bugün

bir kısmı "yap sokağa at devlet bakmazsa dağa çıkar" mantığı işe yaşayanlar.
1800 lerde tüm dünyayı saran uluslaşma akımı sonucu imparatorluklar dağılmış herkes kendi ulus devletini kurmuştur.osmanlıalr da dağılınca türklerin de aklı başına gelmiş kendi ulus devletlerini kurmuşlardır.her uluslaşan toplumda azınlıklar kimlik sorunu yaşar ve bu çok normaldir.balkan devletleri bağımsız olunca orda azınlık olan türkler sorun yaşamadılar mı, diri diri yaktılar.1800 lerdne beri hala göç alıyoruz.

bu uluslaşma dönemde osmanlı çingeneleri,çerkezler ve kürtler treni kaçırmıştır.

batı bu kadar stratejik bir bölgede güçlü bir türkiye istemediği için işine geldiği tüm halklara tanıdığı uluslaşma hakkını türklere tanımaz.bu yüzden de siz kürtleri ezdiniz der, hem kürtleri kışkırtır hem türkleri aşşalar.
uluslaşan her toplumda azınlıklar sorun yaşar ve bunu sadecw türklerin kürtleri ezmesi gibi düşünmek hayvanlıktır.bu tepkilerin hiç biri yunansitandaki türkleri ezdiği için yunanlılara, bulgarlara makedonlara gösterilmemiştir.

türkiyede kürt sorunu yoktur.türk sorunu vardır.o sorun da türklerin içinde ve çevresinde yaşayan diğer unsurların türklerin anadoluda ne işi orta asyaya geridönsünler burayı ermenilerle paylaşalım faşimzinden kaynaklanır.bu topraklarda 1000 yıldır yaşayan bir halkın hiç mi siyasi ve hukuku hakkı yok yani.
(bkz: turk irki yoktur turkluk rolu vardir)
feodal düzenin baskısıyla ezilen dünyadaki ırklardan biri. talihsizliği dağlık bir bölge olup feodalist zinciri kıramamış mezopotamya da yaşamasındandır. kendi feodal efendilerini es geçip devlete başkıldarma yolunu seçmiştir kimisi. kimisi bu feodal topluluklarla metropollere göçüp sayısal üstünlükleriyle terör estirirler. varıp baksan senin benim gibi homo sapiens tir bunlar da. zekaları da birdir duyguları da. ama şartlar feodalizm i feodalizm de onların bu halini doğurmuştur ne yazık ki. varlıklarının meydana getirdiği sorunlar da feodalizm yıkılmadan çözülmez.
dedemin anlattığı bir hikayeyi sevgili sözlükle paylaşmak istiyorum:

o zamanlar emlak bankasının depolarında şeftim. 1 tane de doğulu eleman girdi işe. adama işi öğrettim. daha sonra kürt olduğunu öğrendim ama benim öyle insan ayrımı yapmak gibi bi huyum yoktur. neyse bu çocuğun durumu iyi değildi. maaşı yetmiyodu çünkü çok fazla çocuğu vardı. bende elimden geldiğince yardım etmeye çalışıyodum. sigarasını eksik etmezdim, izin istediği zaman verirdim, bayramlarda çocuklarını giydirirdim. 6 yıl kadar yanımda çalıştı. fakat günün birinde basit bir neden yüzünden kavga ettik. sonuç olarak ben şefi olduğum için benim dediğimi yapmak zorundaydı. söylene söylene yaptı. ertesi gün bi arkadaşına kürtçe şunları söylerken duydum:

- şu osmanın ayağını bi gün kayırcam ya o zaman gör sen beni. geldi dün bana patronluk tasladı. kimsin lan sen (küfürler vs vs)

tam 6 yıl adama baktım ve o benim arkamdan iş çeviriyo. gör bunları torunum.
bir de dedesinin ninesinin anlattığı hikayelerle ırkçılık oynayan adamlar vardır bunlarla ilgili. enteresandır bunlar. bunlar yüzünden bu ırkla ilgili yapılmış masum tespitler de ırkçılık kategorisine sokulur. ben de size dedemin büyük kuzeninin eltisinin anlattığı bir hikayeyi aktarmak isterim:

"şaka lan şaka yok hikaye falan. ilahi!"
200 yil önce adi gecmemesine ragmen ne gariptirki orhun abidelerinden dahi eski olan Yenisey abidelerinde (yazitlarida olabilir) Elegeş taşının sekizinci satırında ; Ben Kürt ilhanı Alp Urungu'yum, Altın (kemer) okluğumu" vs seklinde devam eden bir yazi vardir. Kimine göre buda kürtlerin türk boyu oldugunu kanitliyan bir belgedir ki buda mantiksizdir, öteki anitlarda ve sözü edilen anitta baska milletlerden bahsedilmistir örnegin Cinlilerden onlarda mi Türk ? bu durumda diye düz mantik ile ayar edile bilir bu tezi savunan vatandaslar. Allah Razi olsun Yeniseyi yazdiran adamdan Kürtlerinde varligini kanitlamistir hani.

Cahil halkim Osmanli Cihad'a katkida bulunmustur, bulunmusturda zamaninda -abi yetisin bu mogollar bizi kesiyor denildiginde yardima kosan garibim Memluklarida Yavuz Döneminde az kesmemistir hani, halifenin yasadigi ülkeye saldirip birde üstüne halifeligi kendilerinede almislardir...Allah razi olsun ne diyelim.

Ortada bir cikar durumu var ise eger Türk Kürt'ü Kürt Türk`ü keser hatta Türk Türk'ü yine keser... Göktürkler Orhun abidelerinde Oguzlari, Karluklari, Kirgizlari nasil yendiginden bahseder,kuzeydeki oguzlari 2000 kisi ile yendik falan filan yok bide suan ki türkler osmanli torunu osmanlida oguz torunudur ama simdiki Türkler atasini kesen atalarinin ustunde hükümranlik eden Göktürkleride öve öve bitiremezler. 4s kurali hep gecerlidir.
ayri yetten
(bkz: Osmanli Devleti Vs Anadolu Beylikleri).

Eger kardes isen haklarin tam olacaktir.1924'te Anayasa Egemenlik kayitsiz sartsiz milletindir demistir, 1962'de yani darbeden sonra ise Anayasada degisiklige gidilerek Egemenlik kayitsiz sartsiz TÜRK milletindir denilmistir...ne oldu bizim kardesligimize ? Devlet o bu su toprak tek millete verildi... benim kardeslerim anadoluyu isgal eden fransizin, ingilizin,italyanin, yunanin yok binlerce yil onceki sümerlilerin dilini kültürünü universitede görsün lisede yabanci dil dersi olarak islesin. Bende ana dilim olan kürtceyi kendi yasadigim toprakta ögrenemiyeyim... bakin dikkat edin Türkce ögrenile biliyor neden kürtce demedim isgalci devletlerin dillerinden bahsettim. Dilimin degeri isgalcinin dilinin degeri kadar yoksa, Kimse beni kardeslik yalanlari ile uyutmasin.

aylar sonrasi editi: ne cok sinirlenmisim lan. normalde cok sakinim ha valla.
sami ırkına mensub ortadoğu halkına verilen isim.
doğu'da bazılarına verilen ad.
türkçe karakter kullanılmaya başlandıktan sonra açılan başlıklardan biri.bu ne ya başlık çöplüğüne döndü sözlük nasıl düzeltceklerini merak ediyorum. (bkz: kurt)
bir oyunun oyuncaklarının bir kısmı, kalanı da türkler*
türkiye topraklarında soyları yetiştiği halde "kürdüm ben, hepinizi skerim!" triplerine girdiği sürece, nefret edeceğim insan grubudur. hatta "kürde kadar komünist" lafı vardır ki, yani türk olduğum için değil, insanlık adına nefret ederim bu kürtlerden manasında.

bak kardeşim, niye ayrımına varamıyorsun? derdim kürt olman değil. o kadar ayrımcı olsam zenciyi de sevmem mna koyim, en belirgin ırk farklılığı. ama hayır, hepsi eşittir gözümde, farkındayım kendi isteğiyle zenci olmadı adam. ha olduysa bile, kendi isteğiyle, bana ne? sen de öylesin. kürt doğdun, kürtlerin de bir halk, ırk olduğunu düşünürsek; eyvallah, benim sana sataşmaya, saldırmaya hakkım yok.

fekat...

türkler orta asya'da yaşamış, akabinde anadolu'ya gelmiş. şöyle bir bak. tarih boyunca türklerin yaşadığı bir karış toprakta yerin yok senin, yurdun orası değil. iran-ırak bölgesindesin, ki burası türklerin en fazla fethettiği bir yer olmuştur; iran, ırak hiçbir zaman türk yurdu olmamıştır, olmasındır da. orası sizin çünkü. yeriniz yurdunuz orası, sizin vatanınız orası. konuştuğunuz dil oranın dili. ama ısrarla türkiye'ye gelip, utanmadan kendi devletini, bir de üstüne ayrıcalıklarını istiyorsun.

güzel kardeşim, bak senin ırkdaşlarına bir göz atalım. her pisliğin altında isimleri var. sokağın ortasında balgam atan kürt, sevgilime anneme kız kardeşime öküz gibi bakan kürt, medeniyet bilmeyen kürt. belki sen süpersin, modernsin, ama hepinizi ayrı ayrı mı inceleyeceğim lan? hayır abi, bak dedik ya; senin yurdun burası değil. sen türkiye'de mi yaşayacaksın? yaşa baba. efendi gibi, insan gibi davranacak mısın? evet. türk milletiyle didişmeden, kendini türk toprağında, türk için çalışan bir insan olarak görecek misin? evet. yani gayet güzel şeker gibi adamsın. o zaman gel hacı, seni türkten şundan bundan ayıranı eşek siksin, o kadar diyorum. ama her türlü pisliğin altında bu ırkdaşlarının adı varken, ben 15 milyonluk istanbul'da 5 milyon tane kürt görüyorsam; çoluk çocuk demeden öldüren şerefsizlerin partisine, 2 milyon oy verip de "buralar bizim olmalı" diyebiliyorsan...

allah belanı versin. almanya'daki türkleri düşün. birisi çıksın desin ki ben bu almanları istemiyorum, burası bizim toprağımız sayılır zaten aynı ırktanmışız, parti kuruyorum, alıcaz ulan buraları. sonra almanlara saldırsa, çocuğuydu kadınıydı vursa. o insana ne dersin sen?

ben de sana onu soruyorum.

bi siktir git, senin yüzünden yaşayamıyorum. biraz medeni ol, canımı ye. bütün ırklara aynı gözle bakıp da sana "siktir git" diyorsam bir sebebi vardır elbet. ha bana ırkçı diyeceksin. çarpılırsın abi. bak ne dedik, efendi ol canımızı ye. ama kusura bakma, genellerim çok pis. "türkiye cumhuriyeti"nde, türkiye aleyhine binbir türlü şerefsizlik yapan pkk soysuzlarını destekleyen köpeklere "2.200.000" oy veren "kürt" insanına, ben çıkıp da gel demem. ağız dolusu da siktir git derim.
sosyojenik (toplumsal kökenli) bir nevroz halinde bulunan heterojen insan topluluğu...
türkiye'nin yüz karalarıymış bunlar(!) mesela, türkiye'de yılbaşı kutlamalarında taciz mi oldu? kesin kürtler yapmıştır, türkler böyle şeyler yapmaz. uyuşturucu ticareti mi? yok abi türklerin ne alakası olur bu tip şeylerle, kürt dediğin adam genlerinde taşıyor uyuşturucu tüccarlığını, silah kaçakçılığını, tacizciliği, caniliği, hırsızlığı, kapkaççılığı, vatan hainliğini, serseriliğini.

türk nerden bilir uyuşturucuyu, silahı, tacizi, tecavüzü, cinayeti, çalıp çırpmayı, vatan hainliğini. çok temiz insanlardır onlar. cık cık cık.

kardeşim, adam yapıyor bir suç, bunun kürtü, türkü mü olur? cinayet işleyen kürt varsa, silahtan nefret eden kürt yok mu? ya da tam tersini düşün işte.

edit: ya entry'deki ironi anlaşılmadı ya da bu ulusözlük yazarları harbi kafatasçı.
çalışmaktan yorulmayan, pire için yorgan yakan, iki tane kürtçe kelam ettiğinde sağlam kanka olan, ama asla dost olamayan tc üzerinde yaşayan vatandaşların bir kısmına verilen sıfat.

edit: her kürt abdullah öcalan ı sever. sebep budur ki kürtten dost olmaz adam olmaz demedim. ama adam olmayanlar burda var. *
doğuda zor şartlar altında yaşayan versiyonlarını bilmem ama batıdakilerin "varlık içinde yokluk" yaşadıklarına şahit olduğum, olmaya da devam edeceğim insan grubu.

her milletin, her ırkın kötü örnekleri olduğu gibi iyi örnekleri de vardır tabi. hepsi pistir, kötüdür, şöyledir böyledir diye genellemek olmaz. mesela yan komşum, yaklaşık 20-30 senedir izmir'de yaşayan, diyarbakırlı kürt bir aile. gayet eğitimliler, en azından kendilerini yetiştirmişler. her 29 ekim'de, 19 mayıs'ta, her milli bayramda bayrak asarlar pencerelerine. ama bu onların kürtçe konuşmasına engel değildir, kürtçe konuşmaları da yukarıda saydıklarımı yapmalarına engel değildir.

bu ve bunun gibi iyi örnekleri dışında çocuklarını sırf "her ay fazladan gelecek 3-5 kuruş" olarak görüp, ilerde çalıştırmak üzere dünyaya getiren zihniyete sahip olanları da ne yazık ki vardır.

şöyle ki:

çocukların geneli küçükken sabah okula gidiyor, akşam ve boş olduklarında hurdacılık yaparak ailenin geçimine katkıda bulunuyorlar, iş yapabilecek yaşa geldiklerinde, fabrikada 400-500 ytl karşılığında çocuk işçi olarak çalışıyorlar, anne ya çocuklarla beraber fabrikalarda çalışıyor, ya çöplerde plastik-kağıt vs.leri toplayıp satıyor ya da evlere gündelik temizliğe giderek aileye katkıda bulunuyor. ailenin babası da inşaat işçisi.

ailenin çocuk sayısı minimum 5. aslında bu rakam 12'yle 15 arasında da seyrediyor ama biz 5 diye alalım.

bu çocukların hepsinin bir fabrikada çalıştıklarını varsayarsak, 2500 ytl gibi bir meblağ çıkıyor karşımıza. sadece çocukların gelirlerinden oluşan bu meblağ bile türkiye'deki çoğu ailenin aylık gelirinden katbekat fazla. bunun haricinde anne ve babanın da eve ayda 500'er ytl getirdiğini düşünürsek; bir aylık gelir oluyor 3500 ytl.

merak ediyorum aylık 3500 ytl'lik gelirle neden gecekonduda yaşar insan? ya da gecekondunun tepesine çift çanak taktırmaya para bulur da neden elektriği kaçak kullanır? okullarda maddi durumu yetersiz olan öğrencilere verilen eğitim bursunu almaya neden son model arabalarla gelir bu insanlar?!

çocuklarını okula bile göndermez çoğu. okulda para kazanamaz çünkü çocuk. eğitime destek kampanyaları kapsamında ev ev gezen eğitim gönüllülerine de çocukları okutmamalarının nedenini evin annesi "paramız yok" diye açıklar kolunda dirseğine kadar bileziklerle.

bazıları cidden zengin olur, antalya'da çoğu otelin sahibi kürttür mesela. ya da izmir'in en güzel yerlerinin işletme hakları kürtler tarafından alınmıştır. para kazanıyor olmaları cehaletlerini almaz ama. onca malın mülkün arasında bi üniversite bitirmez ailenin çocukları, kendilerini geliştirmezler.

doğudaki sefaleti, fakirliği gösterip terör faaliyetlerini meşru gösterme çabasına girer çoğu. manisa'nın köylerinde de vardır fakirlik, rize'nin bilmemne köyü de gelişmemiştir. ama bilmezler ki manisa'nın, rize'nin, çanakkale'nin, malatya'nın köy sakinlerinin 3-5 kuruş için hainlik yapmadığını.

sonrada biz fakiriz, açız, eziliyoruz, şöyleyiz böyleyiz.

bakayım, cidden çok sevimlisiniz.

bir türk, bir kürt, ya da bir fransız;

bir insan düşünün insan gibi yaşasın, insan gibi düşünsün, insan gibi farklılıklarını ortaya koysun ve insan gibi insan olsun...

başka bir insan düşünün tek hedefi insanı insana vurdurmak olsun...

insanların konuştukları dilleriyle, yaşadıkları coğrafyalarıyla, beğendikleri filmleriyle ayırmaya meraklı insanlar oldukça farklı insanlar olarak gösterilmeye devam edilecek insan topluluğu.

ayrıca insanın farklılıklarını farklılık olduğunu bilip ve hayatı güzelleştirenin ise bu farklılıklar olduğunu öğrendiğimiz anda ve tek değerlendirme unsurun "saf" insan vicdanı haline geldiği zaman geriye kalan farklılıklarının gerçekten bize lazım olan farklılıklar olduğunu anlayacağımız "insan"lar.

vicdan olgusunun en büyük sınavı..
kardeş halk.

bir ergenekoncu , ülkesini yabancı istihbarat servislerine pazarlayan bir mit elemanı , ülkeyi kolay yönetebilmek için terörü el altından besleyen türk ne kadar türk olabilecekse , pkk terör örgütü mensubu da o kadar kürt olabilir...

dolayısıyla pkk sebebiyle kürt kimliğine ve halkına hakaret etmek , ülkemizin huzuruna darbe vurmaktır.

diyarbakır'da verdiğimiz 9 şehidi düşünüp , "diyarbakır belliydi" demeye yelteniyorsak , bostancıdaki olayda verdiğimiz diyarbakırlı şehidi hatırlamamız yeterlidir...
(bkz: murgo)
din kardeşi adı altında kardeşlerim(iz) olarak benimsemem(iz) gerektiği dayatılan-dayattırılan insan topluluğu.

bir de geneli(!) bu ülkeyi bölmeye çalışır, özerklik ister, göt ister, vibratör ister, şişirilmiş karı ister, şişirilmemiş karı ister, her boku ister.(bak kürt isen yanlış anlama geneli diyorum, hepsi demiyorum. sen kesin istemiyorsundur. kesin iyi kürtsündür sen biliyorum.)
akla hemen huzursuzluk, çirkinlik ve "agolovegolo dogolo" şeklinde yolda izde bağırarak konuşan barzoları getiren kelime.
bir zamanlar kürt bir sevgilim vardı. aile ve aşiret bağları yüzünden ayrılmak zorunda kaldık. dünyanın en devrimci topluluklarından biri olabilecekken, aile, din, aşiret bağları yüzünden her zaman feodaliteye esir düşecek yüreği kocaman, ama bir o kadar da titrek, ürkek insanlar.
Sürekli isyan eden bir topluluk.Bir ırk demiyorum,diyemiyorum zaten değil.Çeşitli milletlerin kanlarından oluşmuş bir halk diyebilirim. Tarihten bu yana ne edebiyat,ne bilim,ne teknoloji de başarılı olmuş,adam gibi bir devlet kuramamış bir topluluktur kürtler.Bunu aşağılamak için söylemiyorum aman sakın yanlış anlamayın değerli hümanistler maalesef gerçek böyle.Ayrıca "biz Med devletini kurduk " tarzı saçmalıklarınız da kaba yerlerimi Cem Yılmaz izler gibi güldürüyor.Medlerin Pers devleti olmadığını bilmeden tarih konusunda ahkam kesmenizse çıldırtıyor.Bu yazdıklarımı reddedemezsiniz.Üzgünüm ama hepsi doğru.Bir devlet bile kuramamış bir topluluk.Ancak şu da var ki Türkler tarafından günümüzde en çok şımartılan topluluk yaptıkları tüm ihanetlere ve Türk ulusuna verdikleri zararlara rağmen.Türkler demem ne derece doğru olur bilemiyorum,daha çok ümmetçi anlayışa sahip hükümetler,radikal sol kontenjanından faydalanan komo tayfa tarafından çok seviliyorlar.Nedenleri neler bilemiyoruz elbette akrabalıkları var diye tahmin ediyoruz.Ve konuşmamızı sabrın da bir sınırı var diye kapatıyoruz.Tarihin hiçbir döneminde hiç bir ihanet unutulmamıştır.Hele de Türk milleti kendine ihanet edenleri,evlatlarına pusu kuranları asla affetmemiştir.Kısacası bu kafayla giderlerse sonları hayırlı olmayan topluluktur efendim.
bizce * hala karda yürümektedirler.