bugün

“Mahalleliler bir yabancıda olağan dışı bir şey sezdiler mi, ona karşı uzun süre hınç duyarlar ve içgüdüsel bir tiksintiyle davranırlardı. Sanki onun yüzünden sönük, zor ama düzenli ve sakin yaşantılarının bozulacağından korkarlardı. Sürekli bir güç tarafından ezilmeye alışık olduklarından hiç bir iyileşme beklemezler, her değişikliğin ancak boyunduruklarını daha da ağırlaştırmaktan başka bir şey yaramayacağına inanırlardı.”
— Ana, Maksim Gorki
en büyük sosyalist yazarlardan biridir. halkın özgürlüğüne ve haklarını ana romanında çok güzel savunur. yeryüzündeki gerici kuvvetlerin, her çeşit yalancı demokratların en çok korktuğu yazardır. çünkü sadece kendi halkı için değil, tüm dünya için yazar. gelecekte güzel günlerin geleceğine hep inanmıştır ve insanlık yaşadıkça hep yaşayacaktır... buarada gorki rusça da acı demekmiş ve küçük yaşta yetim kalıp okuyamadığından dolayı bu takma adı almıştır. çar yönetimine karşı yazdığı karşı romanlardan dolayı hapse de düşmüştür. güllük gülistanlık bir hayat yaşayamamış ama hep işçinin ve ezilenin yanında olmuş pek değerli yazar.
Her sabah nereye gittiğini bilmeden bir işe giden,
Her akşam nereden çıktığını bilmeden bir işten çıkan,
Sevmediği hayatı yaşayan,
Sevmediği işi yapan,
Sevmediğii kişilerle yaşayan,
Kalabalıklar yüzünden yaşamaya karşı ne bir sevgi,
Ne de bir sevgisizlik işareti olmadan gelip geçen,
Her akşam evinin dört duvarı arasına sanki bir mezara girermiş gibi giren,
Gecelerini bir sıkıntı yorganının altında yanlız ya da yanındaki yabancı gövdeyle geçiren bütün ölü kentlerin,
Ölü doğmuş çocukları!
Size bu ölü yaşamı hazırlayan sermaye sahibi egemen sınıftır.
Bu acımasız oyunun varlığı siz izin verdiğiniz sürece sürecektir.

*Maksim Gorki
insanın tüm kusurlarının ve erdemlerinin canı cehenneme!
Benim için insanın değeri bundan değil,
yaşama arzusundan, kendini aşma, geçmişin düğümlerinden, dar halkalarından kurtulma,
hep daha yükseğe çıkma, en eksiksiz uyuma yönelir gibi görünürse de gerçekte insanın kendini içine kapattığı sakin bir hücre yaratmaya yönelen aklın oyunlarını aşma inadından gelir.
hayatı acılar içinde geçen, üstelik ne kadar çok istese bile üniversite okuyamayan yazar. Aynı sıkıntıları yaşadığımız için şasına hürmet duyduğum bir yazar. Evet ben de yazıyorum ben de babasızım, ve ben de üniversite okuyamıyorum. Ancak gel gör ki binlerce lirayi kumarda kaybenler am uğruna binlerce lira harcayanlar baba parası ile üniversitelerin en güzellerinde okutuluyorlar. Işte beni en çok yaralayan boşuna harcanan o binlerce lira, çünki o paraya benim ve benim gibilerin ihtiyacı var. Daha da acısı başı götü beş lira etmeyenler bu binlerce lirayı israf ediyor ve üstelik beni ve benim gibileri sallamıyor.

Bu yüzden yaşamımı kaderimi maksim yaşamına benzetirim.
'ana' kitabıyla kendisini tanımış olduğum yazar.
sosyalistlerin aşırı derecede sevdiği yazardır. benim de lisede edebiyat hocamızın sosyalist olması sebebiyle okumuş olduğum sosyalist yazarlardan bir tanesidir.
"ana" kitabıyla beni derinden etkileyen yüzyılın yazarıdır.
Yoksulluk ve acıyla dolu bir hayat sürdüğü için Rusça' da acı anlamına gelen Gorki takma adını kullanan ve Çar rejimine karşı çıktığı için birçok kez tutuklanan, zamanında Lenin ile iyi arkadaşlık kurmuş olan yazar.
--spoiler--
Yoruldum; ayağımın değil, yüreğimin götürdüğü yerlere gitmekten. Sustum; dilimdekileri değil, yüreğimdekileri söyleyememekten .
--spoiler--
-Ne kadar az bilirsen, o kadar iyi uyursun.
küçük burjuva ideolojisinin eleştirisi adlı yazı dizisinde orta sınıfın reflekslerini yaşadıkları tarihsel dönem itibariyle ele almış olmasına rağmen eleştirisi hala güncelliğini yitirmemiştir.
vasat rus yazar. sosyalist olması ise şaşırtmaz. anarşistlik peşinde koşmaktan rızkını kazanamamıştır. kitapları birer propaganda aracıdır. işçidir işçi kalacaktır.
huzur denilen o şeyin her santimine ihtiyacım var bu aralar.
bana biraz bahar gerekiyor.
Çok üşüdüm.
..... çocuklar toprağın canlı çiçekleridir. ama bunlar sağlıklı bir beslenmenin olmadığı toprakta yetiştiklerinden erken solan çiçekler görünümündeydiler...
... zavallı gelecek! insanlar tarafından ona öylesine çok umut besleniyor ki , gerçekleştiğinde de hemen hemen bütün çekiciliğini yitiriyor.....
(bkz: ana)çocukken bu kitap bizim evde vardı okur okur birşey anlamazdim.
"Ana" romanını lenin'in siparişi üzerine yazmış olan yazar.
Yaşadığı her olayı bir roman ya da öyküye katmayı bilen Gorki, gerçek adı Aleksey Maksimoviç Peşkov yerine, “acı “ anlamına gelen “Gorki” takma adını kullanmayı seçti. Ben bu adda geleneksel Rus düğünlerinin davetlilerinin haykırışını duyuyorum: Acı, acı.. Ve gelinle damat bu acılık tatlılaşsın diye öpüşüyorlar. Gorki’nin hayatın üstüne yürüyüşünde bir çilekeş dervişin sinikliğini göremezsiniz.
O hayatını bir roman üçlemesiyle anlattı: Çocukluğum, insanlar arasında/ Ekmeğimi Kazanırken, Benim Üniversitelerim.
Benim Üniversitelerim, onun üniversiteli arkadaşlarının ona yaşattığı bir düştür. Kazan şehrinde birtakım sınavlara girip üniversiteye devam edecektir. Bu gerçekleşmeyecek bir düştür. Ama Gorki Kazan’da o dönemin düşünce akımlarını, yasa dışı kitaplarını, öğrenci çevrelerini tanır. Bir yandan ekmeğini kazanmaya diğer yandan eğitimini sürdürmeye çalışan genç, Rusya’da çarlık yönetiminin ve eskimiş dünya görüşünün çalkantılı ortamında bütün hayatın bir üniversiteye dönüştüğünü görür. Karşısına benzersiz kişilikleri olan, Rusya’nın kaderini değiştirecek kişiler çıkacaktır. Rusya gürül gürül geleceğini tartışmaktadır. iş bulduğu fırında hem çalışıyor hem de orada yatıp kalkıyordur. Yakınlarında bulunan öğrenci evindeki öğrenciler sayesinde siyasal bilinç edinmektedir. Gorki’nin anlattığı dönemin Rusya koşullarında felsefi tartışmalar yalnızca aydınlar ve öğrenciler arasında gerçekleşmez. işçiler ve halkın değişik katmanları arasında da değişik düzeylerde politik atmosfer egemendir. Tabii ki bu durum, polisin de, halkın içinde çok sıkı çalışmasına yol açmıştır. Politik faaliyetler dikkatle izlenmektedir. Yürütülen gizli örgütlenmeler ve gizli faaliyetlerdeki gizemlilik Gorki’nin üzerinde romantik bir etki yaratmıştır. Küçük gizli haberleşmelerde Gorki’ye de görev verilmesi onu heyecanlandırmıştır. Fırının yakınlarında yaşayan bir polis rahatça izlemek için Gorki’yle arkadaş olmuştur. Gorki arkadaşları tarafından, durumu idare etmesi için uyarılmıştır. Eğer polisten uzak durursa, fırındaki ilişkilerden şüphe edilebileceği düşünülmektedir. Gorki, polisin evine gidip gelirken, aynı zamanda onun yaşamıyla ilgili gözlemlerde bulunmaktadır.
"dünyanın gösterişli halleri, yapmacık çıkarcı insanları çekmiyor dikkatimi. bana bir parça yüreği güzel, samimi insan lazım."

diyerek duygularıma tercüme olmuş insan.
"Ates karşısında bozulmayan altın., altın karşısında bozulmayan kadın , kadin karşısında bozulmayan erkek kalitelidir." Demiş rus yazar.
Bütün Ölü Kentlerin, Ölü Doğmuş Çocuklarına...! Büyük Ustaya Saygıyla ...! Her sabah nereye gittiğini bilmeden bir işe giden, her akşam nereden çıktığını bilmeden bir işten çıkan, sevmediği hayatı yaşayan, sevmediği işi yapan, sevmediği kişilerle yaşayan, kalabalıkların yüzünden yaşamaya karşı, ne bir sevgi, ne de bir sevgisizlik işareti olmadan gelip geçen, her akşam evinin dört duvarı arasına sanki bir mezara girermiş gibi giren, gecelerini bir sıkıntı yorganının altında yalnız ya da yanındaki yabancı gövdeyle geçiren;
bütün ölü kentlerin, ölü doğmuş çocukları!
Size bu ölü yaşamı hazırlayan “burjuvazidir” ve bu acımasız oyunun varlığını siz izin verdiğiniz sürece sürecektir.
bugün ölüm yıl dönümüdür.

görsel

11 yaşındayken babasını kaybetti ve dedesi onu evden kovdu. Ailesine bakabilmek için tersanelerde çıraklık yaptı. Bu kötü hayat tecrübeleri onu dünya edebiyatının en iyi yazarları listesine yerleştirdi.
insanların ruhunu öldürüyorlar anne. işte asıl cinayet bu. Utanılacak bir cinayet. Birtakım silahlar çıkartıyorlar, insanları öldürüyorlar ve bunu yapanlara devlet diyorlar. Evlerine, sosyal statülerine, paralarına hiç bir zarar gelmesin diye garip insanları harcıyorlar. Anlıyorsun beni değil mi anne? Halkın ruhunu kurutuyorlar ve hiç bir şey anlamaz hale getiriyorlar.
Ne güzel gülüyorsun Andre!
Oysa çok gülenlerin yüreğinde keskin bir acı saklıdır.
görsel
görsel

bu düşüncelerin sahibi, güzel bir yazar.