bugün

lenf kanseri.
lenf kanserı
2 turu vardır;

a)non hodgkin lenfoma
b)hodgkin lenfoma

--spoiler--
http://www.bayerscheringpharma.com.tr/lenfo.html#5
--spoiler--

lenf bezlerınde sıslık veya sertlık hıssedılır
kan sayımı yapılır
perıferık yaymada morfolojık hucre ıncelemesı yapılır
buna yonelık aksı bır durumda hasta kısıden biyopsi ile lenf bezlerinden parça alınır.patolojik ıncelemede durum gözlenır ve duruma uygun tedavıye baslanır...
kemik iliğinde meydana gelen bozukluklar sonucunda,olgunlaşmamış hücrelerin kana karışması ile oluşan kanser türüdür.bu hastalık aynı zamanda kanda meydana gelmesinden dolayı en hızlı yayılan kanser türüdür.vucutta en iyi koltuk altı ve göğüste şişlikler meydana getirmesiyle erken teşhis edilir.
ilik bozukluğu sonucu olgunlaşmamış hücrelerin kana karışmasıyla meydana gelen kanser türü. sanırım en hızlı yayılan kanser çeşidi ve tedaviye en az cevap veren tür. tende benek benek lekeler oluşmakta ve vücudun bazı yerlerinde şişkinlikler meydana gelmekte.
lenf sisteminin beyaz kan hücrelerindeki DNA'lar bölündükten sonra RNA'ların birleşmesi sırasında yanlış eşleme sonucu oluşan kırma hücrelerin (aşırı azgın ve üreyebilen hücreler) hılza üremesiyle başlar.Lenf bezleri tarafından süzülemdikleri için lenf bezlerinde tutunup çoğalırlar. ön tanıları:
-yüksek ateş ve gece terlemesi
-koltuk altı, kasık, boyun gibi yerlerde olşan ağrısız sert şişlikler
-sürekli halsizlik
- kilo kaybı

temelde görünen değişiklikler bunlardır ancak kesin tanı sağlamazlar.doğru tanı ve tedavi için onkoloji yada hematoloji merkezlerine gitmek gerekir. tıbbi ön tanılar ise genelde 'dalak ve karaciğer çaplarında büyüme' olarak görülmektedir.Periferik yayma, tomografi ve MR filmeri ile de tanı kesinleştirilebilir.Temelde
-Hodgkin Lenfoma
-non-Hodgkin Lenfoma olarak ikiye ayrılır.

non-Hodgkin Lenfoma da 'indolent' ve 'agresif' yapıda olmak üzere ikiye ayrılır.
hayatınızın en güzel şeylerinden birini sizden çalabilen bir hastalıktır.

ilk aşık olduğum erkekti o. ilkokul sıralarında rekabetin nefretini ona karşı hissederken bir anda aşık bir şekilde buluvermiştim kendimi. annem çalışkan olduğu için beni onunla kıyaslar, öğretmenim uslu olduğu için onu överdi bana. ben de gece gündüz hep onu düşünürdüm. sınıfta kimlerle konuşmuş takip eder, çözemediği sorularla dalga geçer ama yine de çok severdim onu. yollarımız çabuk ayrılmıştı zaten. beşinci sınıftan sonra başka bir okula gitti. ortasonda bir dersanede karşılaştık ama aramızdaki diyalog kaybolmuştu. ben giderek utangaçlaşmıştım. o da kızlarla ilgilenmeyen tavrını sürdürmüştü.

başka sevdiklerimde oldu, aşık olduklarım da. ama hiçbirisinin yüzüne bakarken kıyamayacağım duygusunu yerleştiremedim. hiçbirisi kalbimi o kadar hızlı attıramadı. o zamanlarda öyle bir aşktı ki bazen yolda görüp konuşsak da kalbimin ağzımın içinde atarak sohbet ettiğimizi hiç bilmedi.

bir ay bile olmadı bu lanet hastalığa yakalandığını öğrenmem. iki saatlik yolu bahane edip onu o halde görmeye tahammül edemem diye gidemedim. hep iyileşeceğini ve tekrar görüşeceğimizi düşünmüştüm. ve biraz önce memlekete götürüyorlarmış onu dediklerinde safça sevinmiştim iyileşti sanıp. defnetmeye götürüyorlar dediklerinde dünya başıma yıkılıyor sandım. hala da kabullenmedim gidişini. hayata isyan bile edemiyorum onun hep methedilen efendiliğini düşünüp. daha 22 yaşındaydı, daha bu sene tıp fakültesini yeni kazanmıştı, neden o diye haykıramıyorum bu gece.

geç kaldığımı yeni fark ediyorum. oysa ona söylemek istediklerim o kadar çok fazlaydı ki. pişmanlık böyle bir anda hiç fayda etmiyor beni daha da çok kahrediyor.

gittiğin yerde huzur içinde uyu tatlım. dualarım düşüncelerim hep seninle olacak. seni hiç unutmadım ve unutmayacağım da.

seni hep sevdim, seviyorum, seveceğim de.
tedavisi mümkün olan bir kanser türü.
boynun frankestein gibi şişmesi şeklinde vuku bulabilir. burkid olanı hızlı gelişir. erken teşhis hayat kurtarır. kendinizi yoklayın. kardeşimi böyle kurtardık.
bağışıklık sistemini oluşturan ve ağırlıklı olarak lenfosit kaynaklı ve kökeni lenf bezleri olan bir grup kansrerin genel ismi.
zor bir olaya adım attık hep birlikte..
allah şifa versin demekten başka çaremizin olmadığı hastalıktır.
tedavisi mümkün olan 40' a yakın türü bulunan kanser hastalığı. her türünü bilmemekle beraber bazı türlerinde erken teşhis büyük bir önem taşıyor. kemoterapi ve radyoterapi ile sonuç alınmakta. boyunda, koltuk altında ya da karındaki şişliklerle genelde ortaya çıkmakta. size düşen görev küçük bir biyopsi ile sonucu öğrenmek ve üzülmeye hiç mahal vermeden tedavinize başlamak. bir de küçük tavsiye bu konuda türkiye' de en önemli doktorlardan biri muhit özcan' dır. kendisi ankara tıp fakültesi' nde çalışmalarına devam etmektedir. gayet başarılı, hastalarına karşı yakın davranan, literatürü sürekli takip eden bir doktor. tavsiye edilir.
başarılı bir tedaviden sonra hastalığı atlatırsanız hemen sevinmeyin. iki yıl içinde lösemi adıyla geri döner. o öldürür. öldürmediği şanslı azınlığıysa süründürür.

not: kendimden değil ablamdan biliyorum.
tedavisi artık kolay olan kanser türlerinden biridir.lenfosit yoluyla yayıldığı için çabuk metastaz yapar.tedavisi aşaması zor ve sıktır.amerikada tedavi oranı yüzde 99 lardadır.
bu aralar acaba bende de başlangıcı mı var diye düşündüğüm korkulu rüyam. yüksek ihtimal boyun kas ağrısı gibi duruyor ama tam sağ kulak altında belirgin olmayan ama bastırıldığında hafif sertlik yapan birşey var. beze desen beze değil. sanki kas sertleşmiş gibi bişey. koltuğa yatınca sağ enseye vuran bir ağrı bi bişeyler.

tabikide birkaç güne geçmezse kbb uzmanına görünmem gerekecek.
(bkz: gizem erkekoğlu)
dün sabah eski kız arkadaşımın yakalandığını öğrendiğim kanser. ben lenf kanseriyim dediğinde şaka yaptığını sanmıştım (sanırım herkes aşağı yukarı öyle sanardı, inanmak istemezdi, sanki böyle bir şey sadece başkalarının başına gelirmiş gibi !). birde bana aaa sen bilmiyormuydun ? demez mi... mart ayından beride tadavi görüyormuş saklamış. çok tuhafım sözlük. inşallah iyileşir.
özkan uğur'un yakalandığı hastalık. umarım tez iyileşir. (bkz: mfö)
koltuk altında şişlik, boyunda şişlik ve halsizlik belirtileriyle ortaya çıkıyor. kolay iyileşebilen bir kanser türü olmasına rağmen hızlı ilerlediği için geç farkedilirse ölümcül olabiliyor.
metastas yapma olasığı yüksek kanser türü.
lenf sisteminin kanser turunde hastaligi. hastalik dort evreden olusmakta, birden dorduncu evreye dogru durum vahimlesmektedir. gunumuzde erken tani ve basarili kemoterapi ile radyoterapi tedavileriyle iyilesme olmaktadir. korkulan hastaligin baska bir dokuya sicramasi ve nuksetmesidir. tedavi sonrasi kontroller ihmal edilmemeli, duzenli olarak doktor kontrolunden gecilmeye calisilmalidir. hastalik belli basli belirti olarak iki haftadan uzun suren boyunda, kasikta ve gogus bolgesinde sebepsiz sislik, asiri sekilde gece terlemesi ve sebepsiz hizli kilo kaybi gostermektedir. dorduncu evrede tedavide olumlu sonuc beklentisi azalmakta, hastanin yasam kalitesini arttirmaya yonelik tedbirler alinarak, hastanin morali ust duzeyde tutulmaya calisilmalidir.

hastalik basa gelince zor olmakta, hasta ve yakinlari yeri geldiginde caresizce beklemek durumunda kalmaktalar. Allahtan lenfoma hastalarina acil sifalar, yaninda olanlarada kolayliklar nasip etmesini dua ederim.
genellikle lenf düğümlerini tutan, lenforetiküler kaynaklı malign tümörlerdir. hodgkin lenfoma ve hodgkin dışı lenfomalar olarak ikiye ayrılmaktadır.
Bulaşıcı değildir.
Ayrıca;

Epstein-Barr virüsü (EBV) veya insan immün yetmezlik virüsü (HIV) kaynaklı hastalığa yakalanılma olasılığı vardır.
Yığınla türü bulunan ve zor teşhis edilen bir kanser türüdür. ilk evrelerde teşhis edilirse kişinin hastalıktan tamamen kurtulma şansı yüksektir.
bir çeşit kanser türüdür. lenflerde oluşan hastalıktır. tedaviye en fazla cevap veren kanser türüdür aynı zamanda.
(bkz: lenf kanseri)

Tanrı kimseye vermesin.