bugün

cesur, yiğit, korkusuz, cesaretli... şiirsel hatta bazen efsanevi kişilik.
bir erkek ismi.
an itibari ile güneydoğu dağlarında "kimsenin haberi bile olmadığı halde" vatanı için gencecik yaşında ölümü gerçek anlamda göze almış subay-astsubay-uzman erbaş ve mehmetçiklerin geneline verilen bir paye.
kimi insanlar,duzene uyum saglar;duzeni benimser,kendilerinin guvende olduklarini duyumsarlar.kimileri,hem kendi cevrelerindeki konumlarini hem de yeryuzunde zorlanmasi gereken tum noktalari zorlarlar.ancak boyle insanlar kahraman olurlar.
maraş şehrinin 1973 yılında aldığı ünvan.
(bkz: kahramanmaraş)
yeri geldiğinde; toplum suçlusu, adeleti getiren, yozlaşmalarla savaşan kişi görünümündeyken. kimi zamansa hiç istemeden bir yola itilen, kendini bir davanın içinde buluveren ve genellikle ruhsal olarak büyük hesaplaşmalar içerisinde bulunan kişidir. nitekim artık kahraman lafı insanlara batıyor olacak ki, antikahraman kavramı insanlar tarafından daha fazla sevilmeye başlamıştır.
sonunu düşünenin olamayacağı şeymiş.
(bkz: du bakalım daha neler öğrenecez)
günümüzde bilinenin aksine vadiden inmemiş olan, değer verdiği etnik unsurlar uğruna, dil-din-ırk gözünü kırpmadan kendisini bırak gerektiği zaman çocuğunu, eşini bile feda edebilecek saygı duyulası, hatta tapılası insandır. yaptıkları bir iki gün konuşulup unutulan değildir, asırlar sonra efsane olarak bile çocuğuna kafan dik gözün pırıl pırıl anlatabileceğin insandır. örnek gösterirsin senden sonrakilere , sorgulama ihtiyacı bile duymazsın eğer gerçekten kahramansa kahramanınsa budur dersin , ötesi yoktur. ama gün gelirde inkar edecek olursan yaptıklarını, algılayamaz olursan, yenilmişsen kahpe dünyanın kumbarasına, rahat uyu derken için sızlamazsa, adını ağzına alarak kirletemeyeceğin insandır, sen sadece bataklıkta çırpınan bir insan gibi her çırpındığında daha çok batacak olan birisi olmuşsundur. yeni kahraman arayışındasındır, bataklıktan seni çıkarap kurtaracak olan, ama sonra düşünürsün ben nasıl bunları yaptım diye, nasıl koca bir hiçken, gösterdiğin yolda yürüdüğümü sandım dersin. sonra için titrer o'na rahat uyu dedğin için. tam umutlarını kaybetmişsindir, ama birden etrafın aydınlanır altın sarısı saçlar, masmavi gözler sana bakar, çünkü o kahramandır, sen o'nu rahat uyutmamış olsan bile o sana her daim el uzatacaktır.
(bkz: mustafa kemal atatürk)
Bilimsel adı Perseus olan takımyıldız. Ağustos-Mayıs ayları arasında gözlemlenebilir.Takımyıldızın ikinci parlak yıldızı Algol'ün parlaklığı,yaklaşık üç günde bir 3,5 kadire düşer. Bu değişim çıplak gözle algılanabilir. En parlak yıldızları Mirfak,Algol ve Atik'tir.
farsça yiğit kişi anlamına gelen sözcük.
herkes sustuğunda yumruğunu sıkıp ortaya çıkan, bu dünyadan olan ama diğerleri gibi düşünmeyen kişi. kahramanlar genelde yalnızdır, hayal dünyamızın bir parçasıdır, diğer kişiliğimizdir. uyanmayı beklerler, cesaret göremedikleri takdirde derin bir uykuya dalarlar. oysa onlar uykusuz gecelerin bekçileridir. kahraman olmak için gösterişli olmak gerekmez, yumruğunu sıkıp meydan okuma cesareti gösteren herkes kahramanlık ezgileri söylemeyi hakeder.
bir de onlar delilik ve dahilik arasındaki çizgide yalnızdır. kalplerine koyacakları bir aşk bulmaları çok zordur. yine de yalnızlıklarına ağlamazlar, ağlamak zaman zaman rahatlatsa da genelde zayıflıktır.
canım kardeşim isimli filmin küçük karakteri. abisinin(tarık akan) aldığı televizyonu göremeden ölen çocuk.
"the practise of violence changes the world, but most probable change is to a more violent world"

hannah arendt

"fasizme kayan mahir cayan"

anonim
(bkz: vatanı için gözünü kırpmadan ölen şehitlerimiz)
sözü ve müziği sinan akçıl'a ait şarkı.

sıkıldım, bunaldım bir kurtulamadım
seninle bir yerde nefes alamadım

bakmam geriye bana aşk lazım
sensiz bitecek bir roman lazım
dönmem geriye bana o lazım
senden gidecek kahraman lazım

hevesle kalıp da senin olamadım
bu aşkta hedef ne bir tutturamadım

bakmam geriye bana aşk lazım
sensiz bitecek bir roman lazım
dönmem geriye bana o lazım
senden gidecek kahraman lazım
Trabzon ilinin Sürmene ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün eski ismi Gilima'dır. Kelime anlamı itiariyle giima "Kara Üzüm" anlamına gelir. Eskiden Rumlar zamanda en kaliteli kara üzüm bu köyde yetişirmiş ve de en kaliteli şarap bu üzümlerden yapılırmış. Daha sonraki yıllarda savaş çıkınca yiğitlik gösteren bu köyün ismi "Kahraman köyü" olarak değiştirilmiş.
cihan acar.

7 akrabasını kendi vücudunu siper ederek kurtaran, yaralarım önemli değil nasıl olsa iyileşir diyen hero.

http://www.radikal.com.tr...12.2009&CategoryID=77
hadisenin yeni şarkısının adı.

güzel bir şarkı olmuş, insan şarkıyı gözleri kapalı dinleyince önce bir amerikalı söyleyecek sonrada bir ispanyol söyleyecek zannediyor . farklı bir çalışma olmuş .
hadisenin yeni albümünün adıdır.
aynı zamanda bu şarkıya bir klip çekmiştirki kelimelerle anlatılamaz.
(bkz: o insansa ben değilim anasını satim)
müziğiyle insanı kendisine çeken şarkılardan olup, değişik ve de oldukça şık bir hadise şarkısı.
"my body" ile birlikte hadise'nin şimdiye kadar söylediği en güzel şarkı.
tabii gene bozuk diksiyon fazlasıyla kulak tırmalıyor ama o kadar da olsun diyeceğiz.
sözlerini de pek tutmadım, "hero" yani ingilizce versiyonunu tercih ederim bu yüzden. ama müziği çok iyi.

bir "evlenmeliyiz" şarkısı bile epey ses getirmişken bu şarkı pek tutmamıştır.
epey enteresan bir dinleyici kitlesi var bu ülkede.
ceyhun yılmaz ın yine şahaneler yaratıp bizi kederlerle baş başa bırakıp gittiği şiirlerinden biridir.*
seni sevmek bir şehri yangından kurtarmaktır
sen bana sevgilim de
sanki herkesin bakışında bir teşekkür gelir bana
dudaklarının izi dudaklarımdaysa
ben başardım demektir yaşamayı
ölümü engellemez seni sevmek evet
ama seni tanımak hayatı engellerdi
eksik kalırdım tanımasam
yoksun diye yoksunum sanıyorlar şimdi
oysa adın bende, o kadar fazlayım ki...
(bkz: protagonist)
(bkz: Roman kahramanı)
salakça esprilere malzeme olan erkek ismidir.

kişi: sen kimin kahramanısın? ahuhahah
cinneti manyak: ananın!
kişi: opss!
(bkz: mustafa kemal atatürk)