bugün

yapılan işte kullanılması gereken miktarda malzeme kullanmamak, malzemeyi azaltmak, işi kalitesizleştirmek.
metalurji ve malzeme mühendisliğiyle yakından uzaktan alakası yoktur.

(bkz: metalurji ve malzeme mühendisliği)
mütahitlerin eşlerine jest yapmak için aldıkları ufacık bir trianın parasını çıkarmak amaçlı keşfettikleri masum bir yan gelirdir.
günümüz şarkıcılarına kaset yapan kesimin çokça başvurduğu şey. esas kızımıza ya da oğlumuza kaset yapılacaktır. gerekli herşey mevcuttur ama önemli bir malzeme eksiktir. peki nedir o? tabiki ses.
yaradanın ajdar anık a uyguladığı durum..
insanların güvenliği ile ilgili bir durumdaysa hayatlarından çalmakla eşdeğerdir. şöyle ki insanların hayatını tehlikeye atmayacak bir sektörde de gerçekleştiren eylemse çalan kişinin öbür dünya için buradan yüklü miktarda odun götürmesiyle eşdeğer bir harekettir..
"ben hayvan oğlu hayvanım" demenin fiilleştirilmiş hali.
(bkz: veli göçer)
kaş yaparken göz çıkartmaktır.
kendisinin etkilenmedigini dusunen, sonucunda da baska insanların ise mal ve can kaybına neden olan durumdur.
kendinden önce birden çok büyük kardeşi olduğu için sona kalan bünyenin anne ve babaya yönelttiği çılgın feryadıdır.

boy yok, kilo yok, diğer edevatlar da biraz eksik..
canım bu kadar olmaz ki..
10 kilo pirinç kullanması gerekirken bizim ahçı sen kalk 8.5 kilo pirinç kullan.
ögle yemeğindede 10 kişiye pilav yetmedi...

1.5 kilo pirin yüzünden yani 4tl yüzünden yemediğimiz laf kalmadı...
iğrenç espri:
allah bazı çirkin kullarını yaratırken malzemeden çalıyormuş.
allah'ın bu dünyadaki bazı insanları yaratırken yaptığı çalma işi.
(bkz: beyin) az vermiş.
6 harfli bir sözlük maskotunun yaptığıdır...
bir türk alışkanlığıdır. yapılan ne olursa olsun kesin ve kesin malzemeden çalınır.
Kantincinin tost hazırlarken hep yaptığı şey.
Günü geldiğinde devrilip gitmektir.

Bizim 'malzeme'den çalmak da imkânsız olandır. Adam bir entrysinde : Ümraniye mi, Üsküdar çocuğuyum mu şey bişey diyordu. Söküp alıcak ciğeri. Değer mi be o'ndan bişey çalıp kaldırımda can vermeye?

Sonra savcı gelicek n'ooldu?
Malzemeden çalmaya kalktı, malzeme de o'nu çaldı.
(bkz: sabri sarıoğlu)
Malzemeden çakmak olarak algıladığım başlık.

Geçmiş olsun temennilerimi sunacaktım. Dersten kalınmıştır, sadakallahülazim diyecektim. Neyse nasip değilmiş.