1. 11.
  sınırları dahilinde 3m migros barındıran bir semt.
  2 ... notrinova
 2. 12.
  tekstil başkentidir.
  1 ... dymunds
 3. 13.
  sınırları içinde şelale parkını da bulunduran semttir.
  2 ... herhangibiriiste
 4. 14.
  türkiye tekstil piyasası nın kalbi olan semttir.
  1 ... thebora
 5. 15.
  kendi halinde sessiz sakin bir semttir, olayı az gürültüsü yok denecek kadar azdır.
  1 ... notrinova
 6. 16.
  lalelide yüksek fiyatlardan kaçan yabancı alıcıların uğradığı semt. lalelideki "merter ucuzdur ama çok dandiktir, pişman olursun, oradan alma buradan al" söylemlerinin aksine merter ciddi büyüklükte kalitede ve fiyatta toptan tekstil ürünleri sunar. başta iç piyasa ve araplar (öncelikli olarak; ırak iran suriye arabistan libya cezayir tunus) olmak üzere rusyadan ve balkan ülkelerinin çoğundan, hatta ve hatta nadirde olsa avrupadan müşterileri vardır. güçlü ve günden güne gelişmekte olan bir piyasadır. gelişmek derken küçümsemeyin, zara da gördüğünüz ateş pahası bir ceketi 5 de 1 i fiyata almanız mümkündür. seviyorum merteri. ayrıca travesti falan da yok öyle artık eskisi gibi. *
  2 ... baruter
 7. 17.
  tekstil piyasası ve araplarıyla ünlü semt. gündüz vakti neredeyse yarı yarıya arapça konuşuluyor.
  1 -1 ... banadabibardaksu
 8. 18.
  travestilerden dolayı adı kötüye çıkmış bir semt ,tekstil piyasasinin merkezi .
  1 ... eran
 9. 19.
  yaşamakta olduğum istanbul'un nezih ve bir o kadar da temiz ve gürültüsüz olan semtlerinden bir tanesi. merkezi bir yer olmasının yanında pahalı markaların en kaliteli ve birebir çakmalarını bulabiliceğiniz bir yer. ben şahsen gidip de sırf markasından dolayı bir kota dünya para bayılmak yerine merter'deki tekstil dükkanlarında kaliteli ve orjinaline yakın çakmalarını almayı tercih ediyorum. gayet de memnunum yani.
  3 -1 ... yazacakyeriolmayan
 10. 20.
  90 ların başında bakırköy ilçesine bağlı olan şimdilerde ise güngören ilçesine bağlı zengin semt. içersinde a. nafız gürman ve mehmet nesih özmen mahallelerini barındırır. 20 yıl önce ineklerin otlatıldığı mehmet nesih özmen mahallesi bugün istanbul un en değerli arazilerindendir. kentsel dönüşüm projelerinde müteahitlerin iştahını kabartan nadide semtlerdendir.
  1 ... abdulhamit ll