bugün

Türkçe'de evlenmemiş Hristiyan kızlar için "bayan" sözü yerine kullanılan bir söz.
(bkz: mademoiselle)
(bkz: gavur karılar)
söylenen bayana miss denilmesine oranla çok daha aristokrat bir hava katan hitap şekli.
fransızcada mademoiselle diye yazılan, türkçeye ise bayan veya hanımefendi şeklinde geçmiş hitap şekli
fransız genelevlerinde, patroniçelerin birçoğuna verilen ad.
matmayan eldir.

(bkz: nefret ettim kendimden)
mademoiselle in yanlis soylenmis halidir. dogrusu "madmuazel"dir.
aşkı memnu da nihalin piyano öğretmeni , evin kahyası olan kadın. nitekim ağzından "gam" hariç hiç piyanoyla alakalı kelime çıkmamıştır.
(bkz: piyano öğretmeni) aşk-ı memnu'nun kelime dağarcığımıza kazandırdıklarından...

neimiş efendim, piano örtmenlerine matmazel denirmiş.
FRANSIZCADIR .
ingilizcedeki "mrs" yapısı "madam" kavramına denk gelirken "miss" yapısı da "matmazel"e denk düşmektedir.
aşkı-memnuda ki pörtlek gözlü kadındır.çok ürkütücüdür.
eski fransızca'ya göre evlenmemiş kadını tanımlamaz, bakire kadını tanımlar.

(bkz: bakirelik namusu türk e özel değildir)
inci ziyagil'in sahnelerinde görülüyor ki, matmazel daha o zamanlardan o tuhaf makyajı yapıyormuş.
demek ki kadın senelerdir makyajını değiştirmemiş, nihalcik kocaman olmuş, evlenme yaşı gelmiş, bülü ergenliğe girmiş ama kadın hala aynı.

matmazel, sıkıcı olduğunuzu sölemiş miydim?
nihal i harcatmamıştır.
aslında bir anlamda nihal'i harcatmıştır. geç hareket etmiştir. nihal bir süre mala bağlamıştır o yüzden. tabi asıl suç beşirdedir. küçük bülent bile daha yürekliydi be. bir de makyajı sanırsam kalıcı makyaj.
(bkz: zerrin tekindor)

çetin tekindor'un karısıdır. bunun bir de oğlu vardır ismi hira, bazı kız kısmısının salyasını akıtan cinstendir. çok yakışıklıdır. ingiltere'de sinema eğitimi almaktadır.
bize çok iyi bir insanmış gibi gösterilen ve aslında adnan ziyagil'i bihterin elinden almak isteyen gıcık kadın modeli.
gez dolaş vatandaş.
http://www.matmazel.com.tr/
çok şık ve bir o kadar da pahalı çantaları olan marka.
albüm hazırlığını tamamlamış, klibini çekmiş, müzik piyasasına hızlı bir giriş yapması beklenen hoş bir gruptan da öte bağımlılık yapacak şarkıları olan gruptur. ne dersin adlı parçasını defalarca dinlememe rağmen ilk defa dinliyormuş keyfini aldığım gruptur.
her duyduğumda; kusura bakma matmazel,
bu şehirde herkes müptezel.
dedigim isimdir.
Yeni rock gruplarından. Beğenildi.
02.11.12'de 300 tl'ye yakın fiyatla Viaport Şubesinden Matmazel markalı büyük boy p.karbon valiz aldık. 1,5yıllık süreçte 3-4 seyahat sonrası tekerleklerinden biri bozuldu,valiz kullanılamaz duruma geldi. Alırken ballandırarak anlattıkları "ÜRETiCi FiRMAYIZ, FiYATLARIMIZ SUNDUĞUMUZ KALiTEYE GÖRE MAKUL VE 10 YIL SERViS HiZMETi VERiYORUZ" hikayesi yalan.

Valizi 2 haftadan uzun bir süre önce mağazaya teslim ettim. dün geri dönüş yapmadıkları için bizzat gidip durumu sordum. görevli arkadaş "ŞiMDi BiZ BUNA SERViS VEREMiYORUZ ÇÜNKÜ PARÇASI ELiMiZDE YOK! ÇOK UZUN SÜRE ÖNCE ALMIŞSINIZ LOSTRA SALONUNA GiDiN" dedi.

Bu nasıl bir hizmet ve ticaret anlayışıdır? Sokak satıcısından farkı nedir?

Sokak Satıcısından hallice çantacı