1. 1.
  yaninda yogurtlu meze ve limon ile aksamustu denize karsi yenmesi makbul olan babakalede yapilana bayildigim deniz mahsulu
  1 ... nuttien
 2. 2.
  balık pazarında bulunan, fasıllı balık restoranı. en üst katındaki havadar teras kaçmaz.
  1 ... maksat muhabbet
 3. 3.
  Çoğu kişi (nedense) ahtapottan yapıldığını sanmaktadır.Lezzet abidesi bir yiyecektir.Bazı kişiler ise mürekkep balığından yapıldığını düşünür,bu akla daaha yakındır çünkü kalamar adlı hayvan mürekkep balığının bir başka çeşidididr.
  2 ... rvd
 4. 4.
  makarnanin icinde de karidesle beraber cok guzel giden deniz mahsulu. ayrica yuvalarinda deniz kabugu bulunur bol miktarda. yerinde gormuslugum kabuklarini toplayip kalamarini vurmuslugum vardir.
  1 ... dilencikral
 5. 5.
  yemesi keyifli, deniz cıtırı.
  ... kabaktadi
 6. 6.
  ayrıca o marketlerde satılan donmus kalamarlar berbat. almayın, sakın.
  ... kabaktadi
 7. 7.
  hiç yemeyenlerin adını ilk duyduklarında "ıyyy, iğrenç. o yenir mi lan" dedikleri, ama yedikten sonra hakkındaki fikirlerinin %100 değiştiği deniz ürünü..
  1 ... 4ever pvd
 8. 8.
  cok lezzetli * bir hayvandir. kizartmasi harikadir. *

  yeteri kadar kalamar bir kap icerisinde 2 saat sodada bekletilir (soda yoksa karbonatli su da olabilir). daha sonra yumurta+un ya da yumurta+pane karisimlarindan birine bulanir, yeteri kadar kizartilir. sosu icinse doritos dippas alinip bir guzel ezilir, sarimsakli yogurt ile karistirilir. afiyet bal zikkim super mukemmel bir sey olur.
  1 ... revolter00
 9. 9.
  kelime yunanca calamari(kalamari)2den dilimize geçmiştir...
  1 ... erme1984
 10. 10.
  Kalamar (Mastigoteuthis flammea), uzunca, ovalimsi bedenli (Avrupa denizlerinde uzunluğu 8 - 50 cm'ye ulaşır) orta sularda yaşayan kafadan bacaklı.

  Boynuzsu bir iç kavkısı vardır. On ayağından ikisi öbürkülerden bir kat uzundur. Kalamar (Loligo ve Ommastrephes cinsi; onayaklılar takımı), ağlara ya da dipte gezinirken zokaya takılır. Karadeniz dışında Türkiye çevresindeki bütün denizlerde bulunur. Türkiye sularındaki tek türü Loligo Vulgaris'tir. Akdeniz ülkeleri mutfağına giren eti, balık avı için mükemmel bir olta yemidir. Kalamar, iyi bilinmeyen derin deniz biçimlerine ve ikinci Zaman'da yaşamış belemnitlere benzer.

  Kalamarın tavası, haşlaması ve yahnisi yapılır. Tavası yapılırken küçük parçalara ayrılmış kalamarlar un ve yumurtayla hazırlanan bulamaca batırılır ve kızgın yağda kızartılır. Haşlaması, kaynama suyuna kalamarla birlikte havuç, kereviz yaprağı, maydanoz ve tuz atılarak yapılır. Üzerine zeytinyağı, limon ve maydanozla hazırlanmış sos dökülür. Halka halka doğranmış bol soğanla yapılan yahnisine kırmızı şarap da katılır. Üzerine karabiber, tahin, çam fıstığı ve kuş üzümüyle yapılan sos dökülüp tekrar bir süre pişirilir.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Kalamar
  1 ... biraptal