1. 1.
  wwe* raw'un en karizma gurescilerinden birisidir. 2002 yilinda wwe'ye katilmistir. amerikan ordusunda bulunmuslugu vardir ayni zamanda. guzel rap yapar, hatta ringe gelisi sirasinda calan my time is now cok basarili bir parcadir.** wwe ve amerika sampiyonluklarini sirasiyla 2 ve 3 kez kazanmistir. pek bi karizmadir, seyirci tarafindan cok sevilir. bitirici hareketleri fu* ve stfu*'dur. canli olarak izlemesi ayri bi zevktir, milleti gaza getirir, eglendirir.
  4 -1 ... shyer
 2. 2.
  Bugünlerde kendisi hiç sevilmez bence onu sevmeyenler de haklıdır çünkü WWE şampiyonluğunu elinde haddinden uzun tutmuştur,ayrıca her maçı aynı şekilde bitirir ve 5-Knuckles dışında kendine özgü bir hareketi yoktur.
  4 ... rvd
 3. 3.
  yenildiği kevin federline bildiğimiz britney spears'ın kocası olup senaryo gereği cena'yı hileyle yenmiştir. cena'nın new years revolution 2007'de karşılaşacağı rakibi umaga** kendisine saldırınca federline sadece cena'yı pin etmekle kalmıştır. gecenin sonrasında cena umaga'ya sandalyeyle girişmiş, o esnada yorumcuların yanında oturan federline'ı da ringe fırlatıp kendisine bir güzel fu* yapmıştır. eskiden beri güreş takip eden izleyiciler tarafından tarzı henüz pek beğenilmemekte ve zaman zaman acemi bulunmaktadır. doğrudur cena çok kısa sürede 1 numaralı adam pozisyonuna ulaşmıştır ve bu nedenle kendisinden çok şey beklenmektedir ve zaman zaman da bu beklenilenleri yerine getirememektedir. ama yine de cena gün geçtikçe gelişmekte ve daha yüksek standartlara yükselmektedir. ilgiyle izliyoruz.
  5 ... shyer
 4. 4.
  aynı zamanda iki gün önce new years revolution 2007'de umaga'yı ilk kez yenmeyi başaran güreşçi olmuştur.
  3 ... shyer
 5. 5.
  1 nisan'da wrestlemania 23'te shawn michaels'la şampiyonluk maçına çıkacak olan güreşçidir aynı zamanda.

  edit: yine kazandı a.q
  3 ... shyer
 6. 6.
  the marine adli filmi ile pek bir de sukse yapmis maymun gibi kollara sahip gurescidir.
  4 -1 ... vermilion
 7. 7.
  17 eylül 2006'da wwe unforgiven 2006'da yaklaşık 26 dakika süren bir tlc* maçında edge'i yenerek kazandığı ünvanı hala elinde tutan güreşçi. 2000li yılların en uzun süreli şampiyonu olmuştur şimdiden. peki şöyle bir geriye bakalım cena o zamandan bu zamana kimleri yenmiş.

  wwe'nin bir ppv* sistemi var. her ay bir veya iki tane oluyor bunlardan. cena hemen hemen ünvanını kazandığından beri bu ppv'lerin neredeyse hepsinde güreşti ama her zaman ünvanı ortada değildi. ünvanını bu kadar uzun süre tutması biraz da bundan kaynaklanıyor. eskiden yılda sadece 4 ppv olduğu için hulk hogan* ünvanı 4 seneden biraz fazla elinde tutmayı başarmıştır. günümüzde ise ppv'lerin fazlalığından dolayı ünvanı savunma zorunluluğu olduğu için cena'nın her önüne geleni yenmesi biraz hulk hogan gibi görünmesine sebep olmaktadır ve hatta belli internet forumlarında kendisine hulk cena veya john hogan diye adlar takan bazı dikkatli izleyiciler vardır.

  evet cena hala çok popüler, çok büyük destek alıyor. ama artık işler fazlasıyla değişmeye başladı. kadınlar ve çocuklardan çığlıklar yükseliyor belki cena ringe gelirken ancak erkeklerin de yoğun bir şekilde yuhladıkları artık fazlasıyla belirgin bir hale geldi. bunun sebebi cena'nın kötü karakter tiplemesinde olması değil. birçok insan cena'dan sıkılmış durumda, yuhların sebebi de bu sıkıntı. 2007 yılında 1980lerdeki gibi kaybetmeyen bir superhero olunca insanlar baymaya başlıyor haliyle. cena'nın yuhlanmasındaki büyük sebeplerden biri de popüler güreşçileri teker teker dize getirmiş olması. cena bu sektörde bir hayli fazla yükseldi, bu göz ardı edilemez ve yükselirken de inanılmaz bir popülerite sahibiydi. çok nadirdir daha henüz birinci senesini bile doldurmamış bir güreşçinin bir ppv'de brand main event* olması. 2002 yılının ortalarında ilk kez wwe'de boy gösteren cena'nın 2003 nisanında bu başarıya ulaşması en hızlı çıkışlardan biriydi ve cena daha sonra 2003 yılıyla birlikte en popüler güreşçiler listesinde ilk 5te kendine sağlam bir yer edindi ve hala o yerini korumakta.

  cena'nın ünvanını nasıl koruduğuna bakalım bir. ünvanını geri kazandığı edge'le yaptığı rövanş maçı normal tv programında oldu ve cena maçı kazanmayı başardı. cena sonrasında edge ile bir kez daha tv programında ünvan için karşılaştı ve bu maçı da kazandı. şimdi sırasıyla unforgiven'dan sonraki ppv'lere bir bakalım.

  wwe no mercy 2006 - güreşmedi
  wwe cyber sunday 2006 - main event: king booker ve big show'la güreşti ancak kaybetti. ünvanını burda savunmadı.
  wwe survivor series 2006 - 5'e 5 survivor series tag match'te bobby lashley'le birlikte ayakta kalmayı başaran iki güreşçiden biri oldu. ünvanı yine savunmadı.
  wwe december to dismember 2006 - güreşmedi
  wwe armageddon 2006 - main event: batista'yla birlikte king booker ve finlay'e karşı güreşti. batista takmına maçı kazandırdı.
  wwe new years revolution 2007 - main event: ünvan maçında umaga'ya ilk yenilgisini tattırdı.
  wwe royal rumble 2007 - last man standing match: ünvan maçında umaga'yı yine yenmeyi başardı.
  wwe no way out 2007 - main event: shawn michaels'la birlikte undertaker ve batista'ya karşı güreşti. undertaker'ı pin ederek takımına maçı kazandırdı.
  wrestlemania 23 - main event: ünvan maçında shawn michaels'ı yaklaşık yarım saat süren bir maçtan sonra submission'la yendi.
  wwe backlash 2007 - main event: ünvan maçında shawn michaels, randy orton ve edge'e karşı güreştiği maçı kazandı.
  wwe judgement day 2007 - main event: ünvan maçında the great khali'yi submission'la yendi.
  wwe one night stand 2007 - main event: ünvan maçında rakibinizi her yerde tuş edebileceğiniz bir maçta the great khali'yi yine yendi.
  wwe vengeance 2007 - main event: ünvan maçında randy orton, king booker, bobby lashley ve mick foley'e karşı güreştiği maçı kazandı.
  wwe the great american bash 2007 - main event: ünvan maçında bobby lashley'i yenerek ünvanını korudu.
  wwe summerslam 2007 - main event: seyircinin neredeyse %75'i tarafından yuhlandığı maçta randy orton'u yenerek ünvanını korumayı başardı.

  göründüğü üzere cena tam bir süpermen haline gelmiştir. extra kötü adam olan randy orton'a karşı seyircinin %75'i tarafından yuhlanmak pek iç açıcı bir tablo değil tabiiki. seyirci tabiki cena'yı yuhlamakla kalmadı, orton'u da inanılmaz bir şekilde destekledi. cena pazar günü orton'la rövanş maçına çıkacak. internet forumlarında orton bu sefer summerslam'a oranla daha fazla bir oranla favori gösteriliyor ama tabiiki ne olacağı hiç belli olmuyor.

  yanlış stratejiyle bir adamın bu kadar maçı ardarda kazanıp bir süpermen haline gelmesi ve daha kötüsü seyirci tarafından desteklenirken dörtte üçü tarafından yuhlanmaya başlaması çok acı verici. cena tabiiki yiğitliğe bok sürmeyip, "isterlerse yuhlasınlar onların kendi seçimi" diyerek konu üstünde pek konuşmamaya özen gösteriyor. tabii ki suçlu cena değil. cena her maç canını dişine takıyor ki insanlar eğlensin diye. onu bu hale getirenlerde, sırtından para kazananlarda suç.
  6 ... shyer
 8. 8.
  nereden bakılsa temiz aile çocuğu izlenimi uyandıran, entrance şovu için hareketli bir parça* kullanan, düzenli aralıklarla randy orton'u pataklayan, pek yenildiğini göremediğimiz, karizma wwe güreşçisi. 109 kilodur.
  3 ... gothic evil
 9. 9.
  Süpermenken sakatlanıp kemeri kaybetmişti. Rumble'da dönüp kazanmıştı ancak patronun damadı Triple H'ten kemeri alamamıştı. HHH'in Smackdown'a gitmesiyle boş kalan RAW'da World Heavyweight kemerini aldı. Şimdi de hiç kaybetmiyor. Sanırız süpermen günleri tekrar başladı.
  2 -1 ... rvd
 10. 10.
  yuhalanmaz. jeff hardy'den sonra wwe'nin en sevilen güreşçilerinden biridir. ayrıca en çok maç kazanmış güreşçi ünvanına sahiptir.
  2 ... adsiz jpg