bugün

http://www.milliyet.com.t...216462/default.htm?ver=23

çok şey anlatır küba ile ilgili ve ekler bizim dünya ya sunacak bir sosyalizmimiz var peki sizin diye.
sovyetlerin dağılıp, yardımı kesmesi ile birlikte siki tutmuş ada ülkesi.
medyanın bize fahişeler diyarı olarak lanse etmeye çalıştığı dünyanın en gururlu ülkesi görmeyi istediğim tek amerika toprağı.
en dandik insanının bile bizim orta halliden daha zengin olduğu ülkedir! neden mi?

- iletişim bedava. (yuh)
- ulaşım bedava. (yapma be)
- sağlık hizmetleri (oha) bedava!
- eğitim hizmetleri (ne diyorsun!) bedava.
- sportif kaygılar, spor yapmak; bedava. (abooo)
- sanatla ilgili araştırma yapmak; devletin desteğiyle; bedava! (yok artık!)
- ev bedava! (olur mu lan!) (vallahi bedava!)
- sokakta yaşayan insan yok, devlet bakmak zorunda! (hassiktir!)
yani en dandiği bile bizden daha zengin...

yani neymiş, sosyal devlet olmak bedava kömür dağıtmak değilmiş.
sosyal devlet olmak, eğitim, ulaşım, sağlık, spor, bilimsel araştırma, barınma bedava demekmiş. tayyip bilmiyor mu? biliyor; işine gelmiyor. davos'ta ayar vermek, kömür dağıtmak kolay, buyurun sosyal devlet olalım azıcık beyim.
Yasaklar listesi:

Sömürücü ülkelerin bayraklarının yakılması yasak; çünkü onla...r yöneticileri değil o ülkenin halklarını temsil ediyor.

Karalamacılardan dahi olsa birsinin ölümüne sevinmek yasak; çünkü ailesinin acısına saygı duyulur.

Birilerinin karşısında diz çökmek yasak.

Onuru kaybetmek yasak.

Gerçekten özgür olmanın gücünü kaybetmek yasak.

Tartışmasız bir kahraman olan Fidel Castro'nun heykelini yapmak veya adına anıtlar dikmek yasak. Ona tapmak yasak, o yaptığı işleri insanlığın çıkarı için yaptığını, kişisel olarak çıkar sağlamak veya yücelmek için yapmadığını söyler.

Zaten hak olan bir şey için yalvarmak, dilemek onu bir mükafat gibi görmek yasak.

Tarihsel düşmanların özel hayatından konuşmak. Bu sebeple meşhur "Clinton ve Monica Lewinsky" meselesi hakkında bir tek Kübalının bile konuştuğu duyulmadı.

Halkın iktidarına ve yaşayış şekline karşı işler çevirmek veya ona karşı çalışmak yasak.

Cehalet yasak.

Marjinallik yasak.

Kültürel yozlaşma yasak.

Çocukların kaderine terkedilmiş bir şekilde sokaklarda uyuması yasak.

Az sayıda zenginin çok varlığının olması ve çok sayıda insanın az varlığının olmasını oluşturacak durumlara devletin göz yumması yasak.

Dünya üzerinde herhangi bir yerde üniversite okuma şansı olmayan gençlerin, hayallerine ulaşmak için ne yapacağını bilmeden çaresiz kalması yasaktır bu yüzden ELAM (Latin Amerika Tıp Okulları) kurulmuştur.

Muayene ve ameliyat parası olanağından yoksun olduğu için doktora gitme imkanını kaybetmiş insanların olması. Bu sağlık alanındaki problemler sadece Kübalıların problemi olarak değerlendirilmesi kabul edilemez. Bu sadece Kübalıların problemi değildir dünyada yaşayan kadın erkek yoksul halkların problemidir (Küba'nın yaklaşık 30,000 doktoru dünyanın yoksul ülkelerinde hizmet vermektedir; Çevirenin notu).

Beslenmede yetersiz düzeyin varlığı yasak.

Çocuk ölümlerinin olması yasak. Dünyadaki Katolik kilisesinin, dünya üzerinde kurbanlar almaya devam eden, kondom kullanılarak kaçınılabilecek hastalıkların, okullarda ve gençlik çevrelerinde konuşulmasını ve bunun önlemlerinin uygulanmasını yüzsüzce engellemektedir.

Dayanışma eksikliği yasak.

Duyarsızlık yasak.

insanların topluma karşı sevgi ve saygı duymaması yasak.

Dayanışma ihtiyacı olanlarla dayanışma eksikliği yasak.

iki yüzlülük yasak.
Başkalarının alınteriyle birkaç kişinin zenginleşmesi yasak.
...

bu yasakların neredeyse tamamı bizim ülkemizde "yasal" olup, normal karşılandığı için elbet küba'yı fakirler, hebele hubele diye eleştirenler olacaktır ama onlara türkiye'de sadece parası yok diye hastane kapısında ölen hastaları hatırlatınız.
abd bayrağından ayrılıp ve bütün baskılara rağmen o bayrağa geri dönmeyen elli birinci yıldızdır. abd yanında bir avuç kadardır ama abd'den çok daha güçlü bir ülkedir.
bana deseler ki "dunyada sadece bir ulkeyi gezip gorme sansin var, iyi dusun tasin ve cevap ver"; iste hic dusunmeden cevap verecegim yegane ulke.
romantik doktorlarını bizim parayla bir ekmek fiyatına çalıştıran ve doktorların hataları ile aslında kayıtlara geçmeyen tonla insanın telef olduğu sanal ülke.
kübalı ispanyolca hocamın anlattığına göre;

-bir doktorun alacağı maaş en fazla 75 dolarmış.

-kendisi elektrik elektronik mühendisi olan hocam aylık 22 dolar maaş alıyormuş.

-elektrik, su, ısınma, eğitim ve sağlık giderleri devletten karşılanıyormuş.

-benzin çok cüzi bir miktarda satılıyormuş.

-puro ve içki sanıldığının aksine pahalıymış. (bir 50'lik 5 dolar gibi)

-insanlar temel ihtiyaçlarını daha ucuz olsun diye black market diye tabir edilen el altı mekanlardan alıyorlarmış. bu mekanlar sürekli denetiliyormuş polis tarafından ve ceza kesiliyormuş. bu yüzden polisi sevmezmiş kübalılar.

-birkaç sene öncesine kadar bir kübalının kübada bir otelde kalması yasakmış (lükse kaçıyor diye)

-kübanın en iyi doktorları gelecek kaygısından dolayı yurt dışına kaçıyormuş hep.

-bir evi olanın bir evi daha bir arabası olanın bir arabası daha olamıyormuş.

-yurt dışından gelen insanlar ya otelde ya da devletin izin belgesi verdiği evlerde kalabiliyormuş. hatta bunları bana anlatan kişi bir türkle evli olduğu halde izin belgesi olmadığı için eşiyle aynı evde kalamamış.

-eğitim üniversite seviyesine kadar vasatmış. bizdeki gibi öss benzeri bir sınavla alıyorlarmış öğrencileri üniversitelere.

-bir dolar 24 pesoymuş.

-insanlara et yemek lüksmüş. şöyle ki, 6 adet tavuk kanadı 5-6 dolar arasında değişiyormuş.

-kübanın herhangi bir milli takımında oynayan bir oyuncu küba dışında herhangi bir yerde oynayamıyormuş. (değişmiş olabilirmiş.)

-yurt dışından gelene cennet olan küba, kendi içinde cehennemi yaşıyormuş. (aynen bunu dedi)

-bir inek öldüren bir adam öldürenden 6 kat daha ağır ceza alabiliyormuş. (nedenini söyledi ama hatırlamıyorum şimdi.)
her şeyiyle gelişmekte olan ortadoğu ülkelerinden kat kat üstün olan sosyalist bir cumhuriyettir.
(bkz: paz en el pais paz en el mundo)
bulundukları yerler, nüfusları ve yüzölçümleriyle birlikte eyaletleri:

- Camagüey
- Ciego de avila
- Cienfuegos
- Ciudad de La Habana (havana)
- Granma
- Provincia de Guantanamo (Guantanamo*)
- Holguin
- Isla de la Juventud
- La Habana
- Las Tunas
- Matanzas
- Pinar del Rio
- Sancti Spiritus
- Santiago de Cuba
- Villa Clara
Eski arabaları, neşeli insanları ve purosuyla Küba.

Ve en önemlisi Comandante Che..

görsel

görsel

görsel

görsel
şerefli ülkedir.
sosyalistmiş, ezilenin olmadığı ülkeymiş, şerefli ülkeymiş.

iktidarın abiden kardeşe kaldığı yönetim biçimine sosyalizm deniliyormuş, onu da öğrenmiş olduk. Kuzey Kore ile birlikte iki adet "monarşik sosyalizm"imiz oldu. Acaba Azerbaycan ve Suriye de sosyalist mi? babadan oğula hesabı orada da var malum. Bu sosyalizm denemelerine, bütün yıkımları, kaybettirdikleri, heba ettikleri hayatlar filan için üzülüyorsam da hepsi klasik monarşik totaliter rejimler haline dönüşünce de gülmeden edemiyorum.

Hadi bakiyim tatlı su sosyalistleri, iktidar abiden kardeşe, babadan oğula nasıl geçiyor; işçi sınıfı buna nasıl bakıyor, anlatıverin de gülelim.
özel sektöre daha fazla izin vermeye başlayan ülke.

evet komünizm'de böylece tamamen tarihe karışmış oldu dersek yeridir.
sen yıllarca bütün dünyayı karşına al, kendi yağınla kavrulmaya kalk, dünyanın en büyük devrimcilerinden birini çıkart sonra "özel sektör"e izin vermeye başla.

oldu mu şimdi bu, hani senin şerefin?
sabah gazetesine göre özel sektöre izin vermeye başlayan ülkedir. ancak ne cumhuriyet gazetesi'nde ne haber sol internet sitesinde böyle bir haber yoktur. ancak, işçi sendikaları zora giden ekonomik şartları rahatlatmak amacı ile istihdam fazlası olan yerlerden işçi kaydırma yapacaklarmış.

beni korkutan birkaç nokta; erken emekliliğin kaldırılması ve yüksek primlerin düşürülmesidir. bunların ekonomiyi rahatlatma aracı olarak olmasını düşünmek istemekteyim.

küba'ya şeref meref soranların ülkeleri ise yıllarca abd'nin götünü yaladı. asıl hani bizim şerefimiz?
ve kaldıki, küba anayasası özel sektöre gerekli sınırlamaları getirdikten sonra, işçilerin haklarını özel sektörde çalışan işçiler için garantiye aldıklarında ve şartlar özel şirketler içinde aynı oduktan sonra, -yani bunlar oturulur düşünülür ve düzenlenir- sosyalizm sarsılmaz reisler..

tek korkum devlet kapitalizminin yaşanmamasıdır. yoksa "kapitalizm geliyoooor diyenler" rüyalanırlar.
domuzlar körfezi çıkartmasını geri püskürterek onurlu bi yaşamın kapısını aralamış olan sosyalist ülke...
hala abd nin iştahını açabilen ülke.
domuzlar körfezi nden kalma bir gıcıkları var hala.
"şöyle bir işgal etsek de sömürsek ırak gibi" düşünceleri mevcut.

fidel castro ya ise barbar , terörist ve cani yakıştırması yapabiliyorlar.
herhalde abd halkının zihnini bulandırmak için bunlar.
birgün gidip göreceğim ülkedir. *
küba'daki düzen bir burjuva demokrasisi değildir.Yarım yüzyıllık komünist rejim, aralıksız süren abd ambargosuna ve soğuk savaş sonrası sona eren sovyet desteğine rağmen ayakta kalmayı başarmıştır.
küba, küba, küba...
tüm zorluklara rağmen ...
umut, tutku, aşk gibi diri ve taze...
içinde bulunduğu durumdan dolayı castro'nun sistem artık çöktü dediği ülkedir
orta amerikada yer alan ve başkenti amerika olan ülke.
(bkz: puro)
bu akşam ayna'da küba'ya gitmişti. ülke çok güzel tertemiz yemyeşil denize sıfır mis ibi yer. ve türkiyede kazandığın parayla orada çok çok baba tatil yapabilirsin.

ve sonra bir adam gösterdi. adam 82 yaşında. fidel'le aynı odada kalmış. guevara'yla birlikte savaşmış. adamın yaşı 82 ve çalışıyor. ben çok yaşlıyım deyip oturmuyor.

vücudum dinç, ben iyiyim ve çalışmalıyım diyor. ülkeme hizmet etmeliyim çünkü ülkemin daha önemli işleri var bizlerle uğraşmamalı gibi şeyler söylüyor.

bizdeki komünistlerden çok daha farklı. yalan dolan değil. iyi insan, temiz insan.
güncel Önemli Başlıklar