bugün

sözlerini kul nesimi'nin yazdığı halk arasında "haydar haydar" olarak da anılan neşet ertaş,müzeyyen senar,müslüm gürses tarafından seslendirilmiş türkü-şarkı."size giren çıkan ne olüüm? siz işinize bakın ülen" mesajıyla asi bir duruşa sahiptir."kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi,kah inerim yeryüzüne seyreder alem beni" cümlesi es geçilmemelidir.

ben melamet hırkasını
kendim giydim eynime
ar-ı namus şişesini
taşa çaldım kime ne?

sofular haram demişler
aşkımın şarabına
ben doldurur ben içerim
günah benim kime ne?

kah giderim medreseye
ders okurum hak için
kah giderim meygedeye
dem çekerim aşk için.

kah çıkarım gökyüzüne
seyrederim alemi
kah inerim yeryüzüne
seyreder alem beni

nesimi'ye sorsalar ki
yarin ile hoş musun,
hoş olam ya olmayayım
o yar benim kime ne?
aşık nesimi türküsüdür.

Ben Melamet Hırkasını

Ben melamet hırkasını kendim giydim eynime
Ar u namus şişesini taşa çaldım kime ne (Haydar ...)

Gah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne seyrederim alemi (Haydar...)

Sofular haram demişler bu aşkın badesine
Ben doldurur ben içerim günah benim kime ne (Haydar...)

Nesimi'ye sormuşlar yarin ilen hoş musun
Hoş oluyum olmuyayım o yar benim kime ne (Haydar...)

(haydar adlı türkü ile karıştırılır, o türkü ali ekber çiçek türküsüdür.)
mazlum çimenin çok güzel yorumladığı bir türküdür
(bkz: ben melamet hırkasını)
ruhi su'dan tutun da zerrin özer'e değin bir sürü yorumcu seslendirmiştir bu türküyü.

müzeyyen senar öyle bir söyler ki bu türküyü, bir ufak rakı, bir dilim beyaz peynir alıp içesi gelir insanın...
müslüm gürses'inde yorumladığı türküdür.
(bkz: kul nesimi)
üç anadolu da yorumlamıştır ve çok güzeldir. anlamlıdır. dinime karışmayın, kendinize bakın diyenler içindir.
(bkz: melamet hırkası)
(bkz: burda açılmışı var)
müslüm gürses ve müzeyyen senar yorumları bambaşka olan türküdür...
emel taşçıoğlundan dinlenesi türküdür.
anason kokan türküdür.
MÜSLÜM GÜRSES iN AH OĞLUM ŞARKISI GiBi, ŞANI GiBi, BABALAR GiBi YORUMLADIĞI TÜRKÜ. iSYAN BELiRTiR.
"melamet" tasavvufi bir terimdir; yokluk anlamını ihtiva eder. dolayısıyla melamet hırkası da yokluk hırkasıdır; mecazi bir anlam taşır.. hiçlikte varlığa ermeyi ifade eder..

Kul Nesîmî' nin yüzyılları eskiten bir dörtlüğüdür bu;

Bu dizelerde iki konu dikkat çekicidir. ilki, Melamî hırkasını herkesin kendinin giydiği, ikincisi de ar ve namusun bir sırça denli nazik ve hassas olduğudur.

Melamet kelimesi "kınama, ayıplama, kötüleme, azarlama, kara çalma" gibi anlamlara gelen ve kınanmayı amaç edinen, insanların kınamasına hedef olmak için kasıtlı tavırlar geliştiren sufilerin yolunu işaret eden bir kelime. Her ne kadar Melamiliğin diğer mistik anlayışlar gibi bir tasavvuf yolu olmadığını iddia edenler varsa da (msl. ileri gelen Melamilerden Abdülaziz Mecdi) Melamilik tarih boyunca hemen bütün tasavvuf dünyasını etkilemiş, Kalenderîlik, Haydarîlik, Mevlevîlik, Bektaşîlik, Hamzavîlik gibi tarikatların öğretileri arasında önemli bir yer tutmuştur.

Gerçekten de tasavvufta insan Melamet hırkasını ancak kendi iradesi ve arzusuyla giyebilir. Bugüne kadar nefsinin meşru arzularına başkalarının dayatmalarıyla son verebilmiş insan yoktur. Ta ki içte tutuşan bir aşk ateşiyle ihtiraslarını terk edebilsin, hırslarını dizginlesin.

Melamet hırkasını bir kere eğnine (omuzuna) giydikten sonra da insanın gözünden dünyalık her şey ve hatta dünyanın kendisi sıfır derecesinde silinir, masiva ilgileri kopar ve varlığı elinin tersiyle iter. Öyle ki filanca şöyle düşünecek, falanca böyle diyecek, bu ayıp sayılacak, şu bana paye verecek şan kazandıracak vs. endişeler birden yok olur. Bu mahviyetkârlık ile de sufi, mecazen ar ve namus şişesini taşa çalıverir, gerçek Sevgili yolunda dünya sevgilerini ve sevgililerini terk eder. Hatta bu terk ediş birilerinin hoşuna gitmeyip hakkında kötü sözler söyleseler ve namusuna dil uzatsalar bile. Değil mi ki Sevgili gerçeği zaten biliyor ve görüyor, artık halkın söylediğinin veya ayıplamasının pek önemi yok; bilakis o yolda derece elde etmeye bir vasıta olduğu için de önemlidir. Herkesin kınadığı, kovduğu, ayıpladığı, azarladığı bir kişi elbette en zalim kullarını bile kapısından asla kovmayan yüce Yaratıcı'ya daha fazla yaklaşacaktır.

Bunun için bir Melami daima "El arpa biz saman; el yahşı biz yaman" * diyegelmiş, "Mal Melameti örter" diye de mala mülke boş vermiştir. Kuruluş çağında mistik bir hayat felsefesi olarak yaptıkları hayırları gizleyen ama kabahatlerini ortaya dökmeye çalışan bu insanlar maamafih daha sonraları çizgiyi aşıp beleşçiliğe dadanmış, hatta "Mal Melameti örter" sözünü "Mal sahibi olanların ayıpları görünmez olur!" biçiminde yorumlamaya başlamışlardır. Tac, hırka, tekke, zaviye, ayin gibi sufilerin şekille ilgili bağlarından uzak olan bu Melami dervişleri kendilerini "kayıttan azade zikir ve fikir sahibi" olarak tanıtırlarsa da zaman zaman kınanma uğruna yaptıkları şeylerin tasvib olunması mümkün değildir.

Tamamı da şöyledir:

Ben melamet hırkasını,
Kendim giydim elimle,
Arı namus şişesini,
Taşa çaldım kimene
Gah çıkarım gökyüzüne,
Seyrederim alemi.
Gah inerim yeryüzüne,
Seyreder alem beni.
Kah giderim medreseye,
Ders okurum hak için,
Kah giderim meyhaneye,
Dem çekerim aşk için.
Sofular haram demişler,
Bu aşkın şarabına,
Ben doldurur ben içerim,
Günah benim kimene.
Sofular secde ederler,
Mescidin mihrabına,
Yar eşiğin secdegahım,
Yüz sürerim kimene.

Nesimiye sordular ki,
Yarin ile hoşmusun,
Hoş olayım olmayayım,
O yar benim kimene.

Somuncu Baba'dan (Hamidedîn Aksarayî) başlayarak Hacı Bayrâm-ı Velî ile Hamzavî Melâmîler arkamızda bıraktığımız bu yüzyıla kadar, vâkâr ve sırlı bir şekilde varlıklarını sürdürmüşlerdir.

ikinci Kuşak Horosan Erenleri olan Hâmzavî Melâmiler, sufiliği Emevi tortulardan arındırarak, canları pahasına doğruluğun ve hakîkâtin timsâli olmaktan geri durmamışlardır.

Dünyevîleşen sûfîliğin, tarikatlar kanalıyla kılık kıyafete, makâma, şekilciliğe, daha çok itibâr eden tutumlarına karşı çıkan Bayrâm-î Hamzavî Melâmîler; tasavvûfu tembel, âtıl ve tüketici olan sığ sûfî anlayışın karşısında yer alarak, tasavvufî geleneği yeniden sahîh ve ana arterleri üzerine oturtmaya çalışmışlardır.

son olarak kesinlikle melanet ile karıştırılmaması gereken bir kelimedir.
muzeyyen senar'dan dinlenmesi gereken şarkı.
müzeyyen senar en yakışan biçimde söylemektedir bu türküyü..

http://www.youtube.com/watch?v=mHp0Gmik1X0
şarkı/şiir içinde kullanalım.

BEN MELAMET HIRKASINI
Ben melamet hırkasını
Kendim giydim eğnime
Ar ü namus şişesini
Taşa çaldım kime ne
Haydar Haydar taşa çaldım kime ne

Sofular haram demişler
Aşkımın şarabına
Ben doldurur ben içerim
Günah benim kime ne
Haydar Haydar günah benim kime ne

Gah çıkarım gökyüzüne
Seyrederim alemi
Gah inerim yeryüzüne
Seyreder alem beni
Haydar Haydar seyreder alem beni

Gah giderim medreseye
Ders okurum Hak için
Gah giderim meygedeye
Dem çekerim aşk için
Haydar Haydar dem çekerim aşk için

Nesimi'yi sorsalar kim
Yarin ile hoş musun
Hoş olam ya olmayayım
O yar benim kime ne
Haydar Haydar o yar benim kime ne

Aşık Nesimi / RUHi SU
melami tarikatının felsefesini kabul etmek anlamına gelir. Eski bir türküde de şu dizelere yer verilir. Ben melamet hırkasını kendim giydim.
"kah çıkarım gökyüzüne seyrederim alemi
kah inerim yeryüzüne seyrederim alemi "

bu toprağın özetidir efendim bu sözler. aşıklığın, sanatın, derdin, sevincin yani paylaşmanın sözleridir. yazabilene "aşk" olsun.

şimdi oturup da kimse iddia etmesin ben şarkı felen yazıyorum, hislendiriyorum insanları diye... yapmasınlar yani söyleyin. kızdım bak.
müzeyyen senar ın söylediği haydar haydar şarkısında geçer. ben melanet hırksını kendim giydim eğnime diye.
(bkz: melamet hırkası)

ayrıca yamulmuyorsam yahudilerde yüksek rütbeli din alimi gibi bir anlamı bulunan "melamad" kelimesinin bununla bir ilgisi vardır.
sözlükte kafa karışıklığına sebebiyet vermiş hırkadır. bazı bünyeler tarafından tam karşıt denmese de anlam sapıtması olarak nitelendirilebilecek bir şekilde anlaşılmıştır. birileri de şöyle bir şey demiş zamanında,
(bkz: melanet hırkası)
yanlış bir kullanımdır. doğrusu için (bkz: melamet hırkası)
ben melamet hirkasini kendim giydim eynime
ar namus sisesini tasa caldim kime ne
haydar haydar
tasa caldim kime ne
kah cikarim gokyuzune seyrederim alemi
kah inerim yeryuzune seyreder alem beni
haydar haydar
seyreder alem beni
nesimiye sormuslar
o yar ilen hos musun
hos olayim olmayayim
o yar benim kime ne
haydar haydar
o yar benim kime ne

şeklinde sözleri olan kul nesimi eseri.

eserde, ' kibarca siktir çekilmiştir' demek mümkün. neşet ertaş yorumu tavsiye olunur.

zahmet olacak ama;

(bkz: melamet)
(bkz: melamilik)
--spoiler--
Sofular haram demişler bu aşkın şarabına
Ben doldurur ben içerim günah benim kime ne
--spoiler--
aaaaaahh..