bugün

kahraman

günümüzde bilinenin aksine vadiden inmemiş olan, değer verdiği etnik unsurlar uğruna, dil-din-ırk gözünü kırpmadan kendisini bırak gerektiği zaman çocuğunu, eşini bile feda edebilecek saygı duyulası, hatta tapılası insandır. yaptıkları bir iki gün konuşulup unutulan değildir, asırlar sonra efsane olarak bile çocuğuna kafan dik gözün pırıl pırıl anlatabileceğin insandır. örnek gösterirsin senden sonrakilere , sorgulama ihtiyacı bile duymazsın eğer gerçekten kahramansa kahramanınsa budur dersin , ötesi yoktur. ama gün gelirde inkar edecek olursan yaptıklarını, algılayamaz olursan, yenilmişsen kahpe dünyanın kumbarasına, rahat uyu derken için sızlamazsa, adını ağzına alarak kirletemeyeceğin insandır, sen sadece bataklıkta çırpınan bir insan gibi her çırpındığında daha çok batacak olan birisi olmuşsundur. yeni kahraman arayışındasındır, bataklıktan seni çıkarap kurtaracak olan, ama sonra düşünürsün ben nasıl bunları yaptım diye, nasıl koca bir hiçken, gösterdiğin yolda yürüdüğümü sandım dersin. sonra için titrer o'na rahat uyu dedğin için. tam umutlarını kaybetmişsindir, ama birden etrafın aydınlanır altın sarısı saçlar, masmavi gözler sana bakar, çünkü o kahramandır, sen o'nu rahat uyutmamış olsan bile o sana her daim el uzatacaktır.
(bkz: mustafa kemal atatürk)