bugün

hangi konsola çıkacağı henüz belli olmamış trailer'i nostalji seven oyuncuları çıldırtmış olan oyun.
(bkz: rockstar kalitesi)
ps3 veya xbox360 alma nedeni gibi duruyor.

http://www.gametrailers.c...-in-game-l-a-noire/707365
dün itibariyle rockstar games'in mail atarak beni oyundan haberdar etmesi cok heyecanlandırdı ne yalan soyliyim. eger trailer'da gecen olaylar ve arka fonda konusan dış sesin dedikleri dogruysa oyun aşırı derece zor olacak. dedigine gore,

oyun için aşırı derece ingilizce bilmek gerekli. yapılan diyolaglardan adamın katil veya suçsuz oldugun anlamak/secmek player'ın elinde. mimiklerden, takiplerden, kovalamacalardan adamın kim oldugunu bulmak ise ap ayrı bir durum zaten. oyun bildigin gangster dönemi. efekt olarak "anasının..." diyor insan. phil'in * agız mimikleri almış başını gitmiş durumda. trailer'ı açın film niyetine izleyin, o derece. xbox 360 kullanıcısı biri olarak hdd olmadan bu oyunu oynayabilecegimi sanmıyorum açıkçası bu trailer'ı gordukten sonra. gta iv'ün 8gb oldugunu biliyoruz. bu oyun artık 15'e vurur. burdan buyurun,

http://www.rockstargames.com/lanoire/?url=/
20 mayıs 2011 de çıkacak olan enfes oyundur. bilgisayar versiyonu maalesef ki çıkmayacaktır.
Rockstar Games'in hem kendi adına, hem de oyun dünyası adına bir çok yeniliği deneyeceği oyundur.

Öncelikle, oyun Playstation 3 ve Xbox 360 konsolları için hazırlanıyor ve yapımcıların söylediğine göre iki konsol versiyonu da eşit kalitede olacak. Bunun dışında, oyunda toplamda 350'den fazla aktör ve aktris görev aldı. Görev aldı diyorum; çünkü bu oyun ile birlikte Rockstar Games oyun dünyasında ilk defa bu kadar komplike bir görüntü aktarım teknolojisini kullanacak. Yüz ifadelerinden mimiklere, el kol koordinasyonlarından sesin en ince ayrıntısına kadar oyuna birebir gerçek olarak aktarılacak bu detaylar.

Oyunun konusu ise, 1940'ların sonlarında Los Angeles'daki gerçek cinayet davalarından esinlenilerek oluşturulan senaryoda canlandıracağımız bir polis-dedektifin başından geçenler. Polis- dedektif diyorum, çünkü karakterimiz oyunun başında savaştan dönmüş sıradan bir trafik polisi iken daha sonra dikkatleri üzerine çektiği için karanlık cinayetleri çözmek ile uğraşacak bir dedektife dönüşüyor.

Rockstar'ın bundan önceki oyunlarında (GTA ve RDR) kullanmadığı bazı özellikler de var. Bunlardan ilki, her cinayet dosyasında ilk önce olayın olduğu mekana gidip bulabildiğiniz kadar ip ucu bulmaya çalışacak olmamız. Ki bu ip uçları o davayı çözmemiz için bize destek olacaklar. Diğeri ise, yukarıda değindiğim yeni teknolojinin şov yapacağı sorgu bölümü. Konuyla alakalı şüpheli gördüğümüz insanları sorgularken onların yüz ifadelerine, ses tonlarındaki değişikliklere veya ellerindeki titremelerine dikkat etmemiz gerekecek; doğru ya da yalan söylediklerini anlamamızın tek yolu bu olacak.

Eğer son anda bir ertelemeye kurban gitmezse 20 Mayıs'da piyasaya çıkıyor L.A. Noire.

Bu kadar bilgi şimdilik yeter. =)
nostaljik bir rockstar oyunu. herkesin hoşuna gitmez nostaljik oyun. konusu kiminin hoşuna gitmez ama grafik için aynı şeyi söylemek mümkün değil. rockstar deyince akla ilk grafik gelir. hatta bir oyun çıkardığı zamanda onu tam grafikte oynamak her bilgisayarın harcı değildir. neyse trailerını göstereyim de ağzınız açık kalsın.

[http://www.youtube.com/watch?v=H2MPtmoNISY&feature=share ]
http://www.youtube.com/watch?v=9PS7t693LcQ&feature=share
bazı arkadaşların oynadıklarını duyduğum ve hemen çıkıp çıkmadığı konusunda araştırma yapmamı sağlayan oyun. merakla bekliyoruz, çıksada los angelas sokaklarında behzat ç. tarzı takılsak la la la.
bu oyunu oynayan varmı diye meraklanıyorum bir kaç gündür. oynuyolar ise ps3 te, nereden tedarik ettiklerini şiddetle merak etmekle birlikte, bir sevgi dolu dostumun bana nereden bulabileceğim konusunda yardımlarını sunmasını diler, kokulu öpücüklerimi gönderirim.
pc versiyonunun çıkmayacağını düşündüğüm oyun. çıkarın lan işte pezevenkler.
xbox 360 sahibi biri olarak oyunun cıkacagı duyuruldugu ilk gunden beridir merakla ve heyecanla bekliyordum bu oyunu. adn itibariyle ogrendigim "oyunun 3dvd oldugu" gercegi beni benden aldı. hdd olmadan bu oyunu nasıl oynarım diye kara kara dusunmeye basladım daha simdiden. gerci şaşırmamak lazım. o nasıl bir şehir, nasıl bir senaryo, nasıl bir oyundur anasını satiyim.

allahtan oyunu almaya çıkmadan önce açtım da oyun hakkındaki bilgileri okudum. yoksa mal gibi sirkeci/dogubank ta hdd siz bu oyunu oynamanın yollarını ayıyor olucaktım.
aylardır bekleyip sonunda sahip olduğum oyun. tam taktım başlıcam fakat o da ne, ps3 oyuncusunun kabusu sevgili msjları. mınagoyyim bunu hiç hesaplamamıştım.
kesinlikle oyun sektöründe çığır açacak bir oyun, insan hareketleri ve mimikleri şimdiye kadar gördüğüm bütün oyunlardan daha üst düzeyde.
merak edenler bir kaç l.a. noire gameplay videosu izlemeli, daş gibi lan.

ayrıca oynayan herkeste beklenti arttıracak olan oyundur, ben bundan sonra çıkacak oyunlarda mimiklere normalden fazla dikkat ederim mesela.

odamda annem bir şeyler süpürüyorken adamın anlattığını dudağından okumalıyım aga!
2 gundur ps3 uzerinde edinilen tecrubeye gore; video oyunlari dunyasinin geldigi son noktadir. gercekci grafikler, oynanis, konu, detaylar 5 yillik bir team bondi calismasinin hakkini vermis gorunmekte. film mi oyun mu bir sure sonra birbirine karisiyor. diger rockstar games oyunlarindan farkli olarak bu kez 1947 los angeles' inda cole phelps adinda bir polisi canlandiriyoruz. gta serisindeki gibi saga sola keyfi saldirmak, araba parcalamak is gormuyor. bir cinayetten oteki cinayete suruklenirken, ortagimizla beraber delil topluyoruz, gorgu taniklariyla konusuyoruz, yeri geliyo supheli kovaliyoruz hatta yumruk yumruga kapisiyoruz. velhasil 2 gunluk izlenimler cok olumlu. boyle oyunlarin kolay kolay yapilmadigini da dusunursek sindire sindire oynamakta yarar oldugu dusuncesindeyim.

--spoiler--
match buldugunuzda acin icini neyin nesidir bakin, nerdeyse her davada olay ya da sorusturma mahalinde bulunabiliyor.
--spoiler--
grafikleri bariz abartılan gta tipi oyun.
the quarter moon murders isimli görev ile beni benden alan mükemmel ötesi oyun. ip uçları çok az, deliller yetersiz, yol iz bilmezsiniz, her yer karanlık.. *
an itibariyle "hollywood police station" mertebesine ulaşmış bulunuyorum. yeni partneri hiç gözüm tutmadı ama neyse biz oyunumuza bakalım..
rockstar games' in açıklamasına göre 2011 sonbaharda pc' ye çıkacak olan oyun.
türkler tarafından türkçe yama hazırlanmayacaksa, pc'ye gelmesinin benim için anlamı olmayan oyundur. çünkü, oyun bildiğin ingilizce istiyor.
--spoiler--

haftalarca oyna oyna, sonra kendi cenazen ile oyunu bitir. adaletine sokiyim rockstar ! *
--spoiler--
la noliy tarzın da okunan oyundur.
sizi tam manasıyla içine hapseden muhteşem oyun.
pc ye çıkıcak olmasının nedeni az satması falan değildir. zira 1.9 milyon kadar ps3 de , bir o kadar da xbox da satmıştır. yaklaşık 3.8 milyon oldukça iyi bir rakam. üstelik 22 hafta gibi bir sürede...

az satan her oyun pc ye çıkıyor olsaydı ps3 fanboylarının yalaya yalaya bitiremedikleri götü boklu heavy rain 100 kere çıkmıştı pc ye. oyun çıkalı 84 hafta olmasına rağmen satışları , sıkı durun hani oyun gezerin parlatmaktan bir hal olduğu , şişirme notlar almış olmasına defalarca kapak olmasına rağmen sadece 1.8 milyon.
keza killzone 3 dede durum aynı. yine aynı kaynaklardan aynı övüşler yok 3d yok bilmemne , "off götüm başım dağıldı oynarken şaftım kaydı, asrın oyunu" gibi bilindik yalanlar. satış rakamı haşırt. 1.8 milyon...
kısacası l.a noire de ps3 exclusive olsaydı yere göğe sığdırılamazdı ama ps3 ezikboyları kıskançlıklarından çatladıkları için karalamaktalar. önce bir tuvalet kağıdı gibi duran heavy rain var onun hesabını ver bir hele ondan sonra konuş.
an itibariyle pc versiyonu malum ortamlarda gorulmustur. halbuki çıkış tarihi 8 kasım deniyordu.

(bkz: reloaded)
çok keyifli oyun. tek dezavantajı oyunun max 30 fps ye kilitlenmiş olması. tıpkı nfs the run da oldugu gibi. bunun dışında geneli itibariyle içinizdeki dedektifi keşfettirebilecek bir oyun olmuştur.
her rockstar oyunu gibi pc'ye üvey evlat muamelesi yapmış , master düzeyinde ingilizce gerektiren şahane oyun.
pc için çıkan malum versiyosunu ne yapılsada çalışmayan oyun.

edit: yazar burda yardım istemiş.
yaklaşık 10 saatlik xbox 360 deneyimlerime dayanarak söylemeliyim ki, hayatınız boyunca oynayacağınız en iyi oyun. rockstar games gerek efekt, gerek oynanabilirlik gerekse yapay zeka konusunda bir çığır açtı adeta. çok rahatlıkla söyleyebilirim ki oyunu değerlendirdiğiniz her açıdan diğer rakiplerine fark üstüne fark atabilecek cinsten.

canlandırdığımız karakter ilk görevde polis memuru olarak görevini sürdürüyor. bize verilen ilk cinayet görevini sorunsuz bir şekilde atlattıktan sonra lapd'nin dedektiflik bürosuna transfer ediliyoruz ve asıl oyun o zaman başlıyor. çözülecek olan olaya başlamadan önce oyun size cinayet vb. olaylar hakkında önce 10-15sn'lik kısa bir film izlettikten sonra büroda amir bize genel bir bilgi sunuyor ve işi bize veriyor. departmandan çıktıgımız andan itibaren gerek görgü sanıklarıyla konuşma, gerek delil toplama, gerekse parçaları birleştirme gibi görevler bizi bekliyor. olay örgüsü o kadar mükemmel ki cebinizde duran not defterine aldıgınız notlar olayları çözmekteki en büyük yardımcınız haline geliyor. topladıgınız deliller ile tanıklardan aldıgınız isimlerin yanına giderek onları sorguya çekip, sordugunuz sorular uzerinde verdikleri cevapları degerlendiriyorsunuz. şöyle ki, cinayet çözüyorsunuz diyelim. x kişisinin yanına gidip topladıgınız deliller hakkında bir soru soruyorsunuz. verdiği cevaba ve mimiklerine göre ister "doğru" ister "yalan" damgası vurabilir hatta ve hatta eğer zanlının verdiği cevaba güvenmiyorsanız kişiyi zorlayabilir ve daha çok konuşması için onu kışkıştabilirsiniz. yaptıgınız gorev süresince zanlılardan hiçbir dogru cevap alamaz, işe yara hiçbir delil toplayamaz iseniz oyun size yapamadıgınız gorev süresi boyunca 3 hak tanıyor. eğer bu 3 hak boyunca görevi yerine getiremez iseniz ister tekrar deneyebilir, isterseniz de "skip mission" deyip görevi geçebilirsiniz. verilen cevaplar üzerinde senaryonun her seferinde değiştiğini düşünürsek ki bi olay için en az 3-4 farklı mekanda farklı insanlarla bulunuyorsunuz, rockstar games takdiri hak ediyor. kurulan yapay zeka sadece konuşmalarla değil mimiklerle de aşırı derecede belli ediyor kendini. zaten sizin sorgulardaki en buyuk yardımcınız bu mimikler.

görevler boyunca topladıgınız delilleri sağa sola çevirip, gerek marka gerekse seri numarası vb. şeyler toplamanız gerekebilir. buldugunuz silahın seri numarasını karşılaştırıp sahibi olan kişinin adresini bulabilir ve ona baskın yapmanız gerekebilir. bu denli fazla atraksyonu olan bir oyun için o denli büyüklükte bir harita çizilmiş ki, akıl sır erecek gibi değil. 1.dvd de açık olan kısım üzerinde haritanın bir ucundan bir ucuna hiçbir yere sapmadan gitmeniz en az 15dk. genişliği, ara sokakları saymazsak tabi. oyunun 3dvd oldugunu biliyoruz. 1.dvd de bu denli buyuk bir harita varsa ve haritanın açılmayan kısımlarıda varsa eğer akıl almaz harita o zaman çıkıyor ortaya. harita uzerinde bulunan sokakların, bulvarların, caddelerin isimleri tek tek yazılmış harita üzerine. haritanın bu denli büyük olması çok fazla sokağın birbirine çok benzemesine de davetiye çıkarıyor ister istemez. oyundaki caddelerin hepsinin üzerinden tramvay geçiyor. daha tramvaya binmedim. biniliyor mu binilmiyor mu bilmiyorum ama eğer tramvay kullanılabiliyorsa şehir de ulaşım oldukca kolaylaşacak gibi.

dönemin mekanları, karakterler, arabalar o kadar iyi yansıtılmış ki oyuna oynadıgınız sure zarfında en ufak bir tereddute, şüpheye kapılmıyorsunuz. trafik lambaları bile yeşilden kırmızıya, kırmızıdan sarıya geçerken zil sesi ile geçiyor. sokaklar, evlerin mimarisi tam olarak yansıtılabilmiş.

gameplay olayına gelecek olursak, bu zamana kadar oynadıgımız rockstar games veya diger şirketlerin bu kategorideki oyunlarına göre çok çok üstün. kovalama sırasında duvardan, çatılardan atlama, çitleri geçme gibi sıkıntıların hiçbirisi bu oyunda yok. size kalan sadece karakteri dogru bir yönde doğtu bir şekilde koşturmak. geri kalan her şeyi oyun size adınıza mekana, duruma göre yapıyor zaten. hırsız-polis kovalamacalarının sonunda yakaladıgınız zanlı ile yeri geliyor yumruk yumruga kavga ediyor, tabir-i caiz ise pert ediyorsunuz. bu kavgalar sırasında gerçekçilik o kadar hat fazla ki, kavga sırasında karakteriniz şapkası yere düşüyor, üstü başı yamuluyor.

benim oynadıgım süre zarfınca değerlendirmem budur. ben ki gta iv'ü soluksuz bitirmiş biriyim, bu oyuna başladığımdan beridir bu kategorideki hiçbir oyunla kıyaslamaya bile almıyorum. rockstar games bu sefer mükemmeli yakalamış, gerçekçiliğin son noktasına ulaşmış, bu zevki oyunculara sunmuştur. oynayın, mükemmeli görün..