1. 1.
  bir halk kahramanı
  gerçek adı ruşen ali
  bolu beyi ayarmatörü
  5 ... aabi
 2. 2.
  en guzeli yasar kemal tarafindan derlenen halk efsanesidir kahramani. babasinin gozleri bolu beyi tarafindan daglandigi icin ona bu lakap takilmistir. harika bir efsanedir, ozellikle yasar kemal'in kaleminden okunmalidir.
  2 ... laz pacino
 3. 3.
  delikli demir icat oldu mertlik bozuldu diyen dağ eşkiyası.
  4 ... palta
 4. 4.
  kendisinden atını isteyen bolu beyine karşı gelen babasının gözleri bolu beyi tarafından oyulmuştur.köroğlunun lakabı da buradan gelmektedir.o zamanın eşkiyası * *bile ince ruhludur. köroğlundan bu anlaşılır.
  3 -1 ... karga
 5. 5.
  BOLU MEYDANINDA BÜYÜK BiR HEYKELi BULUNAN VE BOLU BEYiNE BAŞ KALDIRISI iLE ÜNLENEN HALK KAHRAMANI VE OZANI
  3 ... stone
 6. 6.
  (bkz: benden selam olsun bolu beyi ne)
  4 ... bozo23
 7. 7.
  bugün tarihçiler ittifaktadırlar ki köroğlu bolu civarında yaşamış bir dağ eşkiyasıdır. ancak eşkiya olmasına rağmen bugün özellikle bolu da hemen her yere ismi verilmiş, adı anılmaktadır. onunla mücadele eden devlet görevlisi olan bolu beyi'nin esamesi bile anılmamaktadır nerdeyse. peki nedir köroğlu'nu evrensel kılan şey? nedir köroğlu'nu saygın kılan??? bu sorunun cevabı tekdir: köroğlu onlarca şiiri olan bir sanat adamıdır. yani eşkiyalık baki kalmasa da sanatçılık baki kalabiliyormuş demek ki.

  (bkz: ahmet kaya)
  8 -1 ... palta
 8. 8.
  Türk saz şairi. III.Murat döneminde yaşadığı, iran Savaşları'na katıldığı sanılmaktadır. Şairin, ülkemizde çok iyi tanınan ve yaygın bir üne sahip olan düzyazı, şiir karışımı halk destanının kahramanı Köroğlu ile karıştırılmaması gerekir
  1 ... death lord
 9. 9.
  soyleyenin gur sesli olması karsılıgında sizi daglara cıkartacak gazı veren türkü
  3 ... işletmen
 10. 10.
  "delüklü demir icat oldu, mertlik bozuldu" sözü ona aittir...
  5 ... demolay