bugün

diş çürüklerinin ilerlemesi durumunda sinirlerin alındığı tedavi yöntemi
(bkz: ipana)
"Sadece iki dakika" slogalı tv eğitim programlarının bile kar etmediği diş fırçalama alışkanlığı edinememiş halkımın maruz kaldığı gayet zahmetli bir tedavi yöntemi.
diş ağrısına dayanamayan bünyenin ''ehh yeter ulan ne olursa olaun yemişim dişini de diş doktorunu da,kanalını da,çektirecem bitsin gitsin bu acı''deyip de dişçiyi basmasından sonra,dişçinin ''kanal tedavisi olur''deyip,yavşak ayaklarına yatıp ''eh iyi ööle olsun bari''deyişinizle başlayıp,uzun uzun iğneleri dişleriniz ve diş etleriniz arasına kabul etmenizle başlayan,sinire kadar inilmesi,ve tedaviden sonra dolguyla son bulması gibi evreleri geçiren,iyi doktorun,iyi uyuşturmasıyla birleşti mi pek ağrısı acısı olmasa bile,kimi zaman,çekilen diş ağrısına bir de,uyuşmanın vermiş olduğu acıyla konuşamamayı da ekleyen ''Allah düşmanıma vermesin'' dedirten olay..
diş hekiminin acemi olması ile işkenceye dönebilen tedavi çeşidi.
dişin köküne inmek için kullanılan metodların kalp kırdığı müdahale. *
uyuşmayan bir bünyeye sahip olan kişilere *en az 3 morfin iğnesiyle yapılabilecek tedavi şekli.
1)Cikardigi sesler ve verdigi aciyla daha cok beyin amelleyatini andiran tedavi.

2)Agiza batirilan kucuk ignelerle akapuntur imaji verilen bir tedavi.
uludag universitesi medikososyal tesislerinde diş bölümünde gercekleştirilen olay.ögrencilerin de acayip işine yaramakta. gün itibarıyla 75ykr muayene ücreti alınıp dişe kanal tedavisi yapılmakta.ama cok umutlanmayın, öyle 1 günde falan bitirmiyorlar. ama en azından diş çürükten arındırılıyor
eger agziniz iyi uyusturulmussa ve disciniz tecrubeli, isini bilen birisiyse cok da fazla acitmayan tedavi. acimaz demiyorum ama oyle abartildigi kadar da buyutulmemesi lazim.
tek ve 2 köklü dişlerde yapılması çok kolay olan ancak 3köklü dişlerde hekimi çileden çıkartan dişin sinirlerinin alınıp yerine bir patla doldurulmasından oluşan tedaviye denir.
eskiden kanal tedavisi yaptirildiginda disin renginin pembeye donmesi soz konusuydu, ama son bir kac yildir kullanilan dolgu maddeleri sayesinde bu renk degisimi artik olmamaktadir.
(bkz: işkence)
(bkz: bugün git yarın gel)
4 hafta sürebilen tedavi süreci, diş hekimleri birliğinin diş tedavisi asgari fiyat listesinde kanal sayısına göre farklı ücretlendirilen tedavi. ilgilenenler için, tek kanal 61 ytl, 2 kanal 109 ytl, 3 kanal 163 ytl civarıdır efendim.

dipnot1: bu fiyatlar asgaridir, diş hekiminiz 500 ytl bile isteyebilir, tedaviye başlamadan önce ücreti konuşmakta fayda var.

dipnot2: tabi sadece kanal tedavisi ücretiyle iş bitmiyor, önceden dolgu varsa eğer onu sökmenin ayrı bir ücreti olduğu gibi, tedavi esnasında çekilen röntgenlerin(her biri 15 ytl asgari) ve tedavi sonunda dişe yapılan dolgunun da ücretlendirmesi ayrıdır efendim.***
çin işkencesinin yanında çok masum kaldığı işkence pardon tedavi.
kanal d yeni sezon tanıtım reklamı başlığını açınca aklıma gelen ikinci şey. nedense kanal tedavisi dedim bir an. konuyla ilgili bir şey yazmam gerekirse, diş doktoru ağzınızdaki sinirleri parçalıyor hepsi bu ama acımıyor. *
uyusmayan siniri iğneye dolamaya calısmak, hastanın kafasını o tepedeki lambaya vuracak kadar zıplatabilir.
(bkz: root canal)
kökün ucuna kadar , kökün içinde bulunan kanalın koni şeklinde genişletilerek , kök ucu ve çevresindeki dokuların iyileştirilmesi , ağrının giderilmesi , iltihabi durumun ortadan kalkmasından sonra , bu genişletilmiş kanalın , sızdırmaz dolgu maddeleri ile tıkanmasyıla dişin tedavi edilmesine denir. dişin çekilmesiden önce uygulanabilecek son tedavi şeklidir benim gözümde.

çevrenizdekiler "çok ağrıdı" , "keşke çektirsem daha iyiydi" şeklinde gözünüzü korkutabilirler. henüz tedavinin başındaysanız bu da koltukta iyice gerilmenize psikolojik olarak tedaviye hazırlıksız olmanıza yol açacaktır. ilgili dişin iltihabı söz konusunda tam olarak dişin uyuşturulması güç olabilir. bu nedenle tedavinin ilk safhasında hekim sadece klasik yöntemlerle anesteziyi yap kanala gir mantığında olursa hastanın bir miktar ağrı duyması normal olabilir. bu da kanalın içindeki sinir dokusunun uzaklaştırılmasına kadardır. belki bir saniye yada iki. sonrasında ağrı duyulması beklenmez. seanslar arasında yüzün şişmesi , ağrı olması gibi durumlarla da bazen karşılaşılabilir. bu da yine hekiminizin , bir kaç seans tedaviyi uzatarak pansumanlarla ve yerleştirdiği kanal dezenfektanlarıyla durumu kolayca çözmesi ile iyileşir. sonuçta korkacak hiç birşey yok bu kanal tedavisi denilen şeyden. özellikle gece uykunuzu bölecek şiddette bir diş ağrısı en önemli bulgularından biridir. kafamıza göre antibiyotik kullanmak durumu kronikleştirebilir. hemen bir diş hekimine gidilmelidir.
dişe giren çıkan aletlerin belli olmadı, hay şimdi ziki tuttuk hay şimdi arrağı yedik tarzı düşüncelere daldıran diş operasyonu.
diş oyulurken etrafa serpilen çok çok küçük parçaların yüze çarpmasıyla mest olunan olaydır. *
bir kere maruz kaldıktan sonra dişlerin fırçalanması gerektiğini idrak ettiğim dişçi aktivitesi.
düşmanıma vermesin denilen tedavidir. bazı bünyeye dört iğne yapılır fekat bi halta yaramaz. buna rağmen devam eden asabi ve kaprisli doktorun tribi çekilir. tahammül edilir. sonunda biter. ağızın bir saat açık kalmasından mütevellit kişi çenesinin çıktığını hissedebilir. daha sonra çevrenizdeki insanlara büyük bir zevkle sinirlerin nasıl çıkarıldığı, kanların nasıl doktorun kel kafasına sıçradığı keyifle anlatılır.
(bkz: kuafaj)