi erir.
artık kendisiyle ilgili tartışmalara son verilmesi gereken futbolcu. adam türk değil artık bunu öğrenmemiz lazım bir kere, sadece ismi türk olan bir alman vatandaşı. türkler falan umrunda değil artık herifin. bide adam real madride gitti diye gurur duyan türk medyası yok mu? lan herif alman olduğu için gitti türk olsa adı okunmaz oralarda.
almanya da doğmuş büyümüş alman vatandaşı olan türk oyuncu. bu cümle her şeyi açıklıyor zaten. biz daha kendi aramızda nereli olduğumuzu söylerken karmaşa yaşayan bir milletiz. birisi nerelisin diye sorar istanbulluyum dersin adam sana baban nereli der. babam da istanbullu dersin deden der. oda istanbullu dersin adam sana sizin "köken" nere der. bir insanın doğduğu büyüdüğü yer midir memleketi yoksa kökenin geldiği yer mi?
alex de souza'nın koşan hali.
emre belözoğlu'nu ikiye katlayacak yetenekte futbolcu.
gelecek milli maçta kendi kalesine* golünü atacak hissi uyandırandır.
yazar arkadaşların mesut özili beğenmeme nedeni saçı başı kılığı kıyafeti değil, terbiyesi vs. de değil. Adamın Türkiyeyi değil de Almanyayi tercih etmiş olması dokunuyor. Hatta ve hatta dahada ileri giderek adam alman bizene tarzı yorumlar görüyorum. Hayır mesut alman değil mesut türk, ama bir almanya vatandaşı. Almanyada doğan büyüyen yetişen bir ton türk genci gibi. Iki kültür arasında büyümeyen anlamaz bilmez ancak tonlarca laf etmesini bilir.

Mesutun türkçe bilmediğini söyliyenler dahi var, halbuki o gayet iyi bir türkçe konusmakta. Ki onun kadar türkçeyi konuşamıyan bir sürü genç dolu burada. Türkiye bize hiç sahip çıktımıki hesap sorulabiliyor vatan haini ilan ediliyor, kazandığımiz paralar harici neyimizle ilgilendiler şimdiye kadar???

türkiyedeki türklerin gözünde herzaman GURBETCI ALMANCI diye adlandırılıp dışlanan bizler, almanyada yabancı diye itip kakılan bizler. Ama Almanyada birşeyler değişmekte, almanlar artik bizleri onlardan görebilmekte, 3.kuşakta bunu başarabildik artık, lakin türkiye halen aynı türkiye halen bizi hor görmekte, gurbetci sıfatına sokmakta ve halen birileri çıkıp bizleri vatan haini ilan etmekte!
bir örnek ile fikrimi belirtmek istediğim oyuncu.

örneğin mercedes türkiye de bir fabrika kuruyor ve mercedes in arabalarının bir kısmı burada üretiliyor. şimdi bizim burada üretilen bir mercedes arabaya türk malı dememiz ne kadar doğru olur. burada üretilse bile ilk olarak asfalta burada deyse bile eninde sonunda alman malıdır. işte mesut özil in durumu da aynen böyledir. yok almanya da büyümüş yok orada yetişmiş. türk olduğunu hepimizden çok o biliyor. ispanyollar real madrid de oyanayan ilk türk diyorlar. almanlar bile biliyor ki şuan milli takım yıldızları türk.
kendisi hakkında yapılan milli takım muhabbeti artık bıktırmıştır. bırakın adam topunu oynasın be kardeşim...
bu oyuncuya gösterdiğiniz ilginin yüzde 10'unu aşağıdaki oyuncuya gösterin,lütfen.rica ediyorum,yalvarıyorum!

türk milletinin yurtdışında başarılı olan futbolcu açlığını ortaya çıkaran futbolcu. tekrar tekrar söylüyorum, mesut genetik olarak türk olabilir, ancak bugün oynadığı güzel futbolunu almanlara borçlu olan, doğduğu, yetiştiği yer almanya olan ve en önemlisi alman hisseden bir futbolcudur.

rahat bırakın adamı futbolunu oynasın, izlediğinizden keyif alın. bu adamla da gurur duymayıverin yahu, yeter!
vatan hayini suçlamalarında bulunan kişilerden daha hayin olmayan oyuncu.
ne olursa olsun helal olsun mesuta real madridtede oynayan bi türk gördük ya bu da güzel! kararına da saygı duymak lazım.
haber doğruysa gözümden düşmüş futbolcudur.**
--spoiler--
http://spor.mynet.com/hab...campaign=home_spor_link_1
--spoiler--