bugün

matruşka:iç içe geçmiş,birbirinin kopyası büyüklü küçüklü ortadan ikiye ayrılan bibloların oluşturduğu oyuncak.
rusların meşhur oyuncak bebeği. 7 tane bebekten oluşan, küçükten büyüğe doğru sıralanan ve küçük bebek büyük bebeğin içine konabilen oyuncak bebek dizisi.
büyük annem;anneannem, annem, ben, kızım, kızımın olacak kızı,kızımın kızının kızı...
(bkz: anasına bak kızını al)***
rusların dünyaya kazandırdıkları güzel, albenili oyuncak bebeklerin ismi.
sürekli birbirinin içinden çıkan hatunlara sahip olan bebek. sonuçta çıkan şeyler hiçbir işe yaramaz, hatunlar öyle küçüldüğü ile kalır.
DOĞU ANADOLU BÖLGESiNDE RUS FAHiŞELER iÇiN SÖYLENEN HAKARET CÜMLESi.
iç içe geçmiş tahtadan yapılmış,renkli boyalı rus bebekleridir.
politikacılarla olan modeli pek bir komiktir. ***
bazı insanlara iki yüzlü yada fırıldak demek yerin ekullanılan hakaret.
+ matruşkasın sen olum. içinden ha bire farklı şeyler çıkıyor.
Levi' s reklamındaki kızdır.
dördüncü nesil yeni bir yazar. *
bu iç içe geçmiş birbirinin kopyası bebeklerin sayısı genelde tek sayıda olur.bunun da sebebi rusların tek sayıları ugurlu saymasıdır. ilk olarak Moskova yakınlarında, ithalatçı tüccarlardan biri olduğu farzedilen bir Rus tüccarın köyünde imal edildiği bilinir.
işte şu güzel şeyler;
http://blog.milliyet.com....ges/Blog/190/15/15212.jpg
rusyanın pek çok bölgesinde basbayağı "kız" anlamındadır...
orjinali matrioshka olan ic ice gecmis bebeklerden olusan koleksiyon alternatifi
oldukça şekerdirler.
tahta üstüne değerli taş işlemeli olanları da vardır ve epey pahalıdır.
içiçe geçmiş tahtadan, aman dikkat, ne çıkacağı belli olmaz dedirten, kadınlar birlikteliğidir.
ilk Rus matruska XIX y.y. 90'li yillarinda Moskova'da yapilmistir. Yapilirken Japonya'dan getirilen Fukurum oyuncagi ornek alinmistir. Bu oyuncak iç içe geçmiş japon dusunur Fukurum 'un kopyalarindan olusuyordu. "Matruska" - latince (mater-ana) kelimesinden gelmektedir. Ayrica, "matrena" ismi 1917 devrim oncesi rusyasinda cok sik kullanilan bir bayan ismidir.
sacma, gereksiz oyuncak.
zor kullanarak üye yaptığım lakin ilham perisinin kaçması sonucu uzun zamandır entry kasmayan yazar.
yok artık dedirten çok güzel hediye olacağını düşündüğüm iç içe bebekler. ben mutlu olurum valla hediye gelse. * *
-Ruslara mal edilmiş , her seferinde içinden daha küçük bir bebek çıkan ve sayısı 5 ila 7 arasında değişen , bayan yüzlü , boyalı ahşap bebek.
-Çıkar ve ihtirasları doğrultusunda içinde bir çok kişilği yedeklemiş ancak son bebekte 'bu son ' diyemeyeceğiniz , sadece oraya kadar çözebileceğinizi anlamak zorunda olduğunuz en tehlikeli insan tiplerinden biridir , bazıları deşifre olduklarında durumsal yaklaşım manevrasını yapar.
metin kaplan'ın bir kitabı. kitapta türkiye'nin derin olayları ayrıntılı bir şekilde anlatılıyor. kahramanlar gerçek hayattaki kişilerle benzer isimler taşıyor. hafızasını biraz zorlayan kitaptaki isimlerin gerçek hayatta kime karşılık geldiğini kolaylıkla bulabilecektir.
beni sevdiğini ısrarla söylemeyen yazar.*
ruslarca uğurlu olduğuna inanılan değişik tahtadan heykelcik.
isminden midir, ruslardan mıdır nataşaları akla getirir. şaibelidir. belki de tamamen benim fesatlığımdandır.
güncel Önemli Başlıklar