1. 1.
  elektro gitarı üreten adamın ve gibson firmasının ürettiği gelmiş geçmiş en hoş sesli gitar modelinin adı. ama bu gitarın fiyatı les paul ismine karşı antipati duymanıza sebep olabilir. benden söylemesi.
  4 ... dr_cobain
 2. 2.
  neredeyse bütün gitar markalarının bu patentle üretilen bir modeli olan gitar modeli.

  ayrıca
  (bkz: slash)
  2 ... zlatan1937
 3. 3.
  (bkz: fender stratocaster)
  1 -3 ... gerko
 4. 4.
  bu tip kasayı en iyi yapan gibson firmasıdır.
  3 ... dave mustaine
 5. 5.
  hem hızlı hem yavaş sololara giden, herhangi şarkı dinlendiğinde eğer varsa sesinden tanınabilen gitar.
  1 ... kekistanlihobbit
 6. 6.
  (bkz: epiphone)
  1 ... burock_
 7. 7.
  1915, 'wisconsin' doğumlu caz ve country gitaristi. aynı zamanda mucit. asıl adı 'Lester William Polsfuss' tur. müzikle ilgilenmeye 8 yaşında harmonica çalarak başlamıştır. banjo öğrenmeye çalıştıktan kısa bir süre sonra 13 yaşındayken gitara elini uzatmıştır.
  ilk katı gövdeli ve şu an dünyanın en popüler gitarlarından olan gibson les paul ün mucididir.

  albümleri;

  The Les Paul Trio
  Swingin' South
  Lover's Luau
  Warm and Wonderful
  The World is Still Waiting for the Sunrise
  New Sound
  Hits of Les and Mary
  Les Paul Now!
  Chester and Lester - (Chet Atkins ile birlikte)
  Les Paul: The Legend and the Legacy Les Paul & Friends: American Made World Played

  resmi web sitesi;

  http://www.lespaulonline.com/
  1 ... ditty
 8. 8.
  akordu düşürülüp, kalın tel takıp kafa kabin bir amfiye girilirse tadından yenmez.
  ... the black pearl
 9. 9.
  jimmy page sayesinde üne kavuşan gitardır.
  1 ... protohippi
 10. 10.
  slash, jimmy page, peter frampton, duane allman, alvin lee, zakk wylde, randy rhoades, gary moore, joe perry, billy gibbons, paul kossof, peter green gibi bir çok gitaristin de kullandığı, güçlü manyetikleri, iri gövdesi, koca klavyesiyle ve tınısıyla insanı kendinden geçiren lead gitaristler için müthiş, ölümsüz bir gitardır.
  hikayesi şöyle:
  "1940'lı yılların sonlarında jazz ve country gitaristi lester william polfus (nam-ı diğer les paul) daha sonraları gibson tarafından satın alınacak olan epiphone fabrikasında kendi elektro gitar dizaynları üzerinde çalışıyordu. bu çalışmaların ilk sonuçlarını gibson'a götürdü. ancak ilgi görmedi, hatta les paul'ün ilk prototipleri komik bulundu. ancak daha sonra 1950 yılında gibson bu kez les paul'ün peşine düştü ve onunla sözleşme imzaladı. sözleşmeye göre les paul, üzerinde kendi adının yazılı olduğu her bir gitarın üretiminden telif hakkı alacaktı.

  les paul, günümüze kadar önemli değişikliğe uğramadan gelen dizaynını oluşturana kadar 40-50 civarında prototip üzerinde çalıştı. bu çalışmalara yine onun gibi araştırmacı bir gitarist olan ve daha sonralaro flying v ve explorer gibi dizaynlarla gündeme gelen ted mccarty de destek oluyordu. 1952 yılında "gibson les paul" gitarlarının üretimi başladı. gibson şirketinin başkanı maurice berlin, başlangıçta bu gitarların sadece les paul markasıyla piyasaya sürülmesine, üzerinde gibson ibaresi taşımamasına karar verdi. ancak kısa bir süre içerisinde, bu dizaynın başarıya ulaşabilme ihtimalini göz önüne alarak bu fikrinden vazgeçti.

  les paul, gitarların 20 saniyelik doğal bir sustain'e sahip olmasını istiyordu. les paul'lerin diğer gitarlara göre daha ağır olması da bu yüzdendir. gövde, maun ağacının üzerine yerleştirilmiş yarım inçlik maple bir kaplamadan meydana gelmektedir. konstrüksüyonun kopyalanmasını zorlaştırmak için bu kaplamanın profili özellikle oval ve eğimli tasarlanmıştır.

  1960 yılında sg, stratocaster, flying v, explorer gibi dizaynlara ilgi öylesine artmıştı ki, gibson, les paul üretimini durdurdu. 1962'deyse les paul gibson ile olan sözleşmesi sona erdi. tam bu sıralarda karısı mary ford'dan da ayrılmış olan les bir süre gitarlardan uzak kalmayı yeğledi ve sözleşmeyi yenilemedi. 1967yılında rock müzisyenlerinin 1957-1960 model vintage les paul'lere binlerce dolar ödediğini gören les, maurice berlin ile tekrar anlaşarak gibson'a geri döndü ve les paul'ler üzerinde aktif olarak çalışmaya devam etti."(grj)

  bir rivayete göre de ünlü gitarist les paul arabasının kontrolünü kaybedince kolunu karısını korumak için kaldırır. araba hızla çarpar, kol parçalanır. doktorlar kolunun dirseğinin artık hareket edemeyeceğini, bir pozisyonda sabitleneceğini ve ölene kadar öyle kalacağını söylediklerinde tek sözü "bana gitarımı getirin," olur. gitarı güç bela kucağına alır, eline bir de pena, çalacakmış gibi yapar, sonra da doktorlara "kolumu bu açıyla sabitleyin," der, öyle de yapılır. duygusal bir efsanedir bu.
  4 ... allius