1. 1.
  osmanlı'ların yani türk'lerin atalarının mensup olmuş olduğu, anlamı: "kuvvet ve kudret sahibi grup" olan topluluk.
  5 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  Osmanlı ailesi 24 Oğuz boyundan biri olan Bozokların Günhan soyunun Kayı boyuna mensuptur.
  4 ... carandiru_tsn
 3. 3.
  (bkz: oguz boylari)
  -1 ... kara hilal
 4. 4.
  her boy ve çeşit bulunur nidalarıyla ele avuca sığmayan osmanlı devletini kuran boydur.
  1 ... bl
 5. 5.
  Türklerin ataları olarak tanımlanmaması gereken boydur.Kayılar Orta Asya'dan göç ederek Anadolu'ya gelen Oğuz boylarından biridir.Onaları diğer boylardan önemli yapan ise Osmanoğulları'nın da bu boya mensup olmasıdır.
  Kayılar Anadolu'ya ilk giren Türk boylarındandır.Söğüt-Domaniç civarında yerleşmişlerdir.Günümüzde de Bursa-Bilecik civarında Kayı boyuna mensup aileler bulunmaktadır.
  5 ... mavi
 6. 6.
  Oguzlarin bozok kolundan, osmanlilar'in da mensup oldugu boydur. "kuvvet ve kudret sahibi" anlamina gelen kayilar'in simgesi iki ok ve bir yaydan ibarettir.
  ... radament
 7. 7.
  oğuz soyudur. kayı boyunun bir de kınık aşireti vardır ki bu da ertuğrul gazi ve osman gazi'nin mensubu olduğu, osmanlı devletini kuran aşirettir.
  1 -1 ... hemfuckirhemsuurlutospaga
 8. 8.
  kayi boyu oğuz soylarından gelmiş olup toplam 24 boyun temsilcisi yani lideridir. O zaman ki oğuz boylarına ait her bir isim halen Çankırımızın bir çok köyünün adıyla aynıdır. Ahilik evranında esnaf kahyasının Yaren teşkilatında Başağa'nın temsil ettiği boydur.
  1 -2 ... cumanicus
 9. 9.
  osmanlılıların mensubu olduklarını "iddia" ettikleri oğuz boyu. iddia ettikleri diyorum, zira aşıkpaşazade'nin anlattıkları ve daha sonra da resmi görüşçe tekrar edilenler dışında bilinen hiçbir şey yok. ha yalnız bu boya mensub olmamalarına işaret edecek çok şey var. bu uzun bi mevzuu. osmanlı imparatorluğu'nun varlığını meşru göstermek için uydurduğu hikayelerden bir tanesi bu da. bilahare uzun uzun anlatmak lazım. yalnız kuşkusu olanlar için bir iki osmanlı tarihçisinin yazdıklarını okumak iyi olur. sonra çok güzel bir panel bildirimi var mesela, kitaplaştırdılar. "osmanlı devleti'nin kuruluşu: efsaneler ve gerçekler" diye. imge'den çıktıydı... halil inalcık bile osmanlılar'ın kayı boyundan geliyok, soyluyuz olm biz tadındaki efsanelerine de kısaca "masal" demiştir zaten. ki halil inalcık deyince osmanlı tarihinde akan sular durur. bırakın türkiye'yi, dünya üzerinde dahi. ha bu savlarımı halil amca'nın yaşayan en büyük osmanlı tarihçisi olması olgusuna da dayandırmaya gerek zaten yok orası çok çok ayrı mevzuu.*
  4 -9 ... scipio
 10. 10.
  Bugün rezil olduğum boy.

  Liseden milliyetci arkadaslar bulustuk bugun. ince yemek yedik sonra sohbet ettik. Konu oguzlardan acildi, baya konustuk. En sonunda arkadaslardan biri 'osmanli ailesi de kayi boyundan ama hangi oguzda hangi koldu unuttum useless senin bilmemen imkansiz, soylesene bi' dedi. Ben de kalakaldim.
  Evet. Karizma da gitti sozluk hem de mustakbel esimin yaninda. Offf offf.
  Lanet olasi oguzlar.
  1 -6 ... useless