bugün

insanın tüyleri ürperiyor depresyon lafını duyunca diil mi ?
hayatınızda herşey yolunda aslında *,sıkıntı da etmiyorsunuz dertlerinizi (bkz: tabii) ..
ama işte maskeli depresyon nam-ı diğer (bkz: örtülü depresyon) böyle birşey..
sen kendini depresyonda hissetmiyorsun, sana göre herşey yolunda veya problem saydığın şeyleri sen hep içine atmışsın çünkü onlarla uğraşmak boş gelmiş sana veya boş gelmiş çünkü onların çözülemeyeceğini anlamışsın ve onlar problemler olarak içinde birikmeye devam etmiş.. sonra biriken problemler birgün dolup dolup taşıyor ve bunların patlaması lazım;kendilerini göstemeleri lazım fiziksel olarak gösteriyor.. mesela ; regl olamıyorsun, kabızlık problemi çekiyorsun, saçların dökülüyor, vücudun kabarıyor sebepsiz vs vs ...
gidilen doktorlar eğer gerçekten seninle ilgili değilse veya işinin ehli değilse veya bir psikiyatr değilse tanımı zor bir hastalık ..
(bkz: maskeli aylin)
(bkz: espriler ardı ardına patlıyor)
başkalarına mutlu görünüp, yüzünde gülümseme varken içten içe acı çeken kişilerin yaşadığı depresyon. Maskeli depresyonda olan kişiler duygularını önemsemez ve onları dışarıya belli etmezler ama derin bir mutsuzluk içinde olabilirler. Hatta bu kişilerin kendileri bile depresyonda olduklarının farkında olmayabilirler. Genellikle depresyon nedeniyle oluşan diğer sağlık sorunları nedeniyle teşhis alırlar. Maskeli depresyonun altta yatan pek çok nedeni olabilir. Bu kişiler konumları yada sosyal hayattaki yerleri nedeniyle zayıf görünme korkusuyla depresyon yaşadıklarını kabul etmeyebilir.