bugün

dert etme bu zamana kadar alamadıysan daha da alamazsın. geçmiş olsun.
20 ay önce deli cesaretiyle giriştiğim eylem.
Ömrümde ilk defa 2 yıl kadar kirada kaldık,ev sahibimizi hiç görmedik ama her ay verdiğim paranın boşa gittiğini düşünerek evim, yuvam olsun fikriyle faizler yüksekken giriştim.
5 ay yüksek faizle ödeyip sonra yapılandırdım, beş kuruşsuz aylarım da oldu ama hiç kredimi sektirmedim şükür.
1) Ev parasının %50-%75 arası atıl nakitin vardır, düşük faiz yakaladın mı yapıştırır gidersin.

2) Anan baban deden ninen pohpohlar, çek oğlum sıkışırsan biz öderiz der çeker borcun altına dümdüz yatarsın. (bazılarında kız tarafı da destek oluyor)

Bunların dışında bir durumdaysanız boşa hayal kurmayın. Kirada oturmaya devam.
Hayatımda yaptığım en çılgın eylem idi. Zor bir karardı. Ama aldığınız borç TL cinsinden olduğu ve tl sürekli değer kaybettiği için borç sabitleniyor gelir az da olsa artıyor bu da refah seviyesinde artışa neden oluyor. 5 ay önce aldığım ev şu an 150 bin daha pahalı. Ama taksitler sabit. Şüphesiz Balıkesirli borçludur.
Şu zamanda zordur. 2010 öncesi çok kolayken, 2010-15 arası yine zorlamıyordu. Şimdi yapıp beceren varsa helal olsun.
kredi çekip ev almak için bile önce paranız olması lazım. o yüzden size mantıksız gelebilir. olay mantıksız değil siz fakirsiniz.
Kredi çekip ev almak ancak çektiği kredinin 2 katını geri ödemek ve aldığın eve bir sürü yeni masraf edip düzene sadece kulak arkanızın kaldığını söylemektir.
Mantıklı bir eylemdir;
150000 tl birikimim var 150000 kredi çektim ve 300000 tl lik bir ev aldım. 120 ay kredi oranı 2531 tl maaliyeti 303 bin tl bak gördün mü %100 faiz aldı şerefsizler ama kazın ayağı öyle değil ev almasan kira vereceksin kardeşim 1100 1200 kira vereceksin ve her sene minimum %10 kiran artacak işte o 150000 senin kira masrafın aslında yani sen faiz ödemedin kardeşim bankadan taksitle ev aldın ce taksidin bitene kadar kira ödedin.
Kredi ile hic birşey almadım, almam da. Büyük konuşmak istemem tabi. Allah mecbur bırakmasın.
akıllı adam işidir. köylü gibi elindeki parayı bir eve yatırmaz. elindeki parayı farklı yatırım alternatifleri ile değerlendirirken, kredi ile elde ettiği para sayesinde sermayesini arttırır.

öz sermayesine güvenen ve çift yönlü yatırım yapma kapasitesine sahip kişilerde gözlemlenen eylemdir.
beyaz yakalıları "kira öder gibi" kalıbıyla her şeye ikna ettikleri için, muhtemelen kira ödeyeceğime kendi evimde otururum mantığı kullanılmış.

kira öder gibi..
kira öder..
kira..
kariyerinize güveniyorsanız, standart ihtiyaçlarınızı karşılıyor, sosyal olarak aktif kalabiliyor ve kenara minumum 5000 tl para ayırabiliyorsanız yapmanızda sakınca yok artısı var.

ama hayatınızdan kısıp(tasarruflu yaşamayın demiyorum) alacaksanız sakın bunu yapmayın. sakın, sakın, sakın... böyle bir durumda kapitalizm sizi sadece kölesi yapmaz, ruhunuzu da orospu yapıp bizzat pezevenkliğini yapar.
insan ömrünün değerinin sadece bir ev olduğunu anlar.
Gereksiz iştir.
yine baska bahara kaldi.

zaten ev alsaydim annem hemen bir kadin bulup beni bayiltip evlendirir.
gozumu bir acmisim evliyim.

kabus gibi.
Kredi cekmeden ev almak, araba almak, düğün yapmak mumkün degil. Gelinlerin babası da uyanık olmuş 120 gr altından agız acıyorlar kız istemede. Cünkü kızlarının prenseslerinin seyi de altından.
Eve çalışmanızla bitecek bir süreçtir. Bizim memlekette kimse yerini bilmiyor. Herkes herkesin efendisi olmanın derdinde.

E demezler mi adama sen ağa ben ağa bu ineği kim sağa diye?

Bir de eve çalışacaksın diyelim 15 sene.. gençlik, dinçlik bitecek. Belki kanser olup öleceksin...

Senin çektiğin ceremenin kaymağını kimbilir kimler yiyecek...

Dünyada kiracıyken hepimiz, neyin mal mülk hırsıdır onu da anlamam.
insanı büyük bir borç bataklığına düşürecek eylemdir.
bütçeme uygun evi tam 40 gün aradım, bulamadığım için kredi de çekemedim ev de alamadım...mal gibi kira ödemeye devam...
Bugünlerde bankaların dolup taşması ile ortaya çıkan durum. 40 yıl çalış ve sadece ortaya çıkan bir kuru ev. Düzene bak ey dost.
resmen deliliktir. 250 bin lira dolaylarındaki bir kredinin 10 yıl sonunda toplam geri ödemesi 600 bin lira civarında.
çekmeden alınmayan durumdur.
bankaların kucağına seve seve oturmak zorundayız.
emlak fiyatlarının balon tabiriyle tasvir edildiği, kredi faizlerinin 0.90 seviyesinden çok uzak olduğu ülkelerde deliliktir.
Bunu kaç arkadaşımla konuştuysam kredi çekmekten vazgeçtiler. Hesap basit. Kısa tutucam ayrıntılı tartışmak isteyen varsa buyursun.

Atıyorum 300 bine ev alacaksın krediyle 450 bin yapiyor. 10 yılda 150 bin lira faiz ödeyeceksin. Ay başına Yaklaşık 1300 lira demek. Bir de Aynı paralara ve hatta daha azına kirada oturup, kredi çekmişcesine her ay kredi öder gibi kenara artı bir meblağ attığını düşün.

Bu önerinin Artı olan kısmı, her ay para biriktirmek zorunda da degilsin. Ağır masrafın çıktıysa o ay harcamanı rahatça yapabilirsin. Senden para bekleyen bir banka yok. Kafa rahat. Mesela Kredi borcunu öderken arabanın motoru yiyip 10-15 bin lira masraf açtıgını düşün. Aylık 3 bin 500 TL ödeme artı 10-15 bin masraf. Çık işin içinden çıkabilirsen. dimi. Ama kiracı olarak yaşayıp kenarda birikmişin varsa rahatsın. Yap harcamanı önündeki aylara bak.

Buradaki rakamlar farazi. Yaşadığın şehire ya da bütçeye göre istediğin gibi oynama yapabilirsin. hepsi aynı kapıya çıkıyor.

Kafa rahatlığı ve huzur çok önemli. iş hayatında borçlu biriyle borçsuz ve kafası rahat biri arasındaki farkları sen düşün, uzun uzun anlatmaya gerek yok.

Velhasıl kelam, bu yamyamlardan Kredi çekip acımasız Sistemin kölesi olmayın sevgili dostlar. Ha bankanın kiracısı olmuşsun ha hacı Muharremin. Tek fark psikolojik rahatlık ve bu 10-15 yıllık bir süreçte çok ama çok önemli bir fark.
Bu faizlerle mümkün olmayan eylem.