bugün

son zamanlarda insana nerede o eski jön türkler diye söyletir oldu. ama herşey bir evredir diyoruz.
(bkz: büyük insanlar)
genç aydınladır.
atatürk'ün fikirlerinden etkilendiği aydınlardır.
Fesatçılık, fırsatçılık ve komitacılığın öncüleridir. Dağa çıkan veya Avrupa’ya kaçandır. Masonlar ve Dönmelerle el ele verip Devlet aleyhine çalışandır. Siyonizm karşıtı ve milli kafalı Sultan Abdülhamid’e komplo hazırlayanlardır. Hürriyet hürriyet diye diye hürriyeti ve Cumhuriyeti çamurlaştırıp, canını okuyanlardır. Mason dönmelere fırsat doğsun diye Harbiye Nazırı Nazım Paşa'ya Babıalide suikast yapılmasıdır. Balkan harbini ve Rumeli-i Şahaneyi kaybedip Osmanlının yıkılışını hazırlamaktır. Jön Türk Tahsin Paşanın Selanik'i, emrindeki 20 bine yakın askere rağmen savunmayıp ordusunu ve silahlarını Yunana vererek teslim olmasıdır... Birinci dünya savaşını kaybedip, devleti dağıtmaktır. islam dininin terakkiye mani olduğunu iddia edip soysuzlaşanlardır.
atatürk devrimi olmasaydı, birinci dünya savaşı yaşanmasaydı jön türkler gerçek bir demokrasiyi türk topraklarına getirebilirlerdi. yeni jön türklere ihtiyacımız vardır.
günümüz versiyonu işçi partisi olan aydınlanma devriminin öncüleridir.
Günümüz versiyonu asla işçi partisi değildir.

Edit: Bir de jon turkler için "Türk milliyetçileri" falan denmiş de ayıp yahu!
ben kendilerinin gerçekten türk olduklarına inanmamaktayım.
ingilizler, Jön Türkler’e “Bir süre Osmanlı Devleti’nin idaresini bize bırakın.” deselerdi, Jön Türkler bunu hemen kabul ederlerdi. O derece ulusal duygulardan yoksundular. Sizinle açık konuşuyorum, çünkü bu bir tarih meselesidir. Edebiyat açısından ben uzun süre bocaladım. Çünkü o zamanki edebiyat, Fransız edebiyatının bir kopyasıydı. Daha doğrusu bir kuklasıydı.
nazilerin türkiye versiyonudur işte.
Cumhuriyet halk partisi ve onun boş fikirlerinin filizlendiği ilk olgu ve oluşum.
Her türlü siyasi özgürlüğü savunan ancak daha sonra ittihat ve terakki partisi çatısı altında iktidara geldiklerinde muhalefet partilerini siyasi ve hukuki yönden kısıtlayan hatta tamamen engelleyen sopalı seçimler gerçekleştiren bazı muhalefet parti üyelerini astırtan anlayış. Tamamen osmanlıcılık maskesi altında hareket eden ancak pozitivizm den sosyal darvinizm den maddecilikten masonluktan ve devrim ateşlerinden beslenen bunları kendine öncü sayan içerdeki düşmandır. Kapı kilit tutmazdı tutmadıda. Çoğu sürgün edilmiş çoğu kaçmış kaçanlarında ermeni ingiliz vb kişiler tarafından öldürüldüğü kişilerdir.
ilerleyen donemde mustafa kemalin de baskici ve otoriter tavirlarini fark edip aralarindan ayrildigi hatta cok ciddi gerilimler yasadigi grup.
(bkz: janpolat)
Dönemin bitik osmanlısında olması gerekli olan meşrutiyetçi ve muhalif hareket.

Kurucusu mustafa kemal atatürk ile birlikte ittihat ve terakki cemiyetinin öncüleridir. ilerleyen zamanlarda istibdatın yıkılmasında, kurtuluş savaşı'nın kazanılmasında ve cumhuriyetin ilanında büyük faydaları olmuştur.

görsel
ülkenin ve devletin getirildiği boktan durum itibariyle, yenisinin kurulması elzem olan harekettir, ben onu bilir onu söylerim.
Ne jön ne de türktüler. Çoğu ihtiyar olmakla birlikte ve kelimenin tam manasıyla osmanlı idiler.
ittihatçılar gibi alayı masondur

görsel
içlerinde kürt, türk, arnavut, çerkez, moğol, şeriatçı, bektaşi, ingiliz yanlısı, hristiyan, mason, tarikatçı gibi değişik unsurları barındıran bir oluşumdur. tek ortak yanları ii. abdulhamid düşmanı olmalarıdır.
jön basrol oyuncusu, artist demektir.

jön türkler deyincede gunumuzdeki temsilcileri kivanc tatlitug, burak ozcivit,engin altan duzyatandir.
Eskiden internet neyin olmadığı için yeni ufuklara yelken açan insanlar böyle diğer medeniyetleri falan gezenler arasından çıkardı. Şimdi elinin altında internet var, tonla kaynak var. Entelektüel fikirlerin falan yayılması çok daha kolay.