1. 1.
  1871-1922 yılları arasında yaşamış fransız yazar.
  4 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  inanılmaz tasvirleriyle beni benden alıp götüren fransız edebiyatının beyni dedirtecek potansiyele sahip ünlü yazar..
  5 ... ebuzer
 3. 3.
  en çok ilgi çeken yapıtı çiçek açmış genç kızların gölgesinde'dir. kitabın orijinal adı ise: l'ombre des jeunes filles en fleurs.
  3 ... cikarinbeniburdan
 4. 4.
  (bkz: sodom ve gomorra)
  2 ... ebuzer
 5. 5.
  10 temmuz 1871 de doğdu.huku fakültesinde siyasal bigiler okulunda kudu.*Maupassant'la tanıştı.la banquet dergisini kurdu,edebiyat eleştirileri yayınladı.1895te felsefe lisansı diploması aldı.18 kasım 1922de öldü.
  2 ... pafküf
 6. 6.
  bazı cümleleri çok uzundur, noktaya geldiğiniz zaman geriye baktığınızda yarım hatta sayfa ilerlemiş olduğunuzu görürsünüz."Proust hayatımızı nasıl değiştirebilir?" adlı bir kitapta hayatı, eserleri, öğütleri yer almaktadır.
  2 ... p.stranger
 7. 7.
  kayıp zamanın izinde eseri sinemaya da uyarlanmıştır.başarısız bir uyarlamadır.le tems retrouve(yeniden keşfedilen zaman).
  ayrıca proust üzerine de iki kitap vardır:
  1.samuel beckett-"proust",ayrıntı yayınları
  2.alain de button-"proust yaşamınızı nasıl değiştirebilir?",sel yayıncılık.
  4 ... nefti filhakika
 8. 8.
  "gencken,asik oldugumuz kadinin kalbini calmaya calisiriz.yas ilerledikce bize kalbini veren kadina asik oluruz" m.proust

  ayrintilarin efendisi seklinde nitelendirebilecegim modern avrupa ve dunya edebiyatinin en onemli yazarlarindandir "timeout expired" (kayip zamanin izinde) en onemli eseridir.
  kayip zamanin izinde adli eserini okurken yaptigi genis tasvirler ve verdigi ayrintilarla yanaginizda genis bir gulumseme uyandirir. adeta her gun yasadiginiz ama dile getiremediginiz duygularinizi dile getirir ve bu duygulari o kadar ayrintili bir sekilde anlatir ki tadi damaginizda kalir. hic bitmesin istersiniz. uslubu hayranlik uyandirir
  sabah uyandiginda yada gece uyumaya calistiginizda ,sokaktan gecerken biri size gulumseyerek selam verdiginde ,cay icerken ya da ne bileyim asik oldugunuzda hissettiklerinizi onlarca sayfa surecek ayrintilarla susleyerek size sunar
  metinleri icersinde kayboldugunuzda adeta ergenlige girmis bir genc gibi kendinizi tanima sansina sahip olursunuz .
  bilgisayarinizdaki bir resmi zoom yaparak incelemenizle benzer bir sekilde hayatin size onemsiz gelen herhangi bir anini oradan cekip cikararak bize butun parcalari birbir sokulup teker teker anlamlari ile yeniden yerine takilmis lego gibi onunuze serer
  hayati agir cekim halinde gozlersiniz yazilarinda
  biraz abarttigimi dusunebilirsiniz ... bizler ki en basit duygularini bile baskalarindan odunc yasayanlariz.hayati 250 bilemedin 300 kelime ile yasayan, guvensiz kendini ifade edecek argumanlardan kendini aciz birakmis yada bilerek biraktirilmis bir toplumken proust gibi bir edebiyatcinin metinleri
  uykusuz bir gecemizde bizi bunaltan iyi bir uyuma malzemesi olmak kaderine mahkum edilir.
  bir arkadasimin james joyce ile ilgili bir yorumunu hatirladim "ha su adam hani karsidan karsiya gecmesi 48 sayfa suren adam !uff ne sikiciydi bitmek bilmedi "(oysa o kitap bir insanin sadece bir gununu anlatir )

  yazar gibi yazardir (bu kadar ovduysem kamu yarari gozettigimdendir
  akrabam falan degildir)
  9 ... hainorkinos
 9. 9.
  sıradan geçen günlerin arasından ayrıntıları çekip çıkararak biribirine benzer sandığımız günlerin aslında ne kadar farklı olduğunu anlatan bilinç akımının öncüsü fransız yazar.
  2 ... gourmont
 10. 10.
  albertine kayıp ı okurken yazar olmaktan vazgecme duygusuna kapılmama neden olan fransız yazar.. nabokov un en cok etkilendiği yazarların basında gelir.. hayatının detayları yazarlığının basamaklarını olusturmustur.. kayıp zamanın izinde adlı serisini okumak epey bir birikimi olan insanlara nasiptir.. bunun için modern edebiyatın uc noktalarına varılmalı, hesse,nabokov, mann,conrad, naipul,woolf vs vs hepsi yutulmalı ki proust ince yüzüyle size gülebilsin.. mesela * itiraf etmiş, proust okurken elinde olmadan sıkılıyormus.. nedense cok normal geldi bana..* a sorsun neden sıkıldığını..
  1 ... panikadam