1. 1.
  bir akvaryum balığı. neon tetralara göre daha keskin ve belirgin renklerde. kaynaklarda neon tetra türü ile benzer büyüklükte olduğu yazsa da genelde çeyrek boy daha büyüktür.

  neyse aşağıda kaynağı akvaryum.com olan siteden bu balıklara dair birkaç bilgi kopyalayacağım ;

  Latince Adı: Paracheirodon axelrodi

  Coğrafik Kökeni: Güney Amerika

  Yaşam Alanı: Yavaş akan, temiz, kahverengimsi sular

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Dişi erkek ayrımı zordur. Dişiler nispeten daha büyük, daha yuvarlaktırlar. Erkekler daha ince görünüme sahiptirler.

  Üreme: Bir yaşına girmiş hazır dişi ve erkek, bol bitkilendirilmiş, ışıksız 40 lt civarında bir tanka alınarak burada üremesi sağlanır. Akşam saatlerine doğru 500 civarı yumurta dökerler. Yumurtlamadan sonra anne baba ana akvaryuma geri atılır. Yavrular 5 gün sonra serbest yüzmeye ve yem yemeye başlar.

  Sıcaklık: 23°C - 27°C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 4 cm.

  En Az Akvaryum Hacmi: 40 litre

  Su Sertliği: Çok Yumuşak - Sert

  pH: 3.0 - 7.5

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Barışçıl karma akvaryum balıklarıdır. En az 6 lı sürü halinde bakılmalıdır, daha az sayıda bakıldıklarında akvaryumda birey olarak dolaşacak, strese girecek ve kolaylıkla hastalık kapacaktır. Gurami, Discus, Cüce Cichlidler gibi balıklara sorunsuz bir şekilde arkadaşlık ederler. Karanlıkta renk atar trasnparan görünüme sahip olurlar. Işıklar açıldığında 15 dakika içinde renkelrini alacaklardır. Koyu renkli kum, loş ışıklandırma ve bol bitkili akvaryumda bakılmalıdır. Akvaryum ne kadar koyu dekore edilirse balıklar kendini o kadar güzel gösterir. Küçük 6lı bir grup için 40 ltlik bir akvaryum yeterli olacaktır. Toksik maddelere karşı çok duyarlıdır, suyun temiz olmasına çok dikkat edilmelidir. Normal Neonlardan daha büyüktürler, ve kırmızı çizgileri neon gibi karında kesilmez, tüm vücut boyunca devam eder.
  ... kenny ackerman