bugün

Pınarları akışan il.
Sevgi yolu caddesini kapatalım mı kapatmayalım mı. diye abuk subuk gelişmelerin yaşandığı şehir. 1980 yılında bile vazodan dönenler camisine kadar - mecburiyet caddesi- olarak genç ihtiyar herkesin efendice gezebildiği gece korkmadan yürüyebildiği cadde... Aradan geçmiş 40 yıl, trafiğe kapatılan yolu, tekrar trafiğe kapatalım mı açalım mı tartışması yaşanan yurdum şehri...
gençleri sıkıldıkça trene atlayıp eskişehir'e gelir eğlenmeye. bilecikliler de yapıyor hatta bunu.
görsel
tarihi eser açısından oldukça zengin bir şehir.2019 yazı gittiğimde kütahya kalesi ve pek çok camisi restore ediliyordu belediye başkanı alim ışık beyin talimatıyla.tarihe dokunmayı, hissetmeyi seven herkesin gönül rahatlığıyla turistik ziyaret amaçlı gidebileceği bir yer.ormanlık dağlarla çevrili tertemiz doğası olan bir kent.

turizmde en önemli kalemi termal turizm.kütahya merkez ve çevre ilçelerinde pek çok termal işletmesi mevcut.

frig Vadisi yine düzenli turlar düzenlenmesi gereken tarihi önemi olan muazzam bir yer.başkanın kapadokyadaki benzeri bir balon projesi var diye biliyorum burayla ilgili.

aizonai antik kentide kütahyanın önemli tarihi kalıntılarının başında geliyor.Gitmişken görülmesi gereken bir yer.

bu kadar köklü tarihi ve doğası olan bir şehrin turizmdeki payıysa potansiyelinin çok çok altında.yapılması gereken pek çok yatırım ve önemli reklam payına ihtiyacı var buranın.

arazisinin büyük kısmı dağlık ve engebeli olan bu ilin şehir merkezinde uludağa rakip olacak bir kayak merkezinin olmaması kış turizmine bu kadar uygun olup bundan faydalanamaması kabul edilir gibi değil.
bir an önce çevre şehirlerinde talebine karşılık verecek bir kayak merkezi yapılıp Kütahya Kalesiyle bağlantılı bir teleferik hattı kurulup merkeze ulaşımı sağlanmalı.
Seramiğin başkenti.
dış dünya ile neredeyse hiç bağlantısı olmadığı için korona virüsünün az olması kadar doğal olmayan köy...

kime ne anlatıyorsunuz bilmiyorum ama 5 sene kütahya'da yaşamış biri olarak güral olmasa, daha doğrusu çini olmasa "bir köy var, kaplıca filan varmış" diye anlatılır. gelen olur giden olmaz...
Köy gibi bir yerdir, nasıl il yapılmış anlamadım, kaymakam yeter buraya.
refrandumda evet diyen cumhuriyet düşmanı yer.
refrandumda evet diyen cumhuriyet düşmanı yer.
Şaka gibi gelecek size ama MÖ 100 ila MS 800’lü yıllar arasında dünyanın en büyük şehirlerinden biriymiş burası. ilk edebiyatçılardan masallarıyla ünlü Aesop, ilk tarihçi ve coğrafyacılardan alexander polyhistor kütahyada doğmuş. Çevresi 4 km olan bir akropolise sahiptir ki halk buraya hisar der.
porseleni ile ünlü ilimiz.
Adını okuyunca kuru sıcak esen rüzgar tenimi yalayıp gecti, igrenc.
Gitmeden ruhumu daraltan sehirdir. Sadece bir kere yol uzerinden gecmistim. Temennim buraya işimin düşmemesidir. Aslında iç anadolu ve iç egeden uzak kalmak herkes icin en iyisidir.
en sevdiğim türküsü zara dan kütahya'nın pınarları
https://youtu.be/ZD-ky26H75s
Bi porseleni bi de ahmet kural'ı meşhurdur.
denizli ile beraber delisi ile meşhurdur.
Soğuktur şimdi.
"ayrıca yine antik dönemden kalma frig vadisi çakma peri bacaları olabilecek düzeyde. ancak değil dünyada türkiye'de bile bilen sayısı ne kadardır merak ediyorum. germiyanoğlu beyliğinin başkenti. ilk macaristan cumhurbaşkanı lajos kossuth'un macaristan anayasasını hazırladığı yer."
Dostum fiili olarak görmelik bir şeyi yok şu kısmın. Kilisenin köylerine dek olduğu il ilçeler var.

Kıymeti bilinmeyen turistik değer arayanlara; yedi Kaleli şehir.
otobanda giderken şehir ayağının altında kalıyor resmen bozkırın içinde köy gibi bir yer amk. olmasa da olurmuş yani ne bilim beni pek açmadı.
leblebi kurabiyesini yiyip aşık olduğum, daha sonra istanbul’da hiçbir fırın/pastanede denk gelemediğim il.

oradan olan varsa hayrına yollasın azıcık. *
Soğuk, karanlık ve gereksiz şehir.
Hava kuvvetlerinin tek er acemi birliği buradadır.

(bkz: kütahya hava er eğitim tugay komutanlığı).

Siz siz olun buraya düşmemek için dua edin. Hele ki yazın burada askerlik yapmayın. Aman aman allah düşürmesin.

Sürüm sürüm süründürürler anam...
Seramik, porselen falan olmasa adı bile geçmeyen bir şehrimiz...
sevgi yolu caddesinde el ele tutuşan çiftlere böm böm bakan dayılar. insan sevgisi değilse neyin sevgisi. bir de buğday ambarı gibi burger king vardı kapandıysa sevinirim. afyondan sonra uğramayacağım şehirler arasında üçüncü. birinci konya tabiki.
güncel Önemli Başlıklar