bugün

Marcel Proustun kayip zamanin izinde adli dev roman serisinin ikinci eseri. edebi zirve olmasinin disinda boyle bir isme sahip olmasi bile insana lezzet verir. tabi burda cevirmenin hakkini teslim etmek gerekiyor. (bkz: roza hakmen)
Serinin en güzel kitabıdır bence.
15 yaşında kitapçımın beni seri olduğu konusunda uyarmadığı için alıp okuduğum kitaptır.
'Sevdiğimiz zaman, aşk o kadar büyüktür ki, bir bütün olarak içimize sığmaz; sevdiğimiz insana doğru yayılır, onda kendisini durduran, başlangıç noktasına geri dönmeye zorlayan bir yüzey bulur; işte karşımızdakinin hisleri dediğimiz şey, kendi sevgimizin çarpıp geri dönüşüdür; bizi gidişten daha fazla etkilemesinin, büyülemesinin sebebiyse, kendimizden çıktığını fark etmeyişimizdir.'

Adam haklı beyler.
Okudukça canımı fena halde sıkan Marcel proust kitabı. Canımı sıkması sıkıcılığından değil, diğer yazarların yapmadığını yapması; hiç dile getirilmemiş fakat herkesin çok iyi bildiği lakin anlamdıramadığı ve bir isim koyamadığı hisleri ortaya dökmesi, yetmezmiş gibi paragraflarca betimlemesi.

Sanırım sayfalara art arda kapılıp gitmemekte yarar var. Ama öyle bir dili var ki Marcel'in, başka hiçbir kitaptan tat aldırmaz olur. Görünen o ki Sayfalara gömülmeye devam.
marcel proust'un kitabı.

****alıntı****

-o kadar arzulamis oldugum hazzin daha buyuk olmamasindan dolayi bir hayal kirikligina ugradim; ama ayni zamanda da, bu hazzi uzatma ihtiyacini hissediyor, salondan cikarak, birkac saat boyunca benim de hayatim olan bu tiyatro hayatini temelli terk etmek istemiyordum.

-bir insani tam olarak tanimak mumkun olsaydi, ancak baslangictaki optik yanilgilar (cesitli denemeler sonucunda) anlasildiktan sonra o noktaya gelinebilirdi. ama mumkun degildir; cunku bizim o insani gorusumuz duzelirken, kipirtisiz bir hedef olmayan o insanin kendisi de bir yandan degisir; biz onu yakaladigimizi zannederken yer degistirir ve nihayet onu daha net gordugumuzu dusundugumuzde, aslinda netlestirmeye basladigimiz sey, onun eskiden yakaladigimiz, artik onu temsil etmeyen goruntuleridir.
bununla birlikte, ne gibi kacinilmaz hayal kirikliklari getirirse getirsin, ancak belli belirsiz gorulmus olan, hayal etme imkani taniyan seye dogru gidis, duyular icin saglikli olan, hevesi koruyan tek gidistir.