bugün

Prof. Celal Şengör ün son beyanı.

şöyle devam etmiş; “Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır.”

https://tr.sputniknews.co...m_campaign=URL_shortening
Bu kadar saçma bu kadar alakasız tarih katilleri lanetlenmelidir.
hakkını yemeyelim doğru söylemiş.

--spoiler--
Fatih zamanında Piri Reis olaydı inanır mısınız bugün bizim sömürge imparatorluğumuz vardı. Çok samimi söylüyorum bugün biz Amerika’ya falan gitmiştik” dedi.
--spoiler--
Salakti evet. Kanuni zamaninda osmanli impararorlugu durma devrine gecmistir.
kabul edelim kanuni babası yavuz'un mirasını yemiş bir adamdır. o kadar da abartılacak bir tarafı yoktur. osmanlı tarihindeki en muhteşem padişah açık ara fatih sultan mehmet'dir.
Varsayımlarla tarih yorumlamak bir bilim adamına yakışmamış. Yapma hocam böyle şeyler.
Tarih bilen her zeki kişinin katılacağı söylemdir. Bir rus ajanının lafıyla oğlunu öldürmüştür.
bi atesitten beklenen cevaptır. evet..
Buna, ilber ortaylı ya ve kadir mısırlıoğlu na sırf bilgilerinden dolayı saygı duyamıyorum. Çünkü yaptığı yorumlar seviyesizce.
Ve kendilerini beğenmiş bir avuç züppeden başka birşey değiller.
Buralar fena karışacak hazırlıklı olun.
Sokak ağzıyla salya saçmak niye? Amına koyayım bu ne biçim insan? Adam gibi eleştir de ki böyle böyle olmuş. Bu ne mk 3. Sınıf internet haberi yazar gibi dikkat çekmeye çalışan cümleler. Vallahi ciddiye alamıyorum şu adamı.
Vizyonsuz der geçersin salak aptal demek niye? Seviyeye bakar mısın vay anasıni be.
celal şengör'ün yaptığı eleştiri ağır bir eleştiri olsa da yaptığı ciddi hatalarla imparatorluğun geleceğini olumsuz yönde etkilediğini ve zaaflarına yenik düşen bir padişah olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. bana göre kanuni bazı yönleriyle gerçekten yetenekli bir yönetici ve komutan olsa da ciddi zaafları da olan, geleceği pek göremeyen bir padişahtı.

http://www.hurriyet.com.t...muhtesem-hatalar-16780822
Salak lafi ağır kaçmış ama ana fikre katılıyorum. Becerikli bir padisah olduğuna inanmiyorum.
böyle provokatif tipleri değnekle doveceksin, celal Şengör olsa bile. ne Melih Gökçek'ten ne akp'li trollerden farkı var.
Ülkede bilim sanat ve tarih kimlerin elinde görmemizi sağlayan orangutan beyanı. Size kartvizit basan matbaanın mürekkebini diplomanızın üzerine damlata damlata sikerteyim.
Tespiti doğru fakat ifade şekli yanlış. Celal çok bilgili adam, sanırım otistik olduğu için bazen böyle çıkışları oluyor.
Buna katılanlar için söylüyorum , aah aah asıl salak benim. Ananız üşenme git şu eczaneye demişti, dinlesene işte.
Zorla bana da burda böyle entry attırdınız ya..
bence de oyleydi.
görsel

Tarihi dizilerden öğrenmiş beyinsiz mahluklar. Tarihinizi doğru öğrenin. ulan elin gavuru 700 yıllın acısını çıkarmak için konuşuyorda size ne oluyor? ne girip çıkıyor ? yada nerede sizide şey ettiler ?.
Biraz akıllanın. Okuyun Araştırın.
görsel

umutsuz bir nesile bakarken...
Evet Fatih olağanüstü bir adam. Lakin kafayı yeni roma hukumdari benim, kayzer-i rum benim demekle bozmuştu. Anadolu'yu ve doğu'yu pek değil neredeyse hiç önemsememiştir. Aklı fikri avrupa ve kutsal romanin merkezi italyadir. Bir ara cizmenin ucunu bile ele gecirmistir düşünün artik.

düşününüz ki osmanli'da anadolu hep fakirdi. Bir yerde fakir birakilmisti, kaderine terk edilmisti. Ulkenin vergileri istanbul ve balkanlarin imarina akiyordu(istanbul un anadolu yakasi da pek imar gormemistir) Saniyorum koca türk tarihi boyunca anadolu; osmanli'da tanzimat ve mesrutiyet donemi, Cumhuriyet'te ataturk, menderes, demirel, ozal ve son olarak erdoğan dönemlerinde gerçek manada refah gormustur. Bunu iddia ediyorum. Aksi icin elestirilere acigim. Bana anadolu sehirlerdeki tarihi mekanlari gostermeyiniz, onemli olan insanlarin refah duzeyidir.

Neyse kanuni ve yavuz a baglayip bitireyim. Evet amerika yi kesfetmeye engel olmus olabilirler ama fakir olan anadolu insaninin dogu seferleriyle can guvenligini garanti altina aldilar. Su an suriye yi gozunuzun onune getirin. Hem açlık var hem de can guvenligi yok.

Not: çarık, medeniyette geri kalmışlıgin sembolüdür. Menderes ile tarih olmuştur.
görsel
vaktinde kanuni'ye "perspektifi sınırlı bir ortaçağ toprak ağası" tespitinde bulunduğumuzda tepemize sıçanlar şimdi arsızca bu basit ifadeyi savunuyor.
bu ahalide inanılmaz bir ikiyüzlülük var.
Bozuk gen aktarımı keşke bir noktada kesilseydi.
ülkemizde aydın olmanın koşulları dine saygısızlık yapmak, geçmişe hakaret etmek mi?