bugün

Mecnun, bir kabile reisinin dualar ve adaklarla dünyaya gelmiş olan Kays adlı oğludur. Okulda bir başka kabile reisinin kızı olan Leyla ile tanışır. Bu iki genç birbirlerine aşık olurlar. Okulda başlayıp gittikçe alevlenen bu macerayı Leyla'nın annesi öğrenir.

Kızının bu durumuna kızan annesi, kızına çıkışır ve bir daha okula göndermez. Kays okulda Leyla'yı göremeyince üzüntüden çılgına döner, başını alıp çöllere gider ve Mecnun diye anılmaya başlar.

Mecnun' un babası, oğlunu bu durumdan kurtarmak için Leyla'yı isterse de Mecnun (deli, çılgın) oldu diye Leyla' yı vermezler. Leyla evden kaçarak, Mecnun' u çölde bulur. Halbuki o, çölde âhular, ceylanlar ve kuşlarla arkadaşlık etmektedir ve mecâzî aşktan ilâhî aşka yükselmiştir. Bu sebeple Leylâ' yı tanımaz. Babası Mecnûn' u iyileşmesi için Kâbe' ye götürür. Duâların kabul olduğu bu yerde Mecnûn, kendisindeki aşkını daha da arttırması için Allahü Tealâya duâ eder:

"Ya Rab belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni
Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ beni."

Duâsı neticesi aşkı daha da çoğalır ve bütün vaktini çöllerde geçirmeye başlar.
Diğer tarafta ise Leylâ da aşk ıstırabı içindedir.

Bir zaman sonra âilesi, Leylâ' yı ibn-i Selâm isimli zengin ve îtibârlı birine verir. Ancak, Leylâ kendisini bir perinin sevdiğini ve eğer kendisine dokunursa ikisinin de mahvolacağını söyleyerek ibn-i Selâm' ı vuslatından uzak tutmayı başarır.

Mecnûn, çölde, Leylâ' nın evlendiğini arkadaşı Zeyd' den işitince çok üzülür. Leylâ' ya acı bir sitem mektubu gönderir. Leylâ da durumunu bir mektupla Mecnûn' a anlatır. Kendisini anlamadığından dolayı o da sitem eder.

Bir müddet sonra Mecnûn' un âhı tutarak ibn-i Selâm ölür. Leylâ baba evine döner. Bir çok tereddütten sonra her şeyi göze alarak, Mecnûn' u çölde aramaya başlar. Fakat Mecnûn, dünyadan elini eteğini çekmiş ilâhî aşk yüzünden Leylâ'nın maddî varlığını unutmuştur. Leylâ, çölde Mecnûn' u bulduğu hâlde, Mecnûn onu tanımaz. Leylâ onun erdiğini anlarsa da yine onsuz yaşayamaz. Hastalanıp yataklara düşer. Kısa zaman sonra da ölür. Mecnûn, Leylâ' nın ölüm haberini öğrenir. Gelip mezarını kucaklar, ağlayıp inler;

"Ya Rab manâ cism ü cân gerekmez
Cânânsuz cihân gerekmez."

der, kabri kucaklayarak ölür.

Bir müddet sonra Mecnûn' un sâdık arkadaşı Zeyd rüyasında, Cennet bahçelerinde birbiriyle buluşmuş iki mesut sevgili görür. Bunlar kimdir? diye sorunca, derler ki: "Bunlar Mecnûn ile onun vefalı sevgilisi Leylâ'dır. Aşk yoluna girip temiz öldükleri, aşklarını dünya hevesleriyle kirletmedikleri için burada buluştular."
Uyduruk finali dışında efsane dizidir.
Acı yüklü finali dışında absürt komedi dizisi. Zaman zaman özleyip çıkarırız tozlu raflardan. Kendi hayatımızda göremediğimiz bu saf ve temiz sevgiyi görüp mutlu oluruz.

https://youtu.be/9Vf82oE2_qM
araya ferhat sıkışmış.
çöl sahneleri derbeder filmine özenilmiş.
sevmek bazen fedakarlık gerektirebiliyormuş repliğini içeren dizi.
Kara-mizah denen şeyden anlamayanların izlememesi, hakkında yorum yapmaması gereken dizi. Bakın daha zeki olmakla alakalı değil bu asla. Detay ve mecaz algınız kapalıysa diziye çamur atmayın en azından. Düz mantık işlemiyor bu dizi.
En sevdiğim dizidir.

Bir daha asla göremeyeceğiniz karakterler içermektedir.
Ya hu düşünsenize, sesi çıkmayan ama sürekli konuşan ve çok normalmiş gibi her yerde rolü olan bir karakter var.

Aşırı bencil olmasına rağmen sevilen bir bakkal.

Aşırı iyi kalpli, saf Japon balığı ismail abi.

Hâlâ sıkılmadan izliyorum...

iyi ki böyle bir dizi geçmiş televizyon tarihinden.
https://www.youtube.com/watch?v=tM8406f-DMA

iskender: Mecnun trenden bir kadın indi! Ben ömrümde öyle bir şey görmedim.
Mecnun: Yemin et.
iskender: O an vuruldum dedim ki "iskender işte işte bu hayatının kadını, bu".
Mecnun: Yaaa helal olsun çok iyiymiş babama bak ya vallahi bravo, ee sonra.
iskender: Sonra, sonra da işte arkasından annen indi.
Mecnun: Ne oldu?
iskender: Annen indi o şekil yani kadını bir daha görmedim yürüdü gitti kadın ya son görüşüm ilk ve son.
Üstte ki arkadaş o sahne aşırı dram içeriyordu ve çok duygusal bir müzik giriyordu onun üstüne bu replikler yaşandı. Okumakla tabii ki gülmezsin, oyunculuk bunun için var zaten.
görsel
görsel
görsel
ne guzel diziydi keske ayni ekiple ayni kaliteyle devami gelebilse cok cok isterim...
ve asiri hayranı oldugum karakteri icin (bkz: serkan keskin) ve tabiki (bkz: semaver kumpanya)
bu dizi hakkında olumlu veya olumsuz herhangi bir düşüncem yok. Etrafımda öyle insanlar var ki hayatı bu dizi uzerine yasiyor gibi, açıp bir kesit izlerken orgazm oluyorlar falan. Anlayabiliyorum aynısı benim için yerli dizi olarak behzat ç, yabancı olarak sayısız dizide gecerli. birkac kez denedim cok izlenen sahneleri izlemeyi falan da giremiyorum içine.
zeka istiyor dizi ve geniş bir genel kültür.

back to future'den tutta, fringe'ye hitler'den tutta cengiz han'a kadar ve bir çok güncel soruna hatta trt dizisi olarak trt payına bile gönderme var dizide.

kısaca dizinin absürtlüğü boş absürtlük değil. göndermeleri yakalayamazsan boş absürt gelir.

geliştir kendini o zaman iyi gelecektir dizi sana.
Leyla ile severek izlediğimiz dizilerden biridir. (Adım Mecnun değil lakin Mahkemeye gidip Mecnun olarak değiştirmeyi düşünmüyor değilim.)
bir daha başlamayacak olan.
ümitlenmeyelim hiç beyler.
görsel
hayal ürünü boş beleş bir dizi. sırf marjinal görünmek için seviliyor.
görsel
Orhan Gencebay'ın eski ve yeni türk müziğini harmanlayarak oluşturduğu, girişteki 2,5 dakikalık kısma şapka çıkarılacak Duygu yoğunluklu eseri. Gülşen Bubikoğlu ile oynadığı aynı isimli filmde duyup tanımıştım bu şarkıyı. Bu kadar geç tanıştığımızı fark edince kendime kızdım tabi. Muhteşem bir eser.. sanki orhan baba bu şarkıyı bestelesin diye tanışmış leyla ve mecnun...

https://youtu.be/9IseYqVgT_s
arada sırada rastgele bölümler açıp izlediğim, 2. sezon finali olan 61. bölümün son 10 dakikasını her izleyişimde duygusala bağladığım dizi.

(bkz: eksik bir şey mi var)
Tartışmasız bir şekilde en iyi Türk dizisidir. Bu arada buna kötü diye siktirsin gitsin arka sokaklar izlesin.
Düşük iq sebebiyle dizideki esprileri anlamayanların bok attığı dizidir.
10 yıldır fenomen. yandan yemişi yayınlanıyor bugünlerde trt'de.
bu ülkenin başına gelmiş en güzel şeylerden biri. en yalnız adamı bile kalabalık hissettirebilir. doğaldır, gerçektir. ilk leyla'nın ölümünden sonraki sezon zirvesidir. sedef'in o evi falan. hangi duygu durumunda olursan ol, güldürmeyi başarır. külttür.