bugün

rum pontus devletini yeniden canlandırmaya çalışan hainlerin ilk hedef olarak belirlediği ve karadenizli kardeşlerimizi kandırarak kullanmaya çalıştıkları yasa dışı, bölücü oluşum.
yunanistan ve malum ülke gizli servisleri tarafından kandırılan insanlar rum pontus'larla lazistan'ın alakası olmadığını iddia ederler. fakat nihai amaç yunan devletinin "megola idea"sına yani öncelikle türklerin anadoludan atılarak yerine büyük helen imparatorluğunun kurulmasına gidecek sürecin lazistan adındaki bir safhasıdır.
(bkz: böl parcala yönet)
8 aralık 1926 tarihinde maarif vekaleti tarafından yayınlanılan bir genelgeyle lazistan ve kurdistan ifadelerinin kullanılması yasaklanmıştır..
(bkz: lazika)
osmanlı devleti'ndeki eyalet benzeri yönetim birimidir. doğu karadeniz'de yer alırdı. zamanla küçüldü ve siyasi varlığını bugünkü trabzon-rize-artvin bölgelerinde devam ettirdi. türkiye büyük millet meclisi bu oluşumu kaldırdı ve yerine rize ilini kurdu.
(bkz: yeni anayasa da yer verilsin lan bu)

ege de lidyalılar olarak lidistan olarak devlet istiyoruz a9.
biz ta evveliyatında burada doğduk hemşerim. has lidiz yani.

"bizans hapishanesi' nde sırf lidiz diye işkence ettiler bize"
"sezar bizi affetti saldı dışarı biz naptık çağırdık sarıların süloyu devirdik lan bu rejimi "
karadeniz yöresel yemekleri yapan pek çok lokantanın ismidir.

edit: karadeniz de söyleme bunu da gençliğin ziyan olmasın.
soyumun dayandığı ex-ülke.
3 yıl içinde pkk bitirilmezse, bir doğu karadenizli olarak, bende bu ülkeyi kurmakla uğraşacaım.

madem o soysuzlar, madem o bebek katilleri kendi ülkelerini istiyorlar, bende istiyorum anasını satayım.

ulan şimdi savcılar suç duyurusunda bulunmasın? şaka lan şaka.
(bkz: lazlarla kürtler arasındaki farklar)
Lazika krallığı MÖ 150 - MS 600Laz halkı antik çağ ve sonrasında Kolhis, Osmanlı döneminde Lazistan, günümüzde ise bazı Laz aydınları tarafından Lazona olarak adlandırılan Kuzey Doğu Anadolu ile Gürcistan'ın birleştiği coğrafyada otokton olarak yaşamaktadır. Kolhis'in varlığına ilişkin ilk yazılı belge Urartu kralı II. Sarduri döneminde Lazların yaşadığı ülke Qulha [12] olarak geçmektedir. Lazlar MÖ 150-MS 600 yılları arasında Doğu Trabzon ile Abhazya arasında kalan sahil ve hinterlandının tek hakimi olacak Lazika krallığını kurmuşlar bu bölgede yaşayan çok sayıda halkı yönetmişlerdir. Arrian, Trabzon ile Dioskuria(Sebastopolis) arasında yaşayan halkları sayarken Lazları da saymıştır: Kolhlar, Saniyalılar, Malahonlar, Heiohlar, Helonlar, Tsitreitler, Lazlar, Apsiller, Abazglar, Sanigler [13] MS 456 yılında Roma imparatoru Marcian bölgeyi ele geçirmiş ve Laz Kralı Gobazes’e (Gubaz) boyun eğdirmeyi başarmıştır. [14] Bölgeye bizzat giden Prokopius'un notları (MS 554)yazarın Çani olarak adlandırdığı Lazlar hakkında detaylı bilgi vermektedir:

Tzaniler, kadim zamanlardan beri, herhangi bir hükümdara bağlı olmayan bağımsız bir halk olarak yaşamışlardır. Ömürlerinin tamamını gökyüzüne doğru uzanan ve ormanlarla kaplı olan bu dağlarda yaşayarak geçirirler. Zira, toprağı işleme konusunda usta değillerdir ve memleketleri, sarp dağların en az olduğu yerlerde bile oldukça engebelidir. Bu yaylalar, engebeli olmanın ötesinde, son derece taşlık, işlenmesi zor ve hiç bir mahsule uygun olmayan bir toprak yapısına sahiptir. Onlar tarım yapacak olsalar bile, ürün yetiştirmek için yeterli toprak bulamazlar. Burada, ne araziyi sulamak, ne de tahıl yetiştirmek mümkün değildir; çünkü bu bölgede düz bir arazi bulunmaz ve hatta buralarda ağaç da yetiştiği halde, bunlar meyve vermeyen ağaçlardır. Zira bu bölge; bitmek bilmeyen kışın etkisiyle, uzun süre kar altında kaldığından, ilkbaharın başlangıç dönemi son derece belirsiz ve düzensizdir. Bu nedenlerden dolayı Tzaniler eski çağlarda bağımsız bir yaşam sürmüşler, ama şimdiki imparator Justinianus’un saltanatı sırasında, general Tzittas’ın komutasındaki bir Roma ordusu tarafından bozguna uğratıldılar ve hepsi kısa sürede mücadeleden vazgeçerek boyun eğdiler. Böylece, tehlikeli bir özgürlüğün yerine, sıkıntısı daha az olan esareti tercih etmiş oldular. Ve onlar hemen Tanrıya itaat ederek, Hristiyanlığı kabul ettiler. Böylece yaşam biçimlerini huzurlu bir yola sokmuş oldular ve daha sonra düşmana karşı sefere çıkıldığında, her zaman Romalıların yanında yer aldılar. [15]

Bizanslı tarihçi Agathias'ın MS 6. yüzyılda tuttuğu notlarda Laz ve Kolhis [16] terimlerini özdeştirmektedir:

"Lazlar büyük ve gururlu bir halktır ve onlar, oldukça önemli başka kavimlere hükmetmektedirler. Kolkhidalıların antik isimlerine bağlı olmaları ile abartılı bir şekilde gurur duyuyorlar ve muhtemelen kibirli yaklaşımları da bundan kaynaklanmaktadır" [17]

Prokopius' Lazlar'ın Roma imparatorluğu’nun doğu sınırını korumaları karşılığında yarı bağımsız krallıklarında özgür bir hayat sürdüğü bildirilmekteydi. [18] Bizans ile Persler arasındaki mücadelede oldukça yıpranan Lazlar, MS 7. yüzyılın sonlarında, Kolhis’in Arap işgaline uğramasıyla topraklarını terkederek güneye inmek zorunda kalmışlardır. Bizans'ın bölgede etkinliğini yitirmesinin ardından Trabzon imparatorluğu ve ardından Osmanlı hakimiyetine girmişlerdir. 1877-78 Osmanlı-Rus savaşları sırasında Batum ve civarındaki Lazlarin büyük bölümü Anadolu'ya göç etmek zorunda kalmışlardır.
(bkz: lazanya)
bir osmanlı eyaleti. diğer sonu istan la biten hayali ülke! yaşayanları gibi hiçbir zaman kitlesel isyan haraketlerine sahne olmamış, coğrafyasında yaşayanlar hiçbir devirde vatan hainliği yapmamışlardır.

anlayana kapaktır...
Yeni bir fikir akımıdır. Malum kürdistan bu kadar revaçtayken, ayrılmayı düşünen laz insanlarının aklına ilk gelen kavram. Yakında patlak vermesi beklenen düşüncedir.
bir laz olarak istiyoz istiyoz kuralım amuna goyim banane demedim. ben mutluyum ülkemde. age of empires'a benzemez devlet kurmak. yaşadığın, ekmeğini yediğin ülkeni sevmekle uğraş sen gerillacılık oynayacağına.
gayet haklı olarak talep edilecek bir devletleşme fikridir. sevgiyle karşılarız.
biz lazların öyle bir hedefi yoktur hiç olmamıştır. biz bu topraklarda yaşamaktan memnunuz. ve unutmadan; biz hep burdaydık sonradan gelenler bikbik ötmekteler.
edit: ayrıca biz lazistan değil lazona deriz.
(bkz: lazistan işçi partisi)
(bkz: çerkeslerin türkiye den duydukları rahatsızlıklar)
gibi başlıkların gereksizliğinin ortaya çıktığı konudur.

Her gün benzer başlıklar açıp insanları isyana teşvik eden bölücüler olsa da Lazlar, Çerkesler ve biz özellikle onlarla birarada yaşayan karadenizliler halimizden memnunuz. Hatta bizzat bi çerkesle evlenecek olan ben ilerde çocuğum laz ve çerkes arkadaşlarıyla oynarken onun önce arkadaşlarının ırklarını değil adlarını ezberlemesi gerektiğini anlatmaktan büyük keyif alacağımı şimdiden söylüyorum.
biji lazistane.*
(bkz: bir sen eksiktin)
yok öyle birşey. kimse kandırılmış değil. biz bütünüz oğlum, kürdistan bir hayal ise lazistan da hayal. ki karadenizli vatandaşların hiçbiri bu hayali kurmuyor. olmayacak duaların amincisi olmaya niyetimiz yok. bölücülüğü sıçratmayın üzerimize.
not: lazım.
lazların sikine takmadığı oluşum. onların kanında hainlik gezmez.
karadenizli kardeşlerimizin milli birlik ve beraberlik duyguları sayesinde gerçekleşmesi imkansız olan oluşum ismidir.
içerik bulunamadı.
lazlarla kürtler aynı değil. lazlar vatan severdir bu oyuna asla gelmez.