bugün

çilekeş'in mart 2008 sonunda çıkacak olan, sabırsızlıkla beklenen ikinci stüdyo albümü ayrıca prodüktörlüğünü de tarkan gözübüyük üstlenmiştir.
(bkz: Akrep)
(bkz: Diril)
(bkz: Katil Dans)
(bkz: Her Deniz)
(bkz: Kulağakaçan)
(bkz: Hit Dalaşı)
(bkz: Sınır)
(bkz: Bir Ses Yap)
(bkz: Pervazda Tatil)
albüme adını veren şarkının adı sözleri de şu şekildedir.

BiR KALEMDE ANLATSAM
iKiLEMDE KALIR ÇÖZEMEZSiN
BiR BAKIŞTA GÖRÜR OLSAN
iÇiMDE DERiN iZLER VAR

NE iÇiN GELDiK DÜNYAYA?
SENDE BiR FARKINA VARSAN
YAPTIĞIN BÜTÜN HATALARI
HEP BAŞKASINDA ARARSAN

BU ÖFKE iÇiMDE BiR DUVAR
YIKILMAZ NE YAPSAN
GÜVENSiZ, PASLI DÜNYANIZDA
KATiL OLUR iNSAN!

HER DENiLENE ALDANSAM
iNANÇSIZ KALIR, KÖRELiRDiM
iLK BAKIŞTA ANLAR OLSAM
iÇiNiZDE SAHTE YÜZLER VAR

EN SONUNDA ANLADIM, ZARARI KENDiME
VE NiHAYET DEĞiŞTiM

SiVRiLTTiM KENDiMi

BU ÖFKE iÇiMDE BiR DUVAR
YIKILMAZ NE YAPSAN
GÜVENSiZ, PASLI DÜNYANIZDA
KATiL OLUR iNSAN!

DÖKÜLSÜN BiRER BiRER
iÇiMDEKi SESLER
KURTULAYIM LANETTEN

DÖN VE BAK KENDi HALiNE
NEDEN BU KiN, BU NEFRET?
GAREZ VARSA BEYNiNDE, BEŞ PARA ETMEZ

LANETLER DiNMEZ
iNANÇSIZ KALDIĞINDA
16 Nisan'da piyasaya çıkacak olan çilekeş'in yeni albümü. myspace adreslerinden dinlenilebilir. bizim bir arkadaş dinlemiş " abi ya ne biliyim çok abartılı ve özenti bence ya ergenler dinliyo be abieee..." dedi. sonra çilekeşin solisti gelip bizzat bunu kendisi dövdü kafasına mikrofonla vurdu gitti. adamlar uğraşmış sonuçta.

(bkz: bizim bir arkadaş)
günümüz suni gündemine yada içlerinde kalan devrimci ruha ithafen içinde politik sözler bulunan parçalardan oluşan çilekeş albümü.her deniz isimli deniz gezmi$'e yazılmış parça bulunmaktadır.pervazda tatil isimli parçada şebnem ferah ile düet yapılmıştır.nihayetinde vasatın üstünde albüm.
tüm parçaların söz, müzik ve düzenlemeleri Çilekeş e ait olan albümdür.

albüm hakkında,

Yapım : P.i. Müzik
Prodüktör: Tarkan Gözübüyük
Stüdyolar: Flat, 01 (mix)
Kayıt ve Mix: Tarkan Gözübüyük, Berk Kula, Murat Bulut*
*Pervazda Tatil, Şebnem Ferah vokal kayıtları
Mastering: Çağlar Türkmen
Dağıtım: EMI

edit: yine politika falan yapmaya çalışmışlar, iyi güzel ama olmamış be çilekeş, önceki albümün tadı yok.
çilekeşin son albümü. bir ses yap insanı çoşturuyor, insana hayali bateri çalmaya zorluyor efendim.
bluejean dergisinde bir baş yapıt oldugunu okuduktan sonra aldıgım albüm. güzel bir albüm.
başka bir şey olmuş albüm. iyi desen... kötü desen*...
dinledikçe açılacak müzik kutusu.

edit:
evet efendim dinledikçe açılmaya başlamıştır. içinden müthiş davullar ve müthiş gitarlar çıkmıştır, sözler olmuş, oturmuştur.
baştan sona özgün bir yapıt izlenimi uyandırır gibi olsa da sonra sonra the mars volta ki son dönemin en popüler en özgün ve üstatlardan en çok övgü alan grubunun açtığı yolda olduklarını düşündürmüştür. ancak bu bile başlıbaşına koskocabir özgüven halidir, heybetli bir iş çilekeş' in yaptığı.
sağlam bir ses kartınız, sağlam bir müzik sistemininz ve passız kulaklarınız olmalıdır bu gürültüyü dinlemek için.
büyük bir ticari başarı getirmeyeceği -albüme de ismini veren 10:14' lük katil dans' ın pazarlanmasının günümüz koşullarında zor olacağı düşünüldüğünde- aşikar olan bu albüm çilekeş' in bundan sonraki hamleleri hakkında ipuçları verir gibi, umarım yanılmam ve müziklerini geliştirirken daha çok ve daha sık albüm yaparlar ve popüler kültürün çığlıklarından arınıp kendilerini ifade edebilecekleri o sessizliği yakalayabilirler.
sanırım bu kadar başarıı olmasında tarkan gözübüyük'ün büyük etkisi var.
dinlerken, hafiften dredg tadı aldığım çilekeş albümü.
çilekeş'e yazık olduğunu düşündüğüm, kıymeti bilinmeyen 2. albümü. yazık oldu, çünkü ilkinde yaşadıkları çıkışı devam ettiremediler katil dansla. öyleki çoğu kişi 2. bir albüm çıkarttıklarını bile bilmiyor üzerinden neredeyse 1 sene geçmesine rağmen.

dinleyicilerin beklediği gibi ticari şarkılar yok bu albümde. dinledikleri müziğe yakın, istedikleri şarkıları yapmışlar. aşmış davullar,gitarlar var sıkı dinlediğinizde farkedersiniz. şarkılarda beklemediğiniz geçişler de var bazen aksama olduğunu düşündürtse de.

muse'dan da bir şeyler hissediyorsunuz, dregd'den de. ama bu tarz müzik dinleyenler çilekeş dinlemiyor, ya da çilekeş'i önceki albümünde sevmiş olanlar bu albümü beğenemediler. yazık oldu gerçekten bu kadar iyi müzik yaparlarken.

daha popüler bir örnekle tarkan'ın ingilizce albümünde yaşadığı durum bu katil ve dans albümünün başına gelen. keza ingilizce müzik dinleyenler tarkan'dan, tarkan dinleyenler ise yabancı şarkılardan haz etmemişlerdi. albüm gene bu şekilde yalan olmuştu.

umarım daha iyi olurlar zamanla..
"katil olur insan, katil olur insan!" diye sayıklamalara sebep olan yan etkili çilekeş şarkısı.
dinlendikçe açan, açtıkça anlatan, anlattıkça anlamlanan çilekeş albümü.
çok fena gaza getiren çilekeş şarkısı.
"güvensiz paslı dünyanızda katil olur insan" demişler.
çilekeş'in en 'olmuş' türk rock gruplarının başında geldiğini kanıtlamış birkaç şarkıdan biri.

diğerleri için bakınız;

kürar
akrep