bugün

insanın birazda olsa gaza gelip bişeyler yapma aşkı şevki
yeni bir hizmet ve para sektörü
kisisel gelisim kitaplari ile desteklenen, yepyeni bir ticari sektör.
"self-improvement is masturbation. and self-destruction." tyler durden [ya da, chuck palahniuk]
http://www.kisiselgelisimdergisi.com/
insanları fazla gaza getirmek ve abartılı bir yapısı olması nedeniyle kişilerde güven kaybı, stres yada depresyona sebep olması gibi bazı dezavantajı olduğu doğru olmasına rağmen kişisel farkındalık ve iç disiplin kavramlarına ışık tutan ilk adımı sağladığı için faydalı olarak gördüğüm, türkiye'de yeni gelişmeye başlamış ve piyasada yeni sayılabilecek bir sektördür. avrupada yıllardır uzmanlar eşliğinde kullanılmak ile birlikte türkiye'de mesleki alanında profesyonel yapan kişi yok denebilir. kişisel gelişim olarak adlandırılan sistemin genel bir yapısı olmak ile birlikte çeşitli kişi ve eserler para kazanmak maksadıyla farklı bir şeyler üretiliyormuş ve sunuluyormuş gibi gösterseler de bu alanda uzman kişilerin neşrettiği üç-beş kitap ile bu sistemi idrak etmek mümkündür.
son yıllarda ortaya çıkmış olan furya. birkaç kitap okur, bir iki konferansa katılırsınız, acaip gaza gelir 'tutmayın lan beni' triblerine girersiniz, dünyayı kurtarabileceğinize felan inanmaya başlarsınız ama belli bir süre sonra fısss.hiç bir şey kalmaz geriye, siz yine aynı sizsinizdir.
(bkz: içinizdeki öküze oha deyin) *
(bkz: kişisel geriliş)

serbest çağrışım
kitaplarla , seminerlerle olacak iş değidir .sadece farkındalık yeterlidir .
kişinin sadece keni kendine başaracağı gelişimdir.
Yani bu uzmanlık nası bir uzmanlık ki insanın duygusal yanını değil de iş yaşamını düzeltmeyi vaad ediyor? Adam hayatında o işlerde bulunmamış ama o işte nasıl en başarılı olacağını sana öğretiyor. Nasıl olacam? işte düz durcan, kendine güvencen, sırıtcan, baston yutmuş gibi olacan, insanlar seni görünce iyi görecek, kırmızı giyecen kalbini sevecen.. fasa fiso bir şey işte.
neyle yaparsanız yapın, ama asla kişisel gelişim kitaplarıyla yapmayın diye öğüt verilesi şey.
http://www.kigem.com/
aiesec'in üniversite öğrencileri ve yeni mezunlara sunduğu bir fırsattır.

AIESEC Nedir?

Yüksek potansiyele sahip üniversite öğrencilerinin kendi potansiyellerini keşfedip geliştirebilecekleri sürekli olarak genişleyen uluslararası eşsiz bir organizasyondur.

AIESEC, tamamen üniversite öğrencileri tarafından yürütülmesi nedeniyle gerçekleştirdiği faaliyetlerde üyelere tam sorumluluk verilerek kendi potansiyellerini keşfetme ve organizasyon becerisi, proje ve takım yönetimi, stratejik düşünme, karar verme, planlama yapma-uygulama ve daha güçlü iletişim kurma konularında tecrübe edinme fırsatı sunar.

AIESEC'in bu sayısız fırsatlarından herhangi biri ilgini çekiyorsa ayrıntılı bilgi ve üyelik başvuru formunu doldurmak için web sitemizi ziyaret etmeni öneriyoruz.

http://www.aiesec.org.tr
(bkz: genç beyin dergisi)
bak hayat çok güzel, istersen başarırsın, bak bu mal bile başardı ama sen salaksan yinede üzülme, diğer kitabımıza bekleriz.

bu fikrin temelinde yukarıdaki görüşler yer alır. boştan yere kitapları almayın ki eğer alacaksanız da bana mesaj atın ben bendeki kitapları size yolluyayım.*
kendini yeterince tanıyan insanların bu tarz kitapları okuduktan sonra kendisini kitapta yazılan özelliklere zorlama sanatı.
kitaplar insanların kendilerini daha iyi tanımasına yardımcı olursa ne ala ki kişisel gelişim burada başlar. kişisel gelişim kitaplarında yazanlara kendini uydurmaya çalışmak yerine bir kaç faydalı fikri tutmak yeterlidir.
an itibari ile bir kişisel gelişim merkezinin sitesini bitirmiş bulunmaktayım.
http://www.bizzkisiselgelisim.com
(bkz: mümin sekman)
bunca yıl boşuna uğraşmışım. kişiliğimi geliştiricem diye. oysa ben kendim olmalıymışım bu kadar basit. kendimi mutlu edemezsem kimseyi mutlu edemem. kendimi sevmezsem kimseyi sevemem. fedakarcılık oynayıp sonra "aaaa bana karşılığını vermedi" diye sızlanan tiplerdendim. demekki fedakarlık kesinlikle çıkarcılıktır. inan olsun. ne olsun? aşk olsun...
Hiç gerek görmediğim para tuzağı sektör. Kendine güveni olmayan insanlar hedef kitlesidir, zalimdir, dolandırıcıdır. Bir sürü para döker gider kitaplar, cd ler satın alırsın. Üstüne bazı insanları da yevmiyeye bağlar seni yönetmesine izin verirsin. Git dışarı çık, önüne çıkan ilk sosyal etkinlik davetine evet de ve sonrakine, sonrakine. Hiç davet yoks bir kursa yazıl. Gitar, yabancı dil ne olursa.
zıddı genel gelişim oluyor sanırım. ya da çoğlu muydu be. *
kişisel gelişimin yüzde yüz sağlanacağı bir formül veriyorum: Zühd ve takvanızı ziyadeleştirin. bitti.