bugün

fransız aşk filmi.

film boyunca şu şarkıla vie en rose fon müziğidir.
la vie en rose'la anlam kazanan filmdir.
boku çıkan filmdir.
fransız sinemasının amelie'den sonra ortaya koyduğu,beni romantik-komedi türüne bir adım daha yaklaştıran fevkaladenin fevkinde bir başyapıt.* * *
--spoiler--

+ Bana hiç "Seni seviyorum" demedin.
- Sana hiç "ornitorenk" de demedim. Belki de zamanı gelmiştir....
Ornitorenk...
--spoiler--
bende çok özel yere sahip izlenilesi eğlenceli aşk filmi.
Aşkın en değişik halini görmek istiyorsanız izlemelisiniz. Kesinlikle çok güzel bir film bence. Ama kafasında çok soru işaretleriyle ayrılır bu filmden. 'Filmden acaba yanlış mı anladım?!' sorusuyla ayrılıyor insan . Çok değişik bir senaryo olmuş, farklı ve güzel bir film arayanlar için ideal bir film bence..
saçma. kutu kutu pense filan.

p.s.noteklicembenbe: "film" dediğin saçma olabilir iddiası göz önüne alındığında diyebilirim ki ben filmin saçma olmayanını sevdiğimden, beğenmedim bunu.
rutin ilişkilerin sıkıcılığına tezat olarak yapılmış sevimli ama bir o kadar da hüzünlü ,aşkın kaba tabirlerinin ezberini bozan, tutkulu masalsı bir film.
--spoiler--
- bu bir oyun mu?
+ sen başlattın.
- ben başlattım ama sen sonunu getiremedin.
--spoiler--
ps:Türkçe çevirisi Cesaretin var mı Aşka? 2003 Yann Samuell filmi.
bende başroldeki kadının ağzına ağzına vurma hisleri uyandırmış filmdir.. tıpkı the pursuit of happyness gibi fazlasıyla abartılmış balonlardan biridir.. bunun yerine,
(bkz: 500 days of summer) daha gerçekçi ve daha ayakları yere basandır... bu bildiğin cıvık cıvık bir şey lan.. * *
türkçe dublajlı izlenmemesi gereken filmdir. mümkünse orjinal dilinde yada güzel çevrilmiş bir altyazı ile izlenirse baldır kaymaktır.
etkileyici bir film. son sahnesi için bile izlenir.
--spoiler--
-büyüdüğün zaman ne olucaksın ?

+ hükümdar.kölelerim ve haremim olucak ve bana hizmet edicekler. peki ya sen ?

- şeyy.. been...hayır. çok aptalca.

+ hadi söyleeee.

- hoşuna gitmeyebilir.

+ ama ben sana söyledim hadi!

- turta olmak istiyorum. çilekli bir turta. krem şantili. bir pastanenin vitrininde.

+ turta mı olucaksın yani pasta mı ?

- tabi ki başka ne olabilir ki ? ben turtalara bayılırım.
--spoiler--
sonunda böğüre böğüre ağladığım film.
http://ekimalti.blogspot....cesaretin-var-m-aska.html
yüzlerce amerikan yapımı hepsi birbirine benzeyen sikindirik romantik-komedi filmi izledim. hiçbirisi bunun kadar kötü değildi.
çoluk çoçuğun diline düşmüş fransızların minik serçe olarak nitelendirdiği edith piaf'ın la vie an rose eseriyle bütünleşmiş filmdir. zira sadece bir filmdir. sonra filmlerde ki gibi aşk isteyip göt üstü çakozluyorsunuz.
piskolojimi derinden etkileyen artık ask drama tarzını yeniden gozden gecirmemi saglayan film. bu filmi izledikten sonra artık bu tarz filmleri kaldıramadıgımı anladım. izlemeyin tavsiye etmiyorum
duygusallığı az, çılgınlığı fazla komik bir aşk filmi.
aşkın yoğunluğuna ve dramatik yanına alışmışlar için saçma gelebilir.
yer yer güldürüyor.
aklından zoru var bunların. neden mi? izleyin de görün.
-o her şeye rağmen iyiydi hepsi bu..
On yıl boyunca hiç görünmedi. 3652 gün ve 3653 gece..
Oyun bitti,oyunlar;benim var oluş nedenlerim bitti..Hayat racine'in bir trajedisindeki gibiydi;hangi acı, hangi sevinç beni kendime getirebilirdi?
nerdeyim, napmıştım ve napmalıydım? Beni nasıl bir değişim ve hüzün bekliyordu? Oyun oynamaktan hoşlanıyor muydum?
Sophie beni öldürmüştü. gebertmiş, boğazlamış, becermiş ve beni mahvetmek için her şeyi yapmıştı. Geçmişimi düşünmekten vazgeçtim ve var oluşumun mutluluğunu yaşadım...

Fransızların da iyi film yapabileceğini kanıtlayan bir yapım. Tek kelimeyle etkileyici...
harika bir aşk filmi. replikler oyunculuklar. her şey çok güzeldi. aşkın ölümsüzlüğüne değinilmiş bir yandan da. filme dair en sevdiğim sahne şuydu:

http://galeri.uludagsozlu.../r/jeux-d-enfants-307453/
yine imkansız aşkı anlatan bir film. sadece izlemek için izlenir soundractları da fena değil.
bir arkadaşımın şiddetli tavsiyeleri sonucunda
" yav neymiş bu bu kadar. " diyip izlediğim filmdir.
Şahsen ben beğenmedim.
izlemeye başlamadan önce sonsuz aşk olmaz ki diyen gerizekalı ruhu kezban sınıf arkadaşlarımdan birine bittikten sonra demek ki oluyomuş dedirten, hayatımda izlediğim hiç şüphesiz en güzel film.
şişman sever erkeklerin özenmemesi gereken aşktır. bu filmi seyrediyor aşk arıyor şişmanlara rastlayarak filmi canlandırmayı deniyorlar. filme güzelliğine hakaret.