1. 1.
  cesur, yiğit, korkusuz, cesaretli... şiirsel hatta bazen efsanevi kişilik.
  2 ... tutunamayanlardan
 2. 2.
  bir erkek ismi.
  3 ... asiti kaçmış kola
 3. 3.
  an itibari ile güneydoğu dağlarında "kimsenin haberi bile olmadığı halde" vatanı için gencecik yaşında ölümü gerçek anlamda göze almış subay-astsubay-uzman erbaş ve mehmetçiklerin geneline verilen bir paye.
  3 ... komandost
 4. 4.
  kimi insanlar,duzene uyum saglar;duzeni benimser,kendilerinin guvende olduklarini duyumsarlar.kimileri,hem kendi cevrelerindeki konumlarini hem de yeryuzunde zorlanmasi gereken tum noktalari zorlarlar.ancak boyle insanlar kahraman olurlar.
  ... hexagram
 5. 5.
  maraş şehrinin 1973 yılında aldığı ünvan.
  (bkz: kahramanmaraş)
  2 ... wolfshade
 6. 6.
  yeri geldiğinde; toplum suçlusu, adeleti getiren, yozlaşmalarla savaşan kişi görünümündeyken. kimi zamansa hiç istemeden bir yola itilen, kendini bir davanın içinde buluveren ve genellikle ruhsal olarak büyük hesaplaşmalar içerisinde bulunan kişidir. nitekim artık kahraman lafı insanlara batıyor olacak ki, antikahraman kavramı insanlar tarafından daha fazla sevilmeye başlamıştır.
  ... mikserde yuzen balik
 7. 7.
  sonunu düşünenin olamayacağı şeymiş.
  (bkz: du bakalım daha neler öğrenecez)
  ... dekadans
 8. 8.
  fars mitolojisinde rüstem' in yendiği kişi.
  1 ... unique270
 9. 9.
  günümüzde bilinenin aksine vadiden inmemiş olan, değer verdiği etnik unsurlar uğruna, dil-din-ırk gözünü kırpmadan kendisini bırak gerektiği zaman çocuğunu, eşini bile feda edebilecek saygı duyulası, hatta tapılası insandır. yaptıkları bir iki gün konuşulup unutulan değildir, asırlar sonra efsane olarak bile çocuğuna kafan dik gözün pırıl pırıl anlatabileceğin insandır. örnek gösterirsin senden sonrakilere , sorgulama ihtiyacı bile duymazsın eğer gerçekten kahramansa kahramanınsa budur dersin , ötesi yoktur. ama gün gelirde inkar edecek olursan yaptıklarını, algılayamaz olursan, yenilmişsen kahpe dünyanın kumbarasına, rahat uyu derken için sızlamazsa, adını ağzına alarak kirletemeyeceğin insandır, sen sadece bataklıkta çırpınan bir insan gibi her çırpındığında daha çok batacak olan birisi olmuşsundur. yeni kahraman arayışındasındır, bataklıktan seni çıkarap kurtaracak olan, ama sonra düşünürsün ben nasıl bunları yaptım diye, nasıl koca bir hiçken, gösterdiğin yolda yürüdüğümü sandım dersin. sonra için titrer o'na rahat uyu dedğin için. tam umutlarını kaybetmişsindir, ama birden etrafın aydınlanır altın sarısı saçlar, masmavi gözler sana bakar, çünkü o kahramandır, sen o'nu rahat uyutmamış olsan bile o sana her daim el uzatacaktır.
  (bkz: mustafa kemal atatürk)
  ... sngl
 10. 10.
  Bilimsel adı Perseus olan takımyıldız. Ağustos-Mayıs ayları arasında gözlemlenebilir.Takımyıldızın ikinci parlak yıldızı Algol'ün parlaklığı,yaklaşık üç günde bir 3,5 kadire düşer. Bu değişim çıplak gözle algılanabilir. En parlak yıldızları Mirfak,Algol ve Atik'tir.
  ... rick blaine