bugün

safarilerde big five içerisindeki hayvanlar arasında görülmesi en zor olanı. (bkz: big five)
erkek olanlari hayli gucludur ve oyle saniyorum ki leoparlar menusu en genis olan buyuk kedi turudur.
saatte 58 kilomete hız yapabilen hayvanlardır.
Kendine ait desenleriyle diğer kedigillerden kolayca ayırt edilebilen leopar ile pars eş anlamlı, panter ise leopar, puma, çita, jaguar gibi büyük kedigillerin genel adıdır.
Avladığı yaban domuzunu, ağaca çıkarabilecek kadar güçlü bir kedigil olan leoparı aslan kaplan gibi büyük bir hayvan sanardım, bir erkek leoparın ancak ortalama 30 kg geldiğini öğrenmek şaşırttı. Meğer cüssesiyle orantısız bir güce sahipmiş.
Bi değişik hayvan.

Geçen belgesel izliyorum, erkek leoparlar dişi leoparla çiftleşmek için birbirleriyle didişiyorlar filan, vay amk! Aynı insanlar alemi gibi dedim, sonra başka erkek geldi dişinin yavrularını yedi, bu olay tüm kedilerde var, dişinin annelik duygusunu silip yeniden çiftleşip kendi neslini güvenceye alıp devam ettirmek için yapıyolar çünkü. Sonra bi baba oğul leopar geldi dişiyle karşılaştılar ama dövüşmediler. Önce baba çiftleşti sonra oğlu. Bu threesome gang bang günlerce devam etti. Belgesel spikeri; “dişi artık rahat hem daha çok keyif aldı hem de yavrularının geleceğini garantiye aldı” gibisinden bişey söyledi. Gerçi ben bu gavatlığa pek ihtimal vermedim ama!
yaygınlaşınca tahammülüm kalmadı.bir kadında leopar deseni görünce soğuyorum. eskiden iyiydi herkes kullanamazdı. şimdi sıradan silik ezik kadınlar bile bakıyorsun leopar desen. varoş ayağa düştü.