1. ?.
  Rahmi Koç Müzesi, Leonardo Da Vinci'nin mühendislik harikası olarak kabul edilen, orijinal çizimlerinden inşa edilmiş makinelerin replikalarını barındıran uluslararası üne sahip 'Leonardo: Evrensel Deha' sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi, 2 Kasım ile 31 Aralık tarihleri arasında izlenebilecek.

  Sergi, Leonardo Da Vinci'nin 1478-1513 yılları arasında tasarladığı ve orijinal çizimlerini derinlemesine çalışmış, konularında uzmanlaşmış tarihçiler ve mühendisler tarafından inşa edilmiş benzersiz 40 adet işlevsel, çoğu gerçek ebatlarda replikayı içeriyor.

  Da Vinci tarafından önerilen ve Da Vinci döneminde bulunabilen tahta, ip, tutkal gibi malzemeler kullanılarak, sadece o dönemin aletleriyle, tamamen el işçiliği ile yine Da Vinci'nin talimatlarına göre yapılmış eserleri içeren sergi, makinelerin kullanımına göre beş bölümden oluşuyor.

  ilk dört bölüm, Leonardo Da Vinci'ye eserlerinde ilham veren doğadaki dört madde 'toprak, ateş, hava ve su'ya göre tasarlanmış replikalardan oluşurken, beşinci bölüm ise Da Vinci'nin tasarladığı diğer mekanizmaları içeriyor.

  Türkiye'de ilk defa gerçekleştirilecek olan interaktif sergide ziyaretçiler, Da Vinci'nin zekasını anlayıp, bazı makinelere dokunma ve kullanabilme fırsatı da bulacak.

  kaynak: http://www.hurriyet.com.t...rsanat/5341130.asp?gid=62
  ... lavinya_
 2. ?.
  kesin gidilmesi gereken sergi. aşağıdaki linkte ücretler, ziyaret saatleri, tarihler, bilmeyenler için müzenin adresi v.s verilmiştir;

  http://www.the-genius-of-...ibition/tr.asp?mnu=menu.2
  ... kelly
 3. ?.
  Leonardo Da Vinci'nin çizimlerini yaptığı dehalık ürünü eserlerin birebir modellerinin sergilendiği yaratıcı sergi.
  ... asiti kaçmış kola
 4. 1.
  da vinci çizimlerinin, italyanlar tarafından gerçek hayata geçirilen modellerinin gösterildiği sergi. daha önce yunanistan ve istanbul'da gösterilen sergi, 24 marta kadar odtü'de sergilenecek.
  1 ... oylumunelumune
 5. 2.
  da vincinin planlarından yola çıkarak yapmış olduğu icatların sergilendiği bir oluşum.ODTU Kültür ve Kongre Merkezi Büyük Fuaye Alanı'nda 24 şubattan 24 mart'a kadar görebileceğiniz bir organizasyon. biz oldukça beğendik. o soğukta beklediğimize deydi diyebilirim. sevgili (bkz: marla singer)'in azmini, (bkz: freedean)'nın icatlar üzerine bizi bilgilendirmesini ve sevgili (bkz: fırtına)'nın ulaştırma başkanlığını üstlenmesini takdir etmeden geçemiyeceğim. *
  1 ... lucifer anarchos
 6. 3.
  şu anda yakın doğu üniversitesinde sergilenmektedir. sergi 6 mayısa kadar gezilebilir. sergide ; ressam , heykeltıraş , müzisyen , mimar , mühendis ve anatomist kimlikleriyle zekasını kanıtlamış olan da vinci'nin çok yönlü dehasının bir özelliği tanıtılıyor: "el yazması kitaplar koleksiyonu" (codices) adı altında derlenen binlerce sayfada rastlanan tasarımların , öncüleri olduğu modern makine ve aletler arasında kriko , planör , paraşüt ve zırhlı araç sayılabilir.
  ... magistra