bugün

Masalların diyarı burasıdır, periler padişahı burada yaşar, benzersiz güzellikte prensesler kendilerine aşık olan masal kahramanlarını burada ağır sınavlara tabii tutarlar. Tek gözlü devlerin beklediği hazineler ve benzeri hiçbir yerde bulunmayan zümrüdü Anka kuşu bu dağın ardındaki bir bahçede gizlenir
masallarda
dünyayı çepeçevre kuşattığına inanılan dağ..
rumların ida diye adlandırdığı binbir pınarlı dağ.**
(bkz: kaf dagının onu)
son albümden bir özlem tekin şarkısı.

KAF DAĞI

insan istemez oldum hayatımda
Ne kadar sosyaldik zamanında
Görüşmek fazla sohbet gereksiz aslında
Bütün gün yattım durdum yatakta
Amma ateşliydik zamanında
Sevişmek fazla
Değmek lüzumsuz aslında
Yürüdük gittik sandık
Yol bir arpa boyunda
Aradık bulduk sandık
Ekmek aslan ağzında
Üşüdük donduk sandık
Balta orda sap burada
Kefeni yırttık sandık
Hayat kaf dağının ardında
Sorun ne sende ne bende ortamda
Herkes yanlış mekanda zamanda
Koşturmak fazla
Yetişmek imkansız aslında

Söz - müzik: Özlem Tekin
Eski inanca göre, dünyayı çepeçevre kuşatan dağ. Burada devler, ejderhalar bulunurmuş. Zümrüdüanka nın yuvasının da burada olduğu sanılırmış.
(bkz: almora)
(bkz: kaf dağının ardında)
anka kuşunun da yaşadığı hayali mekan. dünyayı çevreleyen yani devasa büyük dağ. masallardan kalıyor aklımızda...
arkasinda bedava bici bici dagitiliomus diye bilinen dag. dag gibi dag.heeyt!
(bkz: Caucasus Mountains)
inanışa göre insan oğlu dünyaya iştirak etmeden önce dünyada yaşayan bilimum cinler, devler, periler, canavarlar, iblislerin allah tarafından hapsedildiği dağ.
Eski Doğu ve daha çok iran mitolojisinde sözü edilen bir dağ. Mitolojiye göre Kafdağı, insanların yaşadığı dünya alanını çeviren ve aşılması güç bir dağlar zinciridir. Yecuc ve Mecuclar (Bunlar sözleri garip, anlayışları kıt, fesatçı, dünyayı ateşe verme ve insanları öldürmeye düşkün bir topluluk, tur), Anka kuşu, cinler, şeytanlar bu dağın ardında bulunurmuş. Ejderhalar da melekler tarafından bu dağın ardına atılırmış.
(bkz: yüksek yüksek tepeler)
genellikle masal ve şarkılarda geçen ulaşılamayan ütopik dağın ismi .
gençliğinde itten çok arkadaşı olan, ortamdan ortama akan, hiç para sıkıntısı çekmeyen çekse de bu ona o anda pek koymayan insanların dinleyince daha bir kötü olacağı parça.

--spoiler--

Yürüdük gittik sandık
Yol bir arpa boyunda
Aradık bulduk sandık
Ekmek aslan ağzında
Üşüdük donduk sandık
Balta orda sap burada
Kefeni yırttık sandık
Hayat kaf dağının ardında
--spoiler--
anka kuşunun yaşadığı haşmetli azametli efsanevi dağdır... güzel prensesler, yakışıklı prensler, ulaşılması en zor güzellikler ve imkazlıklarla dolu bir dağdır... umutsuzluğu vurgulamıştır; bir efsanede kuşlar zirvede yaşayan krallarına ulaşmaya karar vermişler ancak bir çoğu ölmüş, bir çoğu da geri dönmüştür. çok yüksek olduğundan zorlukları, imkansızlıkları temsil eder. umutlar hep kaf dağının ardında kalır. günümüzde mutluluk, sevgi, saygı, gercek aşk, insan olabilme gibi insanın doğasında olması gerekli tüm özelliklerin bu dağın arkasında oldugu gözlenilmiştir.
"neden" diyen bir çocuğa, çağlar önce annesi tarafından uydurulmuş bir yalandır herhalde. umutsuzluğu, üzgünlüğü hissetmesin, hep engelin ardındakini,umudunu beklesin dursun istemiştir herhalde. nereden bilirdi ki tüm hayatları etkileyeceğini?
masalların vazgeçilmez efsanevi dağı. derler ki, her çeşit devasa hayvanat ve sözlük yazarları burada ikamet etmekteymiş?
Masallarsa bahsedilen Çok uzak gidilmesi zor biryerdir.
kaf dağını 4 kişi görmüştür.
ötelerin ötesi, gidemediğimiz ama hep gitmek istediğimiz yer.
bir müzik grubu.

--spoiler--
Vokal ve enstrümantal iki grubun bir araya gelmesi ile oluşturulan KAFDAĞI MÜZiK GRUBU, Kafkas ve
Gürcü Müziği konusunda uzman iberya ÖZKAN (Mela-şvili) tarafından kuruldu ve yönetiliyor.

Bilinen enstrümanların yanı sıra panduri, çonguri, baspanduri, çonguri dabali bani, salamuri, garmon, doli gibi Kafkas - Gürcü halk çalgılarını da kullanan grup, UNESCO' nun 'insanlığın sözlü ve manevi mirasının bir başyapıtı' olarak nitelediği Gürcü Şarkılarını, en seçkin örnekleriyle sunuyor

iberya ÖZKAN, Kafkas Müziğindeki geleneksel po-lifonik ve armonik yapıyı Anadolu Türkülerine taşıyarak oluşturduğu, oldukça ilginç olan sentezini, bu grup ile sergiliyor.

Şu sıralar, albüm hazırlığında olan grup, Onok BOZ-KURT, Akif ÇARIK, M. Kemal ÇOKŞEN (Kabardey), G. Utku DEMiR (Rkinadze), iberya ÖZKAN, Mücahit SA-HANCI (Miminadze), Onur ŞENTÜRK (imamişi), Mikail YAKUT (Himşiaşvili), Kenan YAŞAR (Urbenidze), sesinin yanısıra 'salamuri' siyle (Gürcü kavalı) de dikkat çeken küçük Ahmet Beka ÖZKAN' dan (Melaşvili) oluşuyor.

iberya ÖZKAN, 'Kafdağı'ndan Ezgiler' , 'Kafdağı'n-dan Anadolu'ya' , 'Gürcü Halk Müziği' adlı üç albüm çıkarttı. KARDEŞ TÜRKÜLER, KAZIM KOYUNCU ve BA-YAR ŞAHiN' in albümlerinde yer aldı.
--spoiler--

http://www.kafdagisanat.com
tarkanın dilli düdük şarkısındaki bir şarkı sözü grubu. bakınız:

caka satiyor utanmasi yok
o kendini; üstün buluyor ama yaniliyor
burnu kaf dağında mübarek
o kendini; bu alemin krali sanıyor
bir de tekerlemesi vardır;

çocuktum, ufacıktım
top oynadım acıktım
yolda buldum bir erik
kaptı bir alageyik
geyik yolu şaşırdı
kaf dağından aşırdı..

diye devam ediyor.
ardında son umudu saklayan dağ. o da kırılır yakında.