1. 1.
  Dil.
  1 ... italiano
 2. 2.
  (bkz: zeban)
  ... vernon sullivan
 3. 3.
  arapça bir sözcüktür . dilimizdeki karşılığı dildir .
  1 ... gerko
 4. 4.
  Dünya çapında bilinen yaklaşık 6.800 lisan vardır. Bu lisanların yaklaşık 2.200 adedinin yazılı şekilleri vardır. Geri kalan lisanlar sadece konuşulmaktadır.
  1 ... gewezebra
 5. 5.
  kaç tane bildiğinize göre kaç tane insan olduğunuza kara verilen hede.

  (bkz: bir lisan bir insan)
  2 ... carmadon
 6. 6.
  hayatımda ilk defa gereksiz olduğuna kanaat getirdiğim şey. keşkem herkes ortak bir dil konuşsa. dünya üzerinde bu kadar farklı dil çeşitleri olmasa dedim bir an.

  şimdi bu saçma salak düşünceyi irdelemek gerekirse; her insan aynı dili konuşsa idi bir kere ayrıcalık olmayacaktı, herkes birbirini rahatça anlayacaktı, işe alınma kriterlerinde " iyi derecede çince bilen " ibaresi olmayacaktı vs.

  müzik hakikaten evrensel olabilir, güzel kızların italyan, fransız, rus olması sizin için iletişimi engelleyen bir unsur olmayabilirdi. derin düşüncelere sevk etti bu lisan işi beni. eğer tek lisan olabilseydi dünya üzerinde kültür seviyesi tavan yapmazmıydı? öğrenmek için dil ya da çeviri gerekmeyecekti en önemlisi.

  neyse canlar daraldım birden lisan öğrenmek gerekir, gerekir ki farkınız olsun.
  2 ... reqius
 7. 7.
  dil..

  bir kelimenin, bir cümlenin bir paragrafın, bir makalanin, broşürün veya bir kitabın anlaşılmasının önemi bilindiği gibi önce bunların yazıldıkları dilin(lisanın) bilinmesi gereklidir..

  lisan insanlar arasındaki iletişimi kurmak için en etkili yoldur. lisanı basitçe tanımlarsak; insanların tercih edebilme, düşünebilme, ayırabilme kabiliyetler isonucu olan ve bu kabiliyetlerin etrafında zihninde olanları aktarabilme aracı da diyebiliriz..

  lisanın tarihine bakarsak; hz adem (as) a rabbimiz tarafından öğretilen isimler olarak kuran ı kerim de bakara suseri 31'de görürüz..insanı yaratan ve ardından ona isimleri öğreten (lisanı) allah'ın sünnetullahı gereğidir..

  "ey insanlar biz sizi bir erkekten ve bir kadından yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi halklar ve kabileler yaptık. şüphesiz allah katında en üstün olanınız en takvalınızdır" hucurat suresi 13'de olduğu gibi insanları kabililere ayırmış ayrı ayrı halkların ve kabilelerin anlaşabilmeleri için yine allah ın yasası ile ayrı ayrı diller lütfetmiştir..

  " göklerin ve yerin yaratılması ile dillerinizin ve renklerinizin ayrı olması onun ayetlerindendir. şüphesiz bunda bilenler için ibretler vardır." (rum suresi 22/30)

  dolayısıyla ne dilde, ne insanların ırklarında allah katında bir üstünlük, bir ayrıcalık yoktur..

  kuran da lisan meselesi
  kuran ın indiriliş gayesi
  1 ... dolma kalem
 8. 8.
  dil sözcüğünün eski dildeki karşılığıdır.
  ... komnen
 9. 9.
  eş anlamlı sözcükleri "dil, zeban"dır. birşeyi anlatmak için insanların arasında kelime, işaret vb. hareketlerle birbirleriyle iletişim kurmalarıdır.
  ... tisiphone
 10. 10.
  türkçe, rusça, ispanyolca, ingilizce, çince, arapça. Bu lisanlar yeni dünya düzeninin lisanları. Bu lisanların, ikisini veya üçünü bilerseniz gelecekte daha fazla yeriniz olur.
  1 -1 ... baris sever