bugün

(bkz: komik kelimeler)
kadınlarımızın hala doğu ve güneydoğu anadoluda kullandıkları genişçe plastik kap.
kemik çeşidi.

(bkz: leğen kemiği)
ing. koymak.
küçükken sobanın yanında yıkanmak için kullanılan bir nevi küvet vazifesi gören plastik ya da bakır'dan oluşan kap.
Genelde kırmızı ve plastikdendir.8-9 aylık çocuk icine batırılıp çıkarılarak banyo yaptırılır.Hatta tuzlanır.Hatta fotoğrafı çekilir.Hatta...**
vatandaşların kullanım sıklığı, ülke gelişmişlik düzeyi hakkında çarpıcı sonuçlar verir. *
yurdum kadınlarınlarında en yaygın görülen kalça tpidir.
sözlük yazarları tarafından yaşamaya uygun görüldüğüm yer. *
ilyeğen de denebiliyor kimselerce.

(bkz: macır)
(bkz: ilehen).
çocukluğumuzda sahip olduğumuz jakuzilerdir. çok çeşidi vardır. mavi, kırmızı, yeşil var da var. benim ki maviydi. annem önce yıkadığı çamaşırları onunla asar, sonra beni yıkardı içinde. şuan beyin hücrelerimin eksik kalmasının sebeplerinden biri de leğen için de başıma yediğim maşlapa darbeleridir.
nayloncular tarafından 1 pantolon karşılığı verilen.
eskiden yumuşak plastiktendi. içinde kıpırdayınca su etrafa dökülürdü. sobanın önünde çocuk yıkayan anne bu sebeple bir de halı örtüsüne ihtiyaç duyardı.
(bkz: türk banyosunun olmazsa olmazı)
Hatunu alin su dolu legene bastirin alttan kabarcik cikiyosa bakire degildir.
eskilerde patlak teker lastigi tespitinde de kullanilmistir.
ı-leğen diye okuyanlar vardır...
ilgen.

Entry burda zallcıgım.
Vücutta bir kemik.
En çok bir şey yıkamak için tercih edilen, geniş, yayvan, yuvarlak kap. Şekil itibariyle benzerliğinden ötürü kalça bölgesindeki pelvis kemiğine de verilen isimdir.
Mutfaklarda, banyolarda, köy hayatında ise daha çeşitli yerlerde yer alır.
Kullanım amacı gereği hafif ve kırılmaz maddelerden yapılması gerekir, plastik veya metal olabilir.