bugün

Yemeyip içmeyip para biriktiricem. Bu yıl sonu olmazsa gelecek yılın başı bir kaç haftalığına gitmeyi planlıyorum sonrasında belki hiç dönmem hiçbir yere.
amerikadan sonra görmek istediğim tek yer.
teknolojisi çok ilerdedir galiba.
inançlarından ahlak anlayışlarına kadar her şeyleri bir tuhaf olan topluluk.
medeni olmayıp ama dünyada medeniymiş gibi propagandasını yapan ülkedir. Amerika atom bombası atıp işgal etmese herifler imparatora tapıyormuş amk. Amerikanın zoruyla kadınlara seçme hakkı vermişler 1946dan sonra.
hem geleneklerine bağlı hem de çağdaşlığa ayak uyduran hayat tarzıyla başta türkiye olmak üzere bir sürü ülkeye örnek olması gereken ülke.
günlük üretimine göre 1 yıllık petrolü olan ülke.
yıllık üretimine göre 8 yıllık doğalgazı olan ülke.
metro vagonlarının kalabalığını bir videoda izlemiştim. bir görevli insanları iterek vagona sığdırmaya çalışıyordu. hatta tokyo metrosu boyunca bir kitabı bitirmenin mümkün olduğu iddia ediliyordu.
samurayların ve teknoloji dehalarının bir arada anıldığı, gelenek ve modernizmin ustaca harmanlandığı sempatik ülke.
Zehir gibi kafası olan, kısa boylu insanların ülkesi. Bir Toyota bir Honda bir Subaru... Boru değil bunlar.
Pkkyı terör listesinden çıkaran ülke.
Türklere vize istemediği için Kürtlerin yurtdışındaki yeni kapısı. Yakında japonya bize bakmir diye ağlaşırlar.
Okulda veya işte uyuyanların çalışkan olarak nitelendirilip ödüllendirildiği ülke. Ayrıca lise mezunu olmayanlar oy kullanamıyor ki güzel ülkem de bu uygulamayı örnek almalı.
orada deprem olsa da binalar yıkılmıyor denile denile orada da deprem oldu. her şey allah'ın izniyle oluyor valla. hani orada bina yıkılmıyordu. sakın istanbul'da da büyük deprem olursa binalar yıkılmaz demeyin bence.
ben bir japonla tanışmıştım, iyi biriydi ama bana hristiyanlığı anlatıyordu. dinlerine bağlılar galiba. 7 yıl önce hristiyan oldum demişti galiba.
Yinede en tedbirli ülkedir sanırım.
depremde 55 kişi ölmüş.
Geçen eu4te kamçatka ile oynarken burnumdan getirmişti. Kuril adasını almak içib ardı ardına savaş açıyordu. Ekonomik ve askeri gücü benden çok fazla olduğundan bir şey yapamıyordum ancak topraklarımın iklimi aradaki okyanus gibi nedenlerle onlar da bana karşı pek bir şey yapamıyordu. Sadece kuril adasını işgal ediyorlardı bende birkaç yıl bekleyip orduları çekildikten sonra orayı geri alıyordum. Uzun süren savaş nedeniyle de beyaz barış yapmayı kabul ediyordu. Bunlar yüzünden pek çok alanda geri kalmıştım..

Her ne ise sevdiğim ülkelerden birisi. Geçmiş olsun..
şu an 125 milyon nüfusu olan ülke.
Japonya'da 2023 yılında 21 bin 818 kişi intihar etti.
Sen intihar dersin onlar harakiri.
Türklerin sosyal medyada hakkında bilgiler uydurduğu ve kulaktan dolma bilgilerle tanıdığı ülke kesinlikle şüphesiz.. Yıllar önce lise mezunu olmayanlar oy kullanamaz diye bir şeye denk gelmiştim öyle bir şey yokmuş ama..
Çekik gözlü götoğlanlarının doluştuğu ülke. Abd iki bomba ile saçlarını eline dolamış her pozisyonda hoplatıyor.