bugün

genellikle 90 doğumluların girdiği sınav. son lgs olma özelliği taşıyor, çünkü 2005 yılında sınavın adı oks olarak değiştirilmiştir. sorular kendisinden önceki lgs'lere göre çok daha ağır olmakla beraber, ortalarda uzun süre* bu sene soruları tübitak hazırlamış iddiaları gezmiştir. hatta olayı abartıp, o sene öss'ye gircek kişilere, lgs sorularını çözüp moralinizi bozmayın boşverin demiş çoğu hoca, bu da çoğu kişinin konuştuğu bir efsanedir. sonuç olarak bu sınav, türünün son örneği ve türünün en zoru olma sıfatlarını taşır. zor olması sebebiyle iyiyle kötüyü en iyi şekilde ayırmıştır.
88 net yapıp erkek lisesine kapağı attığım sınavdır. keşke sözlükte çalışsaymışım *
şahsıma 64 netle silme uyuşturucu kullanan, kutu kolanın içine bira katıp sonra müdür tarafından rencide edilince intihar eden ve tenefüslerde uzun eşşek oynayan öğrencilerin bulunduğu güzide bir anadolu lisesini kazandırmış sınav!
(bkz: 90 li jenerasyonun bahtsızlığı)
89-90 doğumluların eğitim kurumlarının tersine denk geldikleri bedbaht sınavdır. bu sınava giren mini mini yavruların pek çoğu sınavdan sonra inci taneleri dökmüşlerdir.* öss düzeyindeki sorularıyla uzun süre kendinden bahsettirmiştir. puanlarda o kadar çok düşüş yaşanmıştır ki bursa ilinde 790 ve üzerinde puan alanlar güzide anadolu liselerine yerleşebilmiştir.
830 puanla bayrampaşa anadolu lisesi ne gitmeme ön ayak olan sınavdır.
790 puanla salaklık edip kepirtepe anadolu öğretmen lisesine gitmeyip uzunköprü'de ki anadolu lisesine girdiğim sınavdır.
820 puan alarak uzunköprü'deki anadolu lisesine gittiğim sınavdır. edirne anadolu öğretmen lisesi' ne neden gitmediğimi hala merak ederim. içimde hala bir uhtedir.
bu sınavın sonunda 3. yerleştirmeler olmuştur ayrıca.
matematikte 4 yanlış 3 doğru yaptığım, buna rağmen 727.600 yapıp 730.xxx le son öğrencinin kayıt yaptırdığı, anadolu liseleri vb liselere girmek için yapılan sınavdı.
780 puan civarı ortalamalara sahip olduğum denemelerimden sonra almış bulunduğum 681.384 puanla babayı aldığım sınav. sonra ne mi oldu. düz liseden üniversiteye girmeyi başarabilen ballılardan biri oldum. netlerimi hatırlıyorum da fen'den 0.67 yapan bir insan için büyük başarı olsa gerek.*
simdi aklima geldi de sanirim bu sinav turkiye sinavlar tarihinin en zor sinaviydi. anafen'in meshur f1 sinifinda ortalama 85 netle 1 yil geciren sahsim bu sinavda 60 net yapmisti. bu sinav bende oylesine bir etki yaratti ki oss 2008'de soru kitapcigini acana kadar etkisi surdu. neyse ki 2008'de normal sorular geldi de bizde istedigimiz yere girdik. sunu da belirtmek isterim ki oss 2008'de mat 1 den 26,25 mat 2 den 15 net yapan sahsim hala bu sinavin matematik sorularini cozememektedir.
çocukluğun verdiği büyük coşku ve neşeyi yıllara bölerek sömüren sbs'nin eski adı lgs olan sınavın 2004 yılındaki versiyonudur.
gelmiş geçmiş en zor lgs olmasıyla ve son lgs olmasıyla ünlü sınavdır.* ayrıca bu sınava girenler, son adam gibi anadolu liselerini kazanmışlardır. bu seneden sonra her önüne okul gelen anadolu lisesi yapılmıştır. lazım olmasa da, şahsım 890 puan ile pertevniyal lisesini asilden kazanmıştır.
yıl boyunca deneme sınavlarından vasat puanlar alan birisi olarak sıçmamın gayet normal olduğunu düşündüğüm sınavdı. sınav sonuçlarını hiç iplememiştim. ama ne olduysa o sınavdan sonra oldu. herşey bir ciddileşti. o sınavı iplemememin sıkıntısını hep ensemde hissetmişimdir. bu da böyle bir anımdır.*
fen bölümünde döktürdüğüm sınavdı. benim türkçem iyidir. denemelerde felan da o zamanlar çok iyi çıkarırdım ama bu sınavda yaptığım on bir yanlış beni süper bölüme itti. ha, pişman mıyım? tabi ki hayır. her şey de bir hayır vardır ki, o dönemki anadolu lisesinin tamamına yakını maldı. *
muhteşem insanlar, asla eskimeyecek dostluklar kurdum. dönüp baktığımda sürekli gülümsetecek anılar yaşadım. inanılmaz özlüyorum. bir de kızıyorum kendime ki çoğu şeyde yaptığım gibi bu senelerin de kıymetini bilemedim.

başlığa gelecek olursak, hepsi bu sınav sayesinde. *
90lı Abimin matematikten 1 doğru 3 yanlış yaptığı sınavdı. Annemin "Ben ilkokul mezunuyum, ben girsem ben de 0 net almayı başarırdım" sözü hâlâ evde gülüşmelere neden olmaktadır. Bu arada abimin yanlış yaptığı bir matematik sorusu da iptal edilmişti. Matematik neti eksiye düşmediği için abimde buruk bir sevinç vardı.