bugün

son yılların en mükemmel tribün protestosunun odağında yer almış olan kişi.kendisi de bi bok oynamamıştır aslında bu akşamki maçta o ayrı.
türklük değerlerini ayaklar altına almaya çalışan bazı art niyetli kişilerin kullandığını düşündüğüm futbolcudur. bu da onun suçu değil; türk olmayı, türkiye cumhuriyeti vatandaşlığı değerlerini, sadece istiklal marşını ezbere bilmek, el öpmek vb. günlük eylemleri yapmak gibi gösteren insancıklarındır.
konuyla ilgili (bkz: orhan pamuk un radikal editörü olması)
milletçe taze hadiselerle gaza gelip abartmayı çok sevdiğimizin son göstergesi ola futbolcu. bu maçta kötünün iyisi denilebilecek bir performans sergilemiş olması, "koçum benim, türk dediğin böyle olur, bütün takıma bedel" tadında yorumları hakettiği anlamına gelmiyor.

kendisine gösterilen bu coşku dolu, ani sempatiyi, bu akşam ki sinir harbinden sonra yapılan sövüp sayma işleminin akabinde oluşan rehavete bağlıyorum.

yarın ya da ertesi gün* oturup şu maçı yeniden izlesek, kendisinin pek de muhteşem işler yapmadığını, onun gösterdiği kadar çabayı, volkan'ın, hamit'in, emre'nin de gösterdiğini görebiliriz.
giydiği formayı hakeden, sonradan TÜRK vatandaşlığı verilen Brezilya asıllı Türk vadantaşı.
performansını ve ruhunu gördükten sonra wederson, batista, nobre gibi isimlerinde milli takıma oynamasının şart olduğu görülmektedir.
milliyetçilerin, faşistlerin, ırkçıların; spor müsabakalarına bile ''deve'' gibi bakabildiğini gördüğümüz başlıktır.

yok gökhan zan' mış, yok ibrahim üzülmez' miş, yok hasan şaş' mış...

illaki ırkçılık yapacaksanız, milli futbolcularımıza top tutmasını, topa nasıl vurulması gerektiğini, nasıl pozisyona girilmesi gerektiğini öğretirsiniz.

böylelikle elin brezilyalı' sı dediğin adamlar da bizim hödüklerin formasını kapmamış/kapamaz olur.

herifler bizi top diye oynasın, terim efendi kendi kendine triplere girip ucuz demeçlerle ona buna ders versin, milli futbolcularımızın aklı ziklerinin ucunda olsun, sonra da neydir efendim ''mehmet aurello milli takımda oynamasın''

siz siyasetten anlamadığınız gibi futboldan da anlamıyorsunuz beyler.

akıllı olun biraz.

bizi top diye oynayan yunanlılar, buna izin vermemek için gayret eden de ''türk'' futbolcular değil, mehmet aurello' dur.

''utanıyoruz'' diyemeseniz de, bizim görmediğimiz bir an evlerinizdeki aynaya bakın.

ihtiyacınız olur belki.
rıdvan dilmen diyor ki; "aurelio defansın içine çok gömüşüyor, gerek yok, bizim gole ihtiyacımız var."

şimdi soruyorum, acaba aurelio stoperlere yakın oynamasa, köprü vazifesini yapsaydı kaç olurdu bu maç?

fatih terim, çift stoper oynatıyor ve ikisi de ağır adamlar - burada gökan ya da servet'ten birini kenarda oturtsa, onlara göre daha süratli olan beşiktaşlı ibrahim toraman'ı defansın göbeğinde oynatsa sonuç bu olmazdı.- hele gekas denen adamın yanında çok daha yavaş kalıyorlar.

aurelio bu kadar içe gömülmese çok daha farklı sonuçlar alabilirdik.
yok ben bu adamın insanlığından salı akşamı psv maçında gösterdiği performanstan sonra iyiden iyiye şüphe ettim. hangi sağlıklı insan evladı rakip ceza sahası içinde penaltılık bir müdahaleye maruz kalacak kadar kaleye yaklaşıp, daha sonra kendi ceza sahasından kafa ile top çıkarır ve ilaveten rakip ceza sahası önünde bir verkaç yaptıktan sonra '' hassiktir o mu vurdu gene '' nidalarımız eşliğinde kendi defansından tehlike savuşturur.

hayır bunları neredeyse 2 dakikalık bir zaman dilimine sığdırması benim ruh halimi dengesizleştirip ambele eden. bu herif hollanda' da philips stadion ' da yardırırken o robinson'un cuma'sı sıfatta en ufak bir zorlanma belirtisi yok. sanırsın rıdvan abimin deyimi ile belgrad ormanında joking yapıyor . ben ise istanbul' da gömüldüğüm pufidik koltukta kıçımdan terleyip, son on dakikayı validemin sırtıma koyduğu havlu ile takip ediyorum.

seviyoruz kendisini hep böyle kal diye de didaktik bir uyarı ile bağlıyim entryi diyecem ama istikrarda var herifte o da içimizde kalıyor. neyse geriye diyecek tek şey kalıyor ;

(bkz: hele otur bi soluklan yigenim)
ismini aldıgı Mehmete gereçkten dönmesini diledigim kişidir,fenerbahçeli ve milli futbolcumuzdur,sevilen bi kişiliktir,saha çıkarken haç çıkartmasını istemedigim bir futbolcudur.
17 kasim 2007 norvec turkiye macinda, milli takımımız 1-0 yenik durumda iken, riise'nin kornerden falso vererek direkt kaleye vurduğu muhteşem orta-şutu, kaleci ve defansın önde kalması sebebiyle gol olacakken çizgiden kafası ile çıkartan ve maçtaki mücadelesi ile galibiyette büyük rol oynayan futbolcudur.

özel olarak: hani denilir ya "defans kötü değil, onun önündeki oyuncular çok önemli diye" ya da mesela çok kaliteli iki defans oyuncunuz vardır ama maç boyu saçmalarlar işte önlerinde aurelio tipinde bir oyuncu oynamadığı için saçmalarlar.
dikkat edin aurelio çoğu zaman defans oyuncusu gibi defansın arasına kademeye girer, çizgiden top çıkartır, rakibe önde basar, iyi bir kesicidir, faul alır v.s. arkasında oynayan iki oyuncuyu da rahatlatır. işte aurelio tipi ön libero-orta saha oyuncunuz olduğunda defans oyuncularınız saçmalamaz ve gerçek performanslarını gösterebilirler.
ha bir de hem maç başına ortalama 11 km koşuyor hem de brezilya doğumlu.
ismi bazı spor spikerleri tarafından öğrelyööö diye söylenir.1698 maçtır tek top kaçırmadı desek yeri vardır, adam doğuştan ön libero bir o kadar da doğuştan türk(milli takım performansıyla orjinalere taş çıkartır). iyi varsın öğrelyööö. *
kazım kanat'ın mutlaka özür dilemesi gereken futbolcu.
bosna maçındaki performansıyla göz dolduran ve bana göre fenerbahçenin son yıllardaki en flaş transferi.
türk vatandaşı olduğu için kocaman bizdendir bu adam. ne kadar bizden diye tartışmak yerine başarının tadı çıkarılmalıdır. zira anadan doğma türk gibi oynayan bir futbolcunun ne kadar türk olduğu tartışılmamalıdır.
bu ülkenin vatandaşı ve belli ki yeni ülkesini seviyor, o halde mahmet'e laf söyleyenlere aferdersiniz b.k yemek düşüyor.
nihat'ın golünden sonra herkes ayrı bir köşede sevinirken gelip diz çökmüş oyuncunun önünde eğilerek başını öpmüştür. bu adamın türk olup olmayışı vız gelir trıs gider. birileri hala ben bu adamı takımımda istemiyorum diyorsa biz onları milli takımı tutmamaya davet ediyoruz.
saga sola bomba koyup patlatan serefsizler turk vatandasi ise bu adam fatih sultan mehmet'in torunudur onlarin yaninda ..
köle ettiği ülkelerden getirdiği futbolcularla şampiyon olmuş ülkeleri alkışlarken, kendi isteğiyle türk vatandaşı olmuş bir insanı dışlamak ne kadar doğrudur. tartışmaya gerek yoktur.
adı, fenerbahçe ile anılırken sevmediğim, milli maçlarda olduğu zaman da diğer futbolculardan daha çok sevdiğim topçu. hangi maçtı hatırlamıyorum ama milli bir maçımızda attığı golden sonraki sevinç anı, hala gözümün önünden gitmiyor. çocuk gibi sevinmişti fırlama.
hala; kendini türk hissettigi için mi, yoksa kendini avrupa ve dunya arenalarinda göstermek için mi türk oldugunu kestiremedigim istikrarli futbolcu.ha kendini türk gibi hissetse bu kadar istikrarli olur muydu, o da ayri.
allah onu türk yapıp milli takımda oynamasını sağlayandan razı olsun dedirten defansif orta saha(dmf).
görünen o ki en geç sezon sonunda fenerbahçe'den ayrılıp ispanya'nın yolunu tutacak futbolcu. bu kararından dolayı tenkit edilemez. la liga genel kabule göre dünyanın en iyi ya da ikinci iyi ligi. fener'de ne kazanıyor olursa olsun her halde daha iyi bir ücret alacaktır, o da cabası. benim merak ettiğim yarın öbür gün türk milli takımında oynamaya devam edip etmeyeceği.euro 2008'i ayrı tutmak gerek, orası ekstra bir vitrin.
asıl daha sonrası merak konusu.
ispanya'nın en büyük kulüplerinden valenci'nın kendisine talip olması bile büyük onur duyulacak bir durum bence. 30 yaşından sonra belki dünyanın en iyi futbolcuları arasına giremez, çok büyük paralar kazanamaz ama en azından kariyerini geliştirmiş olur. belki kendisini bile geliştirir, bilinmez.
(#3072660)
hafif kavruk türk...*