bugün

(bkz: planet of the apes)
"maymunlar gezegeni" olarak çevirilebilecek film adının "ulan gezegeni cehenneme çevirmişsiniz!" şeklindeki türkçe yorumu.
kandil dağındaki pkk kampları mesela.
ilkini izlemeden ikincisine gittim. Oldukça başarılı bir film, herkese şiddetle tavsiye ediyorum.
filmin kolaylık açısından mezopotamya' da çekildiği söylentiler arasındadır.
--spoiler--
ironidir. ilkel, nedenini bilmese de tabulara tapan, niçin yaptığını bilmeden taklit eden, sorgulamadan sadece söyleneni yapan topluluk ve yönetim.
burada bilgi ya da bilinç yoktur. ezber vardır. mağara kanunları geçerlidir. caydırıcı güç sopa, itici güç muzdur. üretmez, sadece üretileni alır. mal, ideoloji, her alanda geçerlidir bu bağımlılık. bunun için de muz tarlalarında ömür boyu çalışır, yaşabilmek için ömürlerini harcarlar. işin farkında olanlar için ise bu toplulukta yaşamak tam anlamıyla cehennem demektir. mutant - instela
--spoiler--

sürüden ayrılanları bekleyen cehennem...
Serinin eski ve yeni filmlerini beğenerek izledim tavsiye ederim.

(bkz: Sezar)
tüm ateistlerin gideceği cehennemdir.
bizler de cennetde hurilerle alem yapıcaz.
bugün 4. filmini* de izlediğim seridir. imdb si filmin kalitesinden ötürü düşük sanırım. ben çok beğenerek izledim. tavsiye ederim. umarım daha kaliteli olan yeni çekimleri de eskileri kadar güzel olur.
insanlar genellikle, diğer tüm yaşam biçimlerini yetersiz bulmalarına neden olan bir üstünlük kompleksine sahiptir. Medeniyet, insanların geçmişte ve günümüzde pek çok durumda yapabildiği kitlesel sömürü ve bencilliği örnekledi. Maymunlar Cehennemi dizisi bu kompleksi araştırıyor. insan ırkının güvenlik açıklarını ve hiçbir şeyin hafife alınmaması gerektiğini gösterir.
Maymunların sadece hayatta kalmaktan çok gelişmeye başladığı noktadır ve bu nedenle dizide kilit bir noktaya sahiptir; ne yazık ki bu, filmin çok hissettiği bir şey ve sonuç olarak da dayanabileceğinden çok daha ciddiye alıyor. Savaş, barış, güven, korku ve saldırganlığı maymunlar ve insanları oldukça iyi dengeleyecek şekilde genişleyen bir anlatımla, hikayenin temel unsurları iyi ve güzel. Sorun, bunu yapması değil, her şeyi çok ağır bir şekilde taşıması, teslimatı çok fazla ağırlıkla dolduran, tüm karakterlerin ve her satırın sahip olduğu ithalatın farkında gibi göründüğü oldukça ağır bir ton üretmesidir. . Bu, her ikisi de yapabileceği akış ve natüralizmden mahrum eder.
insanlar genellikle, diğer tüm yaşam biçimlerini yetersiz bulmalarına neden olan bir üstünlük kompleksine sahiptir. Medeniyet, insanların geçmişte ve günümüzde pek çok durumda yapabildiği kitlesel sömürü ve bencilliği örnekledi. Maymunlar Cehennemi dizisi bu kompleksi araştırıyor. insan ırkının güvenlik açıklarını ve hiçbir şeyin hafife alınmaması gerektiğini gösterir.
Maymunların sadece hayatta kalmaktan çok gelişmeye başladığı noktadır ve bu nedenle dizide kilit bir noktaya sahiptir; ne yazık ki bu, filmin çok hissettiği bir şey ve sonuç olarak da dayanabileceğinden çok daha ciddiye alıyor. Savaş, barış, güven, korku ve saldırganlığı maymunlar ve insanları oldukça iyi dengeleyecek şekilde genişleyen bir anlatımla, hikayenin temel unsurları iyi ve güzel. Sorun, bunu yapması değil, her şeyi çok ağır bir şekilde taşıması, teslimatı çok fazla ağırlıkla dolduran, tüm karakterlerin ve her satırın sahip olduğu ithalatın farkında gibi göründüğü oldukça ağır bir ton üretmesidir. . Bu, her ikisi de yapabileceği akış ve natüralizmden mahrum eder.
(bkz: yav he he) ¤
Ukrayna'dan her donusumde havalimanindan cikista yasadigim filmdir.

Prenses gibi kizlarin son derece mutevazi oldugu Bir ulkeden maymundan hallice kadinlarin kendilerini prenses zannettigi bir ulkeye gelince hakli olarak hissettigim seydir.
Doğduğumda annemin karnında su kaybettiğim için buruş buruş ve derilerim soyukmuş.

Benim doğduğum sene de maymunlar cehennemi yeni çıkmış...
Babanem hastanede beni görüp anneme, maymunlar cehennemi izleye izleye kızı maymuna benzetmişsin demiş.

Eskiden kaynanalık müessesesi de ne vahşiymiş.
35 sene geçti, Annem hala bunu anlatıp içerler.