1. 1.
  tükürük bezlerinin iltihaplanarak şişmesiyle beliren, virüs kökenli akut bulaşıcı hastalık.
  yutkunulmaz, ateş yapar, oran buran şişer.
  neyseki genellikle küçükken uğrar vücuda.
  ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  Daha çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastanın ağzından çıkan tükürük damlacıklarıyla bulaşır. Tıp dilinde parotitis epidemica denilen bu hastalık; genellikle kulak altında bulunan tükürük bezlerinin iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Kuluçka devresi, 18 gündür. Hastanın ateşi birdenbire yükselir, genel bir halsizlik görülür. Çok defa kulağın ön ve altında bulunan tükürük bezleri şişer ve acıma hissi duyulur. Yanak ve kulağın altı kabarır, kulak memesi de hafifçe yukarı doğru kalkar. Ağızda kuruluk, dilde pas vardır. iştah da azalmıştır. Bu durum birkaç gün devam ettikten sonra tükürük bezlerindeki şişlik yavaş yavaş kaybolmaya ve hasta iyileşmeye başlar. Hastalığın kendisi çok tehlikeli bir hastalık olmadığı halde; başka hastalıklara zemin hazırlar. Bu hastalıklar arasında; pankreas, gözyaşı keseleri, böbreküstü bezleri, erkeklerde husyeler, kadınlarda yumurtalıkların etkilenmesi önemli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle en iyi şekilde tedavi edilmesi gerekir. Hastanın sağlıklı kimselerle konuşması, görüşmesi önlenir. Sulu yiyecekler verilir. Kabız olmaması sağlanır.
  1 ... cell-im
 3. 3.
  (bkz: parotitis)
  ... worldlike
 4. 4.
  kanat atkaya'nın hürriyet cuma ekinde albüm eleştirileri yaptığı köşenin adı.
  ... krmyrdsn
 5. 5.
  her çocuğun geçirmesi gereken hastalık.
  -1 ... jagatai
 6. 6.
  totalde tipinizi, konuşmanızı, mimiklerinizi abuk sabuklaştıran; estetiğe savaş açmış lanet bir hastalıktır. o halde isterseniz en tok sesinizle basın mensupları önünde cumhurbaşkanlığı adaylığınızı açıklayın; kafasının yarısı şişmiş, içeceğini sadece pipetle içebilen bir kişiyi kimse dikkate almayacaktır. bir de fena bulaşıcıdır ki, aman diyoruz evlerden ırak.
  1 ... peevish
 7. 7.
  Paramyxoviridae ailesinden virüs tükürük bezlerine yerleşince çocukluk çağı hastalığı kabakulağın etkeni haline gelir.Ağrı,şişlik,kusma ve ateşe neden olur. Kabakulak bulaşıcıdır,kontrol altına alınmazsa salgınlar görülür. Aşıyla uzun süreli korunma sağlanır. Kabakulak virüsü,150 nm boyutundadır. Genetik materyali RNA'dan oluşur.
  ... rick blaine
 8. 8.
  tıptaki adı (bkz: Parotitis).
  1 ... linka
 9. 9.
  glandula porotis (kulak altı tükrük bezi) in iltihaplanması.
  ... salcali kalca
 10. 10.
  cinsel bölgeye de vurabilen hastalık. 3 sene öncesinde öncelikle yanaklarım tombiş tombiş oldu. sonrasında skrotumlar var ya benim, onlar da yanaklarıma özenmişler gibi kabarmaya başladılar. kabardılar, kabardılar en sonunda avucumdan büyük oldular. iç çamaşırı falan giyemez oldum. her gün bi doktor gelip okşayıp gidiyordu efendim. bi yandan zevk, bi yandan korkuyla çok pis duygular içinde olduğumu söyleyebilirim. lakin orada biriken suyun aşağılara gitmesi için, ayaklarım gün boyu havadaydı. çok gerici bir durum. yemin ediyorum bunu işkence olarak görsem ölürdüm ben. kısır kalma tehlikesi de var dedikleri zaman daha da gözüm gibi bakmaya başladım skrotumlarıma. en sonunda da geçti. şu anda normal boyutlarda. üstteki komşuyla çok uyumlu bir sallanma hareketi göstermekteler. iyi ki varsınız.
  ... crazymafya