1. 1.
  ünlü ekonomist.oyun teorisi(game theory) 'nin sahibi. unlu iktisatçının hayatı hatırlnacağı gibi a beautiful mind(akıl oyunları) isimili filmde anlatılmışdı.filmde de olduğu gibi john nash ne yazık ki şizofrenidir.nash 1994 de ekonomi dalında nobel ödülünü almıştır.1928 yılı doğumlu deha hala yaşamaktadır.*
  4 -1 ... jagatai
 2. 2.
  psikolojik rahatsızlıkları sadece şizofreni ile sınırlı olmayan, paronayası sadece sovyet tehtidi ile sınırlı olmayan ünlü matematikçi. uzaylılar biçim değiştirdi aramıza sızdı gibi komplo teorilerine de kapılmıştır. erkek bir fahişe ile umumi tuvalette basılmıştır. a beautiful mind filminde bu gibi öğelere neden yer verilmemiş sorusu akıllara geldiğinde based on a true story özelliğinden şüphe edilmesi gereken bir de uğruna film çekilmiş kişidir aynı zamanda.
  4 -1 ... roy mustang
 3. 3.
  John Forbes Nash Jr. (d. 13 Haziran 1928), Oyun teorisi alanında çalışan, Nash Dengesi'nin yaratıcısı, , 1994 yılı Nobel Ekonomi ödülü sahibi Amerikalı matematikçidir. Yıllardır şizofreni hastasıdır.

  Lisans ve yüksek lisans eğitimini Carnegie Institute of Technology'de tamamladıktan sonra doktora yapmak için Princeton Üniversitesi'ne gitti.

  21 yaşında hazırladığı doktora tezi, oyun teorisi, ona uzun yıllar sonra, 1994'te Nobel ödülü kazandırdı. Genç deha, John von Neumann'ın icadı olan oyun teorisindeki sorunları çözüp kullanılır hale getirdi. 30 yaşına kadar parlak fikirleri ve göze çarpan kişiliği sayesinde hızla yükselip matematik camiasının önde gelen isimlerinden oldu. MIT'de profesörlük yapmaya başladığında karısı Alicia Larde ile tanıştı. Larde o zamanlar daha bir fizik öğrencisiydi. Nash'in sorunları başlamadan kısa süre önce çiftin bir oğlu oldu.

  Hastalığının ilk belirtileri 1958 yılında görülmeye başladı. Nash zaman zaman kendinin bir Japon samuray olduğuna, zaman zaman Antarktika'nın imparatoru olduğuna, bazen de uzaylılardan sadece kendisinin anlayabileceği metinler geldiğine inandı. Hatta bir keresinde yeni mezunlardan birine galaksilerarası ehliyet verip gelip kendi devletinde yaşamasını teklif eder. Sık sık hastaneye girip çıkan Nash'i seven Alicia sonunda yedi yıllık evliliklerini bitirir. Ancak hiçbir zaman ilişkileri tamamen kesilmez. Aradan otuz yıl geçtikten sonra Nash aniden uykusundan uyandı. Hayatı bir kitabın bir de filmin konusu oldu. Alicia'yla yeniden evlendi. Yeniden öğretmenliğe başlayan Nash, artık kaçırdığı zamanı yakalamaya çalışıyor.*
  3 ... italiano
 4. 4.
  princeton universitesi'nde hala odasi bulunan unlu profesor..
  psikiyatrik teshisi sizofreniden ibarettir. o bir paranoid sizofren.
  4 ... confusedy
 5. 5.
  uzun yıllar -25 yıl- paranoid şizofren hastalığıyla mücadele etmiş olan matematikçi, iyileşmesiyle nobel ödülü almıştır. hastalığı döneminde dış dünya ile bağlantıya geçtiğini düşünen ve tamamen kodlar üzerinde yoğunlaşan kişi. bir nevi aşmış bir insan..
  1 ... mey
 6. 6.
  adını mimar john nash den alan tanınmış matematikçi. mimar john nash;

  alıntı:(kaynak:http://sufizmveinsan.com/guncel/londratr.html)
  1811 yılında daha sonra IV. George olacak Prens Regent ve mimarı John Nash, Londra'da Regency tarzı bir belkemiği meydana getirdiler. Bu, St.James Park'ından başlayıp, Regent Street ve Portland Place'i takiben Regent's Parkına uzanır. Son derece geniş kapsamlı kazılar ve toprak doldurmaları sonucu bu parka inişli çıkışlı çim sahalar, göl, bahçe ve ağaçlar kazandırılmıştır. Bunların hepsi de büyük teraslarla çevrelenmiştir ve buralarda, planlanan 56 villadan sekizi yer almıştır.
  2 ... kolibandı
 7. 7.
  30 yıl şizofreninin pençesinde kıvranmış, sonrasında mucize eseri iyileşmiş ve nobel ödülüne layık görülmüş matematikçidir.
  2 ... essementhol
 8. 8.
  (bkz: osman karakok)
  1 ... brujita
 9. 9.
  şizofreni hastalıgından kurtulamamış aksine onunla yaşamyı ögrenmiş bi dehadır.Şizofreni hastalıgı devam etmesine ragmen o hastalıgın etkisiyle var oldugunu gördügü şeylerle yaşamaya kendini alıştırarak bir nevi tedaviyi başarmış kişidir
  3 ... kassano
 10. 10.
  ekim 2003'de istanbul'a gelmiş kişi.
  6 -2 ... zall