bugün

bana geldi bir kere. ama cidden geldi. geldi dediğime bakmayın, belki de hep bendeydi.
uyuyordum. neden bilmem uyanayım dedim. böyle beni rüyamda korkutuyor falan. korktum. uyanamadım. besmele çekmeye çalıştım ki tam o sırada kulağımı baya baya çınlattı. konuşamadım bile. o sinirle ana avrat sövdüm. gitti. bir daha da böyle bir şey başıma gelmedi.
Aslında yakaza cinidir. Halk arasında yanlış bir inanış söz konusudur.
RüyalArım hep eğlenceli ve güzeldir. Bu konuda çok şanslıyım. Ama Çocukluğumdan beri bu karabasan olayını merak ediyorum. Gelsin mi gelmesin mi nereye başvuruyoruz?
Uyku felcinin halk arasındaki adı, yok öyle hayali ışıklı amca.
(bkz: uyku felci)
arkasında iz bırakır. ee çünkü kara basma iz olur.
Afedersiniz ama bir saglam kufur ettim kendisine seneler once, oyle boyle degil.

Beni bilirsiniz, kufur, hakaret, iğneleyici dil kullanmamaya özen gösteririm.
Kufur kotu bir alışkanlıktır, kufur kullananlar beyefendi degildir.

"Sag Omzumun aşağısında bir el hissetim, pence demek daha uygun olur sanirim. Ardından sol omzunu da tutup sirt ustu cevrildim (yuz ustu yatiyor idim).

Anlam veremedigim bir biçimde huzursuz oluyor, bir rahatsızlık duyuyordum. Kollarımdan ve göğüsümden bastırılıyor, gövdemin geri kalanını ise hareket ettirebiliyordum.

Görünmeyen ama sesi gelen "yoldaş karabasan" ile uğraştığıma buyruk verdim. Aklıma gelen sûreleri okuyayım derken sanki dilim tutuldu, utancımdan bogazim kurudu ( o devirde biraz hızlıydım ).

Bırak ulan beni o*ospu çocuğu!

Deyince, bıraktı. Ben sallandım, sonra yeniden uyandım. O gun bu gün. Yeni bir olay yaşamadım, yoldaşlar.
karabasan ama bana basamayandır. hiç yaşamadım böyle birşey. baya bildiğin 30 yaşımdayım hiç hatırlamıyorum böyle birşey yaşadığımı. ya bazı insanlar kabuslarını çok abartıyor ya da ben çok ballı bir insanım.
tüm gece uğraştım bununla. normalde uyurken kitlenip hareket edemez ve sesiniz kesilir ama bende daha önce de çok kere olduğu gibi yataktan kalkıp evin içinde kontrolsüzce gezme şeklinde vuku buluyor. bir o tarafa bir bu tarafa sarhoş gibi savrulup duruyorum. kontrol edemiyorum kendimi. her şey öylesine gerçek ki.. ruhum dışarı fırlıyor. ya bir şey içime girdi ya da bir şey bedenimi kontrol ediyor. dakikalarca sürüyor bu, bir türlü kontrol edemiyorum. evin içinde öylece savrulup duruyorum. bazen diz çöker gibi, bazen de uçacak gibi oluyorum. hatta hiç direnmeyip kontrol etmesem öylece uçup gideceğim. neyseki sonunda yatakta uyuyan bedenime dönüyorum. kalkıp su içiyorum. yeniden uykuya daldığımdaysa aynı şey yine oluyor. ruhum bedenimden ayrılıp dakikalarca savrulurken artık dayanamıyorum ve pencereden atlamak için bir ayağımı dışarı salıyorum. bu sefer o şey diğer ayağımdan tutup geri çekiyor ve bedenime geri dönüyorum.

berbat bir gece geçirdim. şu an hiç uyumamış gibiyim. rutin hayatıma devam ediyorum ama acaba deliriyor muyum diye de düşünmüyor değilim. çok kötü bir his.. sanırım yardıma ihtiyacım var.
Hayatımda yaşayamadığım aksiyonu bununla yaşıyorum amk.
Tür: dram, aksiyon , korku , gerilim
Rated: 8.2
din alimleri bunun cin olduğunda hemfikirdir; bilim adamları ise uyku felci olarak tanımlarlar uzun uzun, nedenleriyle birlikte. hangisine inandığınız nereden baktığınıza bağlı, tarafını seç. * dindeki birçok kavramın tıpta da yeri var gerçi, sadece nedenler farklı işte.
Halk arasında karabasan denilen uyku felci, bilincin uykudan uyanıp kasların uyanamadığı durumdur. Nefes alamama, göğüse biri bastırıyormuş gibi hissetme, hareket edememe semptomları ile gözlenir.

2 gece önce ziyaret ettiler beni sağolsunlar. Odanın içine uyanmıştım ama hareket edemiyordum. ilk defa olduğu için ne olduğunu da anlayamadım. Seslenmek istiyorum seslenemiyorum. Birkaç dakika sonra tekrar uyandım gibi hissettim. Hiç nefes almadığımı farkettim ve derin bir soluk çektim. Karıncılanan ellerim ayaklarım geri geldi. O kadar yorgundum ki 5 sn sonra geri uyumuşum.
sırt üstü uyumadığınız sürece sıkıntı yoktur. (bkz: uyku felci)
Yakaza cinidir.
(bkz: karabasan exe)

Ünvliler yüksek lisanslılar bilmez. Doktoralıların bir kısmı bilir. Statü göstergesidir.
Hiç olmadı bana, böyle bir uyku bozukluğu yaşamadım. Sadece Üniversitenin ilk yılı sabahın köründe servisle giderken o tilki uykusu sırasında bu tarz bir şey oluyordu. Uyanıp kafamı kaldıramıyordum, sonra bir anda kaldırıp sağa sola çarpıyordum çok sinir bozucuydu.
kara basma iz olur. almanca (hexendrücken) cadı basması olarak bilinir. malum kültürden kültüre farklılık gösterip, dini bilinç altınız ne biliyorsa onunla sker aklınızı. nedense bu tarz şeyler hep inanlı insanların başına geliyor. ateist birinin karabasan sorunu olduğunu hiç duymadım. belkide bu arkadaşları azat etmişlerdir.
uykuda üzerinize bastırması ve uyku uyanıklık arasında organlarınızı hareket ettirememe durumuna sebep olan cindir.
uyku felci olarak bilinir. uyurgezerliği önleme amaçlı bir mekanizmadır.

--spoiler--
rüya görürken eylemlerimiz hayal gücümüzle sınırlıdır. hepimizde bir güvenlik mekanizması vardır ve bu mekanizma bizi bir şekilde felç ederek planlama sinyallerinin beyinde eylem sinyallerine dönüşmesini, yani rüyamızda yaptığımız hareketleri gerçekten yapmamızı önler.

REM uykusu sırasında beyin bazen birden uyanır fakat bu uyanma kaslarda olmaz.

Kaslar felç durumunda kalır ve beynin uyanıklığına eşlik edemez.
--spoiler--
uyku felcinden başka bir şey olmayan hede. allahla kitapla çözülecek bir şey değildir.
Kara basana denir. Ayakla.
Cin girmiş kardeş. Seni bi okuyup üflemem lazım.
Kendisiyle uzun soluklu bir ilişkimiz olan ve dersin ki karı koca gibi senelerce koyun koyuna olduğum zihin felci. Eski karım dersem yeridir. Tanışıklığımız 17 ağustos 1999 depreminden sonra başladı: buldu tabii süt gibi çocuğu, aylarca böğrüme, boynuma, omuzlarıma ve bazen tüm bedenime oturup kalkmak bilmedi. Dr bey beyinsel bir reaksiyon derken, mahalle imamı olayı cenabetliğe bağladı. 31 çekmek umut etmeye benzer, karabasan umut mumut bırakmadı tabii... Ama nerde bunu anlayacak kapasite. Olayları anneme anlattım telde. Sonrasında bana muska gönderdiler... Facia burada başladı. Gelen muska dersin ki kısmet açma muskası ve sonrası malumun ilanı. Karabasan kalabalığa ve onu aldatmama dayanamadı çekip gitti. Arada bir eski günler hatırına yoklamıyor değil. Latife bir yana, yaklaşık iki sene bedenimi parsellemişti. ruhumla beraber.

Rezil herif. Pardon, rezil kadın olacak. Eski karım çünkü.
Sikim şeylerden biridir zamanla alışırsın. Biraz debelenir geçerseniz. Takılmayin yüz üstü yatmayin. Yeter. tıbbi olaraktan kanıtlanmış şeyler var her boku metafige atmayın.
zamanla rutine binen uyku ritüellerinin başlıcalarındandır.