bugün

ankara hakkındaki projeleriyle keşke ankarada oy verecek olaydım dedirten. beypazarının imajını yükselttiği gibi ankaranın da neden kültür başkenti olmayacağı hakkında kafa yoran, karayalçın ve melih gökçeğe göre seçilebilitesi daha yüksek büyük şehir belediyesi başkan adayı.
kendisine ciddi anlamda sempati beslemeye başlamama rağmen sırf mhp adayı olduğu için muhtemelen oy vermeyeceğim kişidir.
evet bütün yaptıkları süper. konuşmaları tatmin edici. duruşu iyi. fakat:
mansur yavaş başa geçerse ülkücü akımın artacağı endişesi taşımaktayım. ve sanırım haklıyım da bu endişemde. ankaranın bazı semtleri şu anda bile yeterince bozukken, mhp li bir belediye başkanı olduğunda durumu varın siz düşünün.
melih gökçek in de ne olduğu zaten ortada.
geriye, eğer melih gökçek olmasın gibi bir anlayışınız varsa ve benim gibi ülkücü akımdan çekiniyorsanız, chp adayı karayalçın kalıyor. bu üç aday dışında herhangi başka adaya verilecek oylar boşa gideceğinden bu üç adaydan birine oy verilmesi taraftarıyım.
Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı adayları arasında en sempati ile bakılanı. Dillerdeki sözler aynen sandığa yansırsa kazanacak gibi görünüyor.
kendisine ayıp edilen adaydır. Seversin sevmezsin başka partiden adaydır o ayrı ama nezaket diye birşey vardı bizim mahallede.
oldukça yanlış bir endişeye yol açıyor bu adam.
endişe: "eğer kendisi başkan olursa ülkücü akım artacak"

gökçek'in siyasi geçmişinde de ülkücülük vardır. hatta herkesin çok iyi bildiği gibi mhp tabanının oyları ile 3 dönemdir başkan olmaktadır. eee hacı olan zaten oldu ankaraya. hem ülkücü akım arttı. hemde milliyetçi muhafazakar kesim aldı başını yürüdü. şimdi kalkıp mansur yavaş için bu endişeyi taşımak -her na kadar samimiyetine inansam da- bana oldukça saçma geliyor. şu anda akşam 22 den sonra ankara nın en merkezi yeri olan kızılay da bi yürüyün bakalım. kaç kişi sizi çevirecek?

saat 22 den sonra ölen bi şehirde daha kötü ne olabilir? ülkücü akım arttı zaten. bir de bunların üstüne milliyetçi muhafazakarlar* arttı. endişe edecek bir durum yok yani. olan çoktan oldu zaten. kısaca; kabağı mansur yavaş ın başına patlatmak anlamsız.

karayalçın mı mansur mu sorusuna belediyecilik anlayışı yüzünden mansur diye cevaplarım. peki kısa ve öz biçimde anlatırsak nedir mansur yavaş'ın belediyecilik anlayışı?
- kentin tarihsel dokusunu korumak. buna göre gelişim sağlamak.

bakın, gidin beypazarına. kendinizi kavşaklar otoyollar ile süslenmiş, alışveriş merkezleri tek eğlencesi olan üçüncü sınıf bir avrupa şehrinde bulmayacaksınız. kendinizi "beypazarı"nda hissedeceksiniz. halk için kahvesi olan, çay bahçesi olan, kentin kültürü binaların yüzlerini süslemiş, kent müzesi olan, esnafı "insan" olan kısaca bir karakteri olan ve başka yerlere benzemeyen bir yerde hissedeceksiniz kendinizi.

bende artık ankara'nın bir karakteri olmasını istiyorum ve bu adamın -her ne kadar mhp den de olsa- samimiyetine inanıyorum.
(bkz: beypazarından kayaşa oylar mansur yavaş a)
seçim döneminde ankara'ya gitme şansım olmadı. ancak ekranlardan görüldüğü kadarıyla temiz bir insan. melih gökçek ve murat karayalçın arasından sıyrılması zor görünüyor. ne var ki, insanın içine sinmekte. yani kaybetmesi bir nevi ankara'nın da kaybı olabilir. bir de olaya mhp ve ülkücü düşünceden alabildiğine uzak birilerinin bu cümleleri kurduğu göz önüne alınırsa, gerçekten iyi tanıtmış kendisini diyebiliriz. kolay gelsin demekten başka çare yok. zira zor. çok zor işi.
başbakan ın seçim çalışmaları için gittiği beypazarı nda onu tuzaklarla pusularla değil ellerinde çiçeklerle karşılayan,ama başbakanın ısrarla göz temasından kaçındığı, hazırlattığı çiçekler korumalar tarafından aranan!, beypazarında ki bir dizi açılış için hazırlanan protokolde yer gösterilmeyen ama kendisine bir yer bulup başbakan kürsüye yürürken ayağa kalkıp önüne ilikleyen, herkesin kurdele kestiği töreni oturduğu yerden izleyebilen, devlet ve siyaset terbiyesi dersi veren adam gibi adam.
son günlerde basında oldukça yer bulan ankara çekişmesinin -kanaatimce- en kaliteli ama en az şansı olan adayı .

ben bu memleketin insanlarını anlayamıyorum vesselam. murat karayalçın ve melih gökçek gün boyunca birbirlerine atıp tutuyorlar.birbirlerinin geçmişteki kirli çamaşırlarından bahsediyorlar . hatta melih gökçek,ipin ucunu iyice kaçırmış ; "seçime 5 gün kala,hastanede dedikodusu çıkaracaklar" , "seçimden çekildi,oyunuzu mansura verin dedikodusu çıkaracaklar","mansur,benim oylarımı bölecek,aradan karayalçın fırlayacak,ondan hepiniz bana verin" gibisinden,artık korkudan mı çelişkiden mi bilinmez,saçma sapan mevzular ortaya atıyor .

ya kardeşim,belediye başkanının görevi hizmettir . kalkarsın,hizmetini nasıl yapacağını,nasıl projeler hazırladığını halkınla paylaşırsın,oy istersin.he geldigin zaman yaparsın veya yapmazsın,o tebaanın takdiridir.ama bu kadar kirli,bu kadar çamurlu siyaset güderek -özellikle mahalli seçimlerde- bir yere varılmaz diyeceğim ama varılıyor işte. yine melih gökçek'in kazanacağından eminim çünkü .

bu mansur garibanı ise kalkıyor zibille proje döküyor ortalığa,"ankara için şurda şunu yapacağız,burda bunu yapacağız .." diye anlatıyor ama nafile . halk yine adama bakmayacak,partisinin amblemini görecek,-evet- mührünü vuracak..20 senedir güzelim ankara hangi badirelerin altındaysa,o badirelerle yaşamaya devam edecek.

kesinlikle bir parti karşıtı olmak adına söylemiyorum bunları , ama ben bu ülkenin toprağına düşkün bir vatandaşıysam ve bu ankara'da benim başkentimse,onun iyi yönetilmesi benim kârımadır.
muhtemel ankara büyükşehir belediye başkani.
soyadiyla biraz heves kıran aday.. *
mansur yavaş 'ın melih gökçek'ten de murat karayalçın' dan da daha dürüst, efendi ve çalışkan bir kişi olduğu bir çok kişi tarafından kabul görse de aynı bir çok kişi, mansur yavaş'ın seçilme şansının çok az olduğunu söylemektedir. Demek ki çoğu insan dürüst, efendi ve çalışkan bir kişinin yani hak eden kişinin kazanacağından ümidi kesmiş. Seçimlerle ilgili en acı olan durum bu ümitsizlik işte.
konuştuğum farklı çevrelerde epey bir destekçisinin olduğunu gördüğüm belediye başkanı adayı.
kararsızlardan da epey oy toplayıp son yılların en büyük süprizini yapacak gibi. geçen hafta anketlerde karayalçın'a yaklaştığı söyleniyordu çoğu büyük kanalda. karayalçın'ı geçtiği an gökçek'i de geçecektir. zira "karayalçın yüzünden melih gökçek'e oy vereceğim napayım" diyen bir ton adam var ankarada.
29 mart yerel seçimleri için beypazarı' na gelen başbakan recep tayyip erdoğan' ı farklı bir partinin mensubu olmasına rağmen elinde çiçeklerle karşılayan takdirlerimizi kazanmış milliyetçi hareket partisi ankara büyük şehir belediye başkan adayıdır. bu centilmenliğe karşılık olarak ise başbabakan, seçim mitinginde, mansur yavaş'ı yerden yere vurararak kendi karakterini ortaya koymuştur.
sadece geriye dönük inceleme yapma sözü bile belediye başkanı seçmeye yeter kendisini.
mhp ankara büyükşehir belediye başkan adayı. mhp nin her alacağı oy akp den eksileceği için doğan medyası tarafından şişirilerek karayalçının başkan seçilmesine farkında olmadan yardım eden adaydır.
mhp ile rozet bağı olduğunu ve tasvip etmediği birtakım oluşumların bulunduğunu dile geitrimiş adam. son zamanlarda ocaklarda yapılan köklü değişiklikler, mahalle ve semt ocaklarının kapatılması, çakalların tasviyesi ile partisi hakkındaki endişelerin de ufaktan yok olduğu adam. particilik gütmediğini, işe göre adam seçtiğini, gerektiğinde partilileri ile ters düştüğünü çoğu kez dile de getirdi.

akp ve chp çekişmesi arasında kalmaz, iki tarafın birbirine yem olarak kullandığı malzeme olmaktan çıkar ve son anda sandıkbaşı seçmeni olan halkımızın dürüstlüğüne oy vermesiyle yeterli oyu alırsa önümüzdeki dönemden itibaren ankara büyükşehir belediye başkanı olacak kişi.

olur da seçilirse ankara'nın çehresi değişecek, bu garanti. sadece yollar köprülerle bu işin olmayacağını günü kurtarmaktansa geleceği kurtarmayı tercih edeceğini biliyoruz.

son günlerde sıkça chp'lilerin ağzından da duyduğum kadarıyla;
partiye değil dürüstlüğe oy verelim istanbul'da kemal kılıçdaroğlu ankara'da mansur yavaş.*

bir konuya dikkat çekme düzeltmesi: 49 entry arasında tek bir yolsuzluk, tek bir karalama yoktur. bir de diğer adayların başlıklarına bakalım.
kartelin gazına gelmiş MHP li belediye başkan adayı, ona soy ismi ile hitap etmek nezaket icabı degil, seçimden sonra çakıldıgında fazla acımasın diye insanca bir hatırlatma olacak, mansur bey, yavaşş..
uzun zamandır yazmak istiyordum kendisi hakkında; nihayet bugüne kısmetmiş. hemen hemen bütün entryleri okudum. 'oy verin, vermeyin, oyları bölüyor, mhp şöyle' vs. tartışmaları ve türlü siyaset oyunlarıyla aynı cümlede isminin geçmesi bile bu adama büyük hakaret olur diye düşünüyorum. bu adam duruşuyla, konuşmasıyla, projeleriyle ' sessiz ve derinden geliyor' tanımlaması olur ya tam da bunu hakedecek türden bir insan. ama sorunda burda hakedecek kısmı. duyarlı seçmen sorunu. gerçekten partizanlık yapmadan öne çıkan 3 adayı değerlendirme duyarlılığından bahsediyorum yani bu kadar basit. karar senin ankara seçmeni, ya bu adamı hakettiği yere açık farkla getireceksiniz, ya da bir sonraki dönemde hiç mızmızlanmıyacaksınız, böyle bir adam yoktu gibi farzedip 'ah mansuru mu deneseydim' diye falan hayıflanmayacaksınız. çünkü bu mansur yavaş bunu hakedecek kadar basit bir aday değil. ortası yok. ya bilinçli seçmenin tercihi kazanacak ve açık farkla en azından 3 dönem başa getirilen gökçek in oylarını yarı yarıya geri alıp farklı kazanacak, ya da bir ütopya olarak kalacak ankara için. özellikle ankaradaki adaylar düşünüldüğünde bu aday şu an farkla bir boyutta çalışıyor. akp melih gökçek hükümdarlığı bir kabus, bu adam ise bir gerçeklik. işte öyle farklı bir boyut. şu an türkiye olarak bu iktidarla, bu kabustayız hala. ilk uyanacak, diğer illere örnek olacak il ankara inşallah mansur yavaşla..
adaylık için erken davranmış kişidir. bir dönem daha beklemeliydi. gökçek varken kimsenin şansı yok ankara da. ha tabi bazıları delirecek bu söylediğime ama ankara da yaşamayan bilemez bu durumu.
halkların kardeşliği nidaları ile bölücülük yapmaya çalışan lalelerin bok atmaya çalıştığı siyasetçi. (bkz: #4869354)
son anketlere bakılırsa melih gökçek'in neden tırım tırım tırsıp sataştığı anlaşılmaktadır. 2004'ten beri 15 puan düşen bir oy. buna karşılık aynı oranda bir mansur yavaş oy artışı.
ankara'da yarış gökçek ile karayalçın arasında geçer gibi gözükürken sessiz ve derinden gelen aday. bu ikisine de oy vermem diyenler yavaş'a oy verirse ki verecekler gibi gözüküyor sürpriz yapabilir.
Değil Ankara'da, Türkiye'de bile şehir kavramına özel bakışı olan ender insanlardan birisi.

Köprü, yol, altyapı vs'den başka olarak mekanı geçmişten geleceğe bütün halinde taşıyabilen bir bakışı var. Dolayısıyla hatıralarınızın içinde bir gelecek kokusu yayıyor etrafa. Bunu, şehir kültürü kavramına uzak milyonlara anlatmak zor elbette.

Ulus için tarif ettiği proje, kendisi kazanmasa bile kazanan başkan tarafından uygulanması gereken bir proje. Yalnızca o projeyi yapsa ve daha da bir şey yapmayacağım dese bile ilk 5 sene için kendisine oy veririm.

Vicdanım rahat bir şekilde, dürüst, çalışkan, temiz, ahlaklı, orijinal, beyefendi bir adama oy vereceğim için çok şanslıyım.
a ve g araştırma şirketinin yaptığı son araştırmaya göre oyu %32 civarlarına dayanıp murat karayalçın'ın üstünde ve melih gökçek'in altında yer almaktadır. oy oranı 2 ay önce %14'müş.

çok ilginç bir seçim bizi bekliyor.