bugün

ara, uzaklık.
büyük müziyen serdar ortaç'ın piyasaya çıkmak üzere olan albümünün adı.
ünlü türk düşünürü,şair,filozof serdar ortaçın piyasaya çıkmış olan albümünün ve albüme adını veren şarkının ismidir.
bir zamanlar sevdiğin aşkı bildiğin günler oldu mu
bana güller verdiğin tatlı nağmeler gerçek oldu mu
bir zamanlar sevdiğin aşkı bildiğin günler oldu mu
bana güller verdiğin tatlı nağmeler mevsim oldu mu
hiç yüzünden darılmak
her güzel şeye alınmak
bitik ve mutsuz anılmak
alın yazımsa sildim çoktan
peşimden gelirsen
aşk için direnirsen
nerde yanlış bilirsen
çözmeyi düşünürsen
belki bir gün bulursun
ama sen onu da unutursun
boşver boşver
yüreğinden yaralı bizim hikayemiz
kaderimden kalanı silsem de gitmiyor
iki sohbet aralığı bütün mesafemiz
geldim anlamıyor
yüreğinden yaralı bizim hikayemiz
iki sohbet aralığı bütün mesafemiz
sevdim anlamıyor
(ing) distance
serdar ortaçın son albumunun ısmı
(bkz: Yüreğinden yaralı bizim hikayemiz)
bulmacalarda "ara" diye tabir edilir...
iki insan arasındaysa hiçbir zaman kapanmayacak ve metre cinsinden ölçülemeyecek şey.
insan ilişkilerinde ayarı en zor, en önemli detay.
serdar ortaç'ın sayılı güzel şarkılarından.
serdar ortaç'ın klip çektiği şarkı.
introsu moulin rouge'un açılış müziği olan nat king cole şarkısı nature boy'dan arak serdar ortaç şarkısı (mı acaba). Kendisini bu kez kendi şarkısını araklamadığı için kutluyoruz.

bu film müziği: http://www.youtube.com/watch?v=L_pnTS2KD8Y

bu da serdar ortaç versiyonu :http://www.youtube.com/watch?v=li24G7lfz20
kimi zaman sevenlerin kavuşmasına engel, kalpteki sızıyı arttıran, bazen aradaki tek sorun olan şey.
serdar ortaç'ın uyarı niteliğindeki albüm ismi. "serdar ortaç'a mesafeli ol" gibi bir anlam çıkartılması mümkündür.
sevdicekle arada olduğu sürece, kişiye sürekli sevgisini sorgulatan, zamanı geçmez kılan, özlemi tetikleyip, ağlama katsayısında artışa sebebiyet verendir.
ilk başta herşey çok güzeldi. heyecanlıydı. coşkuluydu. gençleştiriciydi. ve kusursuz...bilirsin yeni başlayan herşey gibi...bir aşk, bir önseviş, bir ortaklık, bir arkadaşlık... bir bir biri birilerine baka baka kararırlardı işte.

neden sonra birşeyler oldu. hayır zihinde tahribat yapan hiçbir aşk kazası yüzünden değildi. bilmiyorum. sıkıldılar belki birbirlerinden. zaman herşeyin ilacıdır vecizesini vücuda getirmek istediler belki. yorulmuşlardı voltranlar oluşturmaktan ya da 'mamaktan. bir şey rica ettiler. kıramadım haylazları."sizi hiç kırar mıyım ben o kadar hıyar mıyım?"

v .... e...
a ... r... a... l... a... r... ı... n... a ...
m... e... s... a ... f... e...
k... o... y... d... u... l... a ... r ...

!
insan ilişkilerinde dikkatsizce kısaltıldığında özel hayat ortadan kalkar.
zaman zaman kişiler arasında ölçülemeyen türden bir uzaklık göstergesidir. "keşke aramızda ki mesafe kilometreler cinsinden ölçülebilir cinsten olsaydı." dedirtir.
şu sıralar beni anlatan bir serdar ortaç şarkısıdır . duygulandırır. içimi yakar acıtır...

yüreğinde yaralı bizim hikayemiz
iki sohbet arala bütün mesafemiz
sevdim anlamıyor...

aşkın dolup taşmasıyla artık bişeylerin eksikliğinin farkına varılmasıyla anlaşılır mesafe...
güzel şarkı olmasının yanısıra aşmış güzel de bir klibi olan serdar ortaç şarkısı.
uzaklıktır, can sıkıcı bir boşluktur kimi zaman. Bazen de özlemlerin en güzeli...ne hissettirdiği nasıl yaşandığına bağlıdır veyahut hayatın cilvelerine.
serdar ortacın klip çektiği bir sarkısıdır. lakin nasıl bir hatun oynamaktadır o klipte ,nasıl kusursuz bir vicuttur o.
çengel bulmacaların en kolay cevaplanacak bölümüdür mesafe. aradır cevap.
mesafe

bu ne hazin mesafe iki ten arasında;
bir hali dinleten arasında...

(1982)

necip fazıl kısakürek.
ikili ilişkilerin olmazsa olmazıdır. az da olsa olmalıdır. yoksa 'enseye tokat ..te parmak' olunması çok mümkündür.