bugün

merkezine cami yapılmasının nedeni; namaz kılmaya, ibadetini yapmaya gelen insanların diğer sosyal kurumlardan da faydalanabilmesinin sağlanmasıdır.
osmanlıcada bütünlük, umumilik, genellik, bolluk, çokluk, ziyadelik anlamlarına gelmektedir.
osmanlı imparatorluğu zamanında arap vilayetlerinde bazı medreselere, üniversite karşılığı verilen addır.
türkçe yerine osmanlıcaya geçişin ilk adımı olacak kelimedir. külliye arapça külli, ya da hepsinden gelir.
Külliye, cami ile birlikte medrese, ibadet, imaret, türbe, kütüphane, hamam, aşevi, (da-rüşşifa) kervansaray, çarşı, okul, hastane, tekke, zaviye binalarından oluşan yapılar topluluğu demektir.
demekki artık üniversite yerleşkelerinin içine camide yapılması gündeme gelecektir.
" karaköy kerhane külliyesi " gibi yakıştırmalarıd de hortlatacak olan kelime.
(bkz: beytepe külliyesi)
Bu gün yabancı bir arkadaşıma türkiye'ye gelmeden önce burası hakkında ne düşündüğünü sordum. Güldü mahçup gibi ama aslında beni mahcup edeceğindendi mahçubiyeti.. Türkiye'yi bilmiyorlarmış. Dışa kapalı kendini geliştirmeyen dilleri anlaşılmayan bir toplum olduğumuzu söyleyebildi. Belli ki üzerine fikir yürütmeye kayda değer bile görülmüyoruz.' Peki ya osmanlı? 'dedim. Elbette biliyoruz. Kim bilmez ki dedi.. Anlayana külliyen bir cevaptı..

edit: osmanlı kültüründeki cami ve çevresindeki ibadet, eğitim çatılarının tamamını kapsayan bir kampüs denilebilinir. üst paragraf bir tanım olmayıp, osmanlı geleneğini ve dilini yaşatma çabasına hedede hödöde yapanlara cevaptı.
cami avlusu.
" külli ye ! " daha yakışandır.
Günümüzde arapperest kişilik bozukluğunun bir yansımasıdır bu sözcük. Yerine güzel dilimizdeki güzel sözcük olan yerleşke kullanılmalıdır.

Vatansever türk gençleri olarak güzel ülkemiz turkiye'yi arapperest kişilik bozukluğundan kurtarıp kalkındırmaya yemin ettik.
Medrese : akıl temizliği.
Hamam : beden temizliği.
Cami : ruh temizliği.
Laik ve anayasal türkiye de yeri yoktur. Ama boşverin onların türbanlı bacıları çok çekti. Biz çekmedik.(!)
Arap sevici göt yalayıcıların, her gördükleri kurum üzerinde olur olmaz kullandıkları kelimedir.
Ama bir gün Türklük bilinci tekrar yükselecek ve tüm bu saçmalıklarınız yok olacak.
Kökenini merak ettiğim kelime.
1000 odalı lüks bir sarayı halka mütevazi ve sempatik gösterebilmek için kullanılan bir kelimedir.
Bir kadın ismi olabilir. Hüsniye gibi gibi.
Akıllara malum yeri getiren eski bir kelime.
KÜLLiYE: (Külliyet) Bütünlük, umumilik, genellik. * Bolluk, çokluk, ziyadelik. * Tar: Osmanlı imparatorluğu zamanında Arap vilâyetlerinde bazı medreselere, üniversite karşılığı verilen ad.